Hoppa till sidans innehåll

Trupper


Uttagen trupp till träningsläger i Falköping 21-27 juni
inför U20-EM-kvalet i Argos, Grekland, 30 juni-2 juli 2022.

U20 killar
Linus Björk, Engelholms VS
Felix Blystad, Team Valla
Melker Charlesson, Engelholms VS
Hampus Ekstrand, Floby VBK
Måns Eriksson, Örkelljunga VK
Theodor Grahn, Habo Wolley
Nezar Harouk, Habo Wolley
Jacob Hölting Nilsson, Ystads VK
Linus Isaksson, Sollentuna VK
Isak Joelsson, Habo Wolley
Carl Larsson, Habo Wolley
Sebastian Martinez Ayre, Lunds VK
Hugo Morency, Habo WK 87
Elias Sjölund, Stöcke IF

Ledare
Göran Persson, head coach
Dick Runesson, assisterande coach
Albin Öijen, team manager/scout
Tobias Nöjd, fysioterapeut

12 av 14 spelare åker till U20-EM-kvalet i Grekland.

-----

Uttagna trupper till träningsläger
i Falköping 18-21 juni 2022
inför Nevza Championships oktober 2022


U19 killar
Simon Larsson, Göteborg VBK
Christian Hansson, Sollentuna
Jakob Norrby, KFUM Jönköping
Svante Fridström, Sollentuna VK
Jonathan Widegren, Habo Wolley
Melker Nordin, Södertelge VBK
Dario Dumancic, Södertelge VBK
Anton Johansson, Engelholms VS
Alfred Westerlund, Stöcke IF
Hjalmar Haldorsson, Uppsala VBS
Johan Ottosson, Habo Wolley
Adrian Cabanne, Södertelge VBK
Axel Karlsson, Falköpings VK
Alexander Ståhle, Habo Wolley
Gustav Hellström, Habo Wolley
Axel Almfors, Habo Wolley
Martin Ekholm, Sollentuna VK

U19 tjejer
Siri Engström, Lunds VK
Sofia Österdahl, Sollentuna VK
Emmy Gustavsson, Norsjö VBK
Agnes Hegardt, Lunds VK
Eva Harders, Vallentuna VBK
Frida Johansson, Värnamo VBA
Clara Philipsson, Uppsala VBS
Ellen Junelind, KFUM Jönköping IA
Ida Almkvist, KFUM Jönköping IA
Sanija Baravikova, Vallentuna VBK
Sonja Grahn, Hylte Halmstad VBK
Leia Lund, Vallentuna VBK
Alicia Johansson, Ljungby VBK
Linnea Arndorw, Sollentuna VK
Emilia Berg, Sollentuna VK
Philippa Tinnert, Engelholm VS
Hanna Berkefelt, Lidingö SK
Lejla Arifovic, Ljungby VBK
Agnes Hellvig, Lidingö SK


U17 pojkar
Elmer Andersson, Habo Wolley
Carl Hansén, Engelholms VS
Elias Järnström, VK Westan
Samuel Linden, Göteborg VBK
Valdemar Mjörnheim, Södertelge VBK
Bruno Fridström, Sollentuna VK
Axel Algulin, Team Valla
Ted Zethson, Habo Wolley
Albin Eiderhed, Habo Wolley
Simon Björnström, KFUM Jönköping IA
Olle Fält, Vingåkers VBK
Alexander Henrikz, Lunds VK
Edvin Källströmer, KFUM Umeå
Elias Lindh, Göteborg VBK
Lucas Olanders, Södertelge VBK
Hjalmar Stjernberg, Sollentuna VK
Axel Enlund,Stöcke IF
Felix Hallernäs, Habo Wolley
Alex Jonsson, Södertälje VBK


U17 flickor
Elin Andersson, Svedala VBK
Vera Bohr, Sollentuna VK
Ellen Källströmer, KFUM Umeå
Annie Bjurstam, Kungälvs VBK
Tuva Falk, Ljungby VBK
Stina Larsson, Göteborgs VK
Emilia Saxne, Kronan VBK
Matilda Tjernqvist, Habo Wolley
Nina Tolstoy Krantz, Vallentuna VBK
Lovisa Kjellman, Uppsala VBS
Elsa Nordin Ottosson, Solna VBK
Martha Edlund, Veddige Varberg VBK
Tyra Holst, Ljungby VBK
Sanna Madestam, Hylte Halmstad VBK
Nina Stenvall, Gislaved VK
Alicia Wigardtsson, Habo Wolley


-----



Uppdaterad: 29 JUN 2022 18:13 Skribent: Svensk volleyboll
E-post: This is a mailto link

bu_ramlinje-1

vb_ramlinje-1

bv_ramlinje-1

sv_ramlinje-1


FÖRBUNDSSAJTER

 

 

 

 


FÖRBUNDSSPONSORER


SAMARBETEN

TFFIR_Volleybollforbundet_RGB.png

 


VI STÖDER

 

Postadress:
Svenska Volleybollförbundet
Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086403050
E-post: This is a mailto link

Se all info