Hoppa till sidans innehåll

2021/2022


Gå gärna med i Sydsvenska VBF:s grupp för Barn- och ungdom på facebook.

Sidan uppdateras löpande. Maila datum för sammandrag till: This is a mailto link OCH This is a mailto link

Även resultaten ska rapporteras in till Anna så fort tävlingen är avslutad.

 

Sydsvenska Volleybollförbundet höll inför säsongen 2021/22 det ett digitalt planeringsmöte den 2 maj, förutom styrelsen fanns endast fyra föreningar representerade: Eneryda, Ljungby, Karlskrona och Kalmar. För att kunna lägga en planering som passar så många som möjligt är det önskvärt att så många som möjligt kan närvara vid nästa års planeringsmöte. Har man önskemål angående sammandrag specifika datum pga tidiga hallbokningar hos kommunen är det extra viktigt att kommunicera detta innan planeringen läggs.

Även 2021/22 har varje sammandrag blivit tilldelat en region i distriktet. Syftet är att sprida sammandragen och undvika dubbelbokningar, så var vänliga respektera utlagda helger. 

Det är bra att maila Anna vilka datum klubben tänker sig kunna arrangera ett sammandrag och därefter se om hall går att boka de datumen. Om man väntar att meddela Anna tills hallen är bekräftat bokad kan det råka bli flera föreningar som bokar samma sammandrag. Vi vill alla kunna ha hela säsongen planerad INNAN vi drar igång efter sommaren så meddela era preliminära sammandrag så snart som möjligt, senast 1/9. 

Preliminära arrangörer som mailats till Anna läggs in som rött i schemat direkt så att inte dubbelbokningar sker.


När det gäller U16/17 är tanken att kunna fylla på med U17-spelare för att kunna få ihop lag, och har man ett lag med endast U17-spelare så anmäler man dem med fördel till U18 istället.

 

Klicka på bilderna för höst respektive vår för att få förstorade bilder av säsongsplaneringen 2021/22. OBS!! För senaste uppdateringen, se listan nedan, inte bilderna!!

Vid upptäckta fel, maila till Anna, se ovan.

 

   

 

Här är resultaten från säsongens sammandrag: Resultat 2021/22

Förra årets resultat finns under "Tidigare säsonger". 

 

OBS! Sista anmälningsdag är tisdag samma vecka som sammandraget om inget annat anges men tänk på att försöka underlätta för arrangören genom att anmäla tidigare. Klicka på länken till arrangör för anmälan.

 

         

Datum

    

Plats och tid för matchstart 

Arrangör/
Anmälan  

 

KIDSVOLLEY

     

Level 1-3

       
23-24 okt   Småland/Blekinge ---  
13 nov (lör)   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 10.00 Vindrarp  
4 dec (lör)   Ljungby, Sunnerbohallen, kl. 15.00 Ljungby  
15 jan (lör)   Falkenbergs idrottshall, kl. 10.00 Falkenberg INSTÄLLD!
5 feb (lör)   Älmhult, Haganäshallen, kl. 10.00 Eneryda INSTÄLLD!
6 mar (sön)   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 10.00 Vindrarp  
26 mar (lör)   Värnamo, Sporthallen, kl. 9.00 Värnamo  
10 apr (sön)   Falkenbergs idrottshall, kl. 10.00 Falkenberg OBS! NYTT DATUM!




 

4-MANNA

       

Level 4

       
11-12 sep (lör-sön) Mikasa Örebro SVBF  
16 okt (lör)   Älmhult, Haganäshallen, kl. 10.00 Eneryda  
20 nov (lör)   Hyltebruk, Örnahallen Hylte/Halmstad INSTÄLLD!
11 dec (lör)   Ljungby, Sunnerbohallen, kl. 10.00 Ljungby  
23 jan (sön)   Falkenbergs idrottshall, kl. 9.30 Falkenberg INSTÄLLD!
13 feb (sön)   Ljungby, Sunnerbohallen, kl. 10.00 Ljungby  
20 mar (sön)   Falkenbergs idrottshall, kl. 9.45 Falkenberg OBS! NYTT DATUM!
7-8 maj (lör-sön) Mikasa Örebro SVBF Anmälan senast 10/4




 

Level 5
(ungdomsboll)

       
11-12 sep (lör-sön) Mikasa Örebro SVBF  
14 nov (sön)   Ljungby, Sunnerbohallen, kl. 10.00 Ljungby  
4 dec (lör)   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 9.00 Vindrarp  
15 jan (lör)   Älmhult, Elmehallen, kl. 9.30 Eneryda INSTÄLLD!
5 feb (lör)   Falkenberg, Falkhallen, kl. 9.30 Falkenberg INSTÄLLD!
5 mar (lör) Gränsfejd Skåne, Ängelholm Engelholm Info
20 mar (sön) OBS! NY! Onsala, Presse idrottshall, kl. 12.30 Westan Info OBS! NY!
9 apr (lör)   Värnamo, Sporthallen, kl. 9.00 Värnamo  
7-8 maj (lör-sön) Mikasa Örebro SVBF Anmälan senast 10/4




 

Level 5
(seniorboll)

       
16 okt (lör)   Älmhult, Elmehallen, kl. 9.30 Eneryda  
30-31 okt (lör-sön) 3-kunga Kungälv Kungälv  
20 nov (lör)   Hyltebruk, Örnahallen Hylte/Halmstad INSTÄLLD!
11 dec (lör)   Holmsjö, Allhallen, kl. 9.00 Karlskrona  
23 jan (sön)   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 9.00 Vindrarp INSTÄLLD!
12 feb (lör)   Värnamo, Tinas Ö, kl. 9.00 Värnamo INSTÄLLD!
5 mar (lör) Gränsfejd Skåne, Ängelholm Engelholm Info
2-3 apr    ?  ?  




 
         

Level 6

       
11-12 sep (lör-sön) Mikasa Örebro SVBF  
30-31 okt (lör-sön) 3-kunga Kungälv Kungälv  
13-14 nov   Småland/Blekinge ---  
5 dec (sön)   Falkenbergs idrottshall, kl.9.30 Falkenberg  
15 jan (lör)   Värnamo, Sporthallen, kl. 9.00 Värnamo INSTÄLLD!
5-6 feb   Halland ---  
5 mar (lör) Gränsfejd Skåne, Ängelholm Engelholm Info
20 mar (sön) OBS! NY! Onsala, Presse idrottshall, kl. 12.30 Westan Info OBS! NY!
9 apr (lör)   Älmhult, Elmehallen, kl. 9.30 Eneryda  
7-8 maj (lör-sön) Mikasa Örebro SVBF Anmälan senast 10/4




 
         

Level 7

       

Tävlingar
välkomnas

       

11-12 sep (lör-sön)

Mikasa Örebro SVBF  
         

7-8 maj (lör-sön)

Mikasa Örebro SVBF Anmälan senast 10/4




 
         

6-MANNA

       

U16/17
flickor

       
25-26 sep (lör-sön) U16-Mästerskap Falköping SVBF  
2 okt (lör)   Älmhult, Elmehallen, kl. 9.30 Eneryda  
30-31 okt (lör-sön) 3-kunga Kungälv Kungälv  
20-21 nov   Halland ---  
18 dec (lör)   Älmhult, Elmehallen, kl. 13.30 Eneryda  
15-16 jan   Halland ---  
6 feb (sön) Gränsfejd U16 Skåne, Ängelholm Engelholm  
5 mar (lör)   Växjö, Teleborgshallen A, kl. 9.30 Växjö  
5-6 mar (lör-sön)

Scandinavian Masters
U15-U20

Odense, Danmark Stefan Holm Info
2-3 apr    ?  ?  
23-24 apr (lör-sön  U16-Mästerskap Falköping SVBF Anmälan senast 3/4




 
         

U16/18
pojkar

       
med Skåne

       
4-5 sep (lör-sön) U-SM Jönköping SVBF  
 okt   --- ---  
30-31 okt (lör-sön) 3-kunga Kungälv Kungälv  
21 nov (sön)   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 9.00 Vindrarp  
 dec   --- ---  
22 jan (lör)   Växjö, Teleborgshallen A Växjö INSTÄLLD!
 feb   --- ---  
5-6 mar (lör-sön)

Scandinavian Masters
U15-U20

Odense, Danmark Stefan Holm Info
12 mar (lör)   Holmsjö, Allhallen, kl. 9.00 Karlskrona  
20 mar (sön) U-SM Kval Falkenberg SVBF  
23-24 apr (lör-sön) U16-Mästerskap    Falköping SVBF Anmälan senast 3/4
14-15 maj (lör-sön) U-SM Jönköping SVBF  
 

 
 
 

 
         

U18/20
flickor

       
4-5 sep (lör-sön) U-SM Jönköping SVBF  
18-19 sep (lör-sön) J-SM Södertälje SVBF  
9-10 okt   Halland ---  
30-31 okt (lör-sön) 3-kunga Kungälv Kungälv  
27-28 nov   Småland/Blekinge ---  
4 dec (lör) U-SM Förkval Älmhult, Elmehallen SVBF  

22-23 jan (lör-sön)

Ungdomens GP Uppsala SVBF INSTÄLLD!
6 feb (sön) J-SM Kval Svedala SVBF INSTÄLLD!
19-20 feb   Småland/Blekinge ---  
5-6 mar (lör-sön)

Scandinavian Masters
U15-U20

Odense, Danmark Stefan Holm Info
20 mar (sön) U-SM Kval Falkenberg SVBF  
9 apr (lör)   Våxtorp, Våxtorpshallen Vindrarp INSTÄLLD! NY ARRANGÖR?
14-15 maj (lör-sön) U-SM Jönköping SVBF  
21-22 maj (lör-sön) J-SM Södertälje SVBF  




 

   

 

Uppdaterad: 22 MAJ 2022 17:48 Skribent: Anna Kjell
E-post: Adressen Gömd

UTBILDNINGSKALENDER

Utbildningskalendern

FÖRBUNDSSPONSORER

mikasa_ramlinje


Postadress:
Sydsvenska Volleybollförbundet
Svenska Volleybollförbundet, Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: sydsvenskavbf@volley...

Se all info