Hoppa till sidans innehåll

Barn/ungdom spelprogram säsongen 2022/2023


Gå gärna med i Sydsvenska VBF:s grupp för Barn- och ungdom på facebook.

Sydsvenska Volleybollförbundet höll inför säsongen 2022/23 planeringsmötet i Växjö den 22 maj. Förutom styrelsen fanns sex föreningar representerade: Eneryda, Ljungby, Växjö, Veddige Varberg, Vindrarp och Kalmar. 

Viktiga dokument:

Tävlingsbestämmelser 2022/23

Lathund för sammandrag

Spelscheman & Lottningsmall

Resultat 2022/23

  

Klicka på bilderna för höst respektive vår för att få förstorade bilder av säsongsplaneringen 2022/23. OBS!! För senaste uppdateringen, se listan nedan, inte bilderna!! Vid upptäckta fel eller frågor, maila till Anna This is a mailto link.

 

 

OBS! Sista anmälningsdag är tisdag samma vecka som sammandraget om inget annat anges men tänk på att försöka underlätta för arrangören genom att anmäla tidigare. Klicka på länken till arrangör för anmälan.

 

         

Datum

    

Plats och tid för matchstart 

Arrangör/
Anmälan  

 

KIDSVOLLEY

     

Level 1-3

       
1 okt (lör)   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 10.00 Vindrarp  
22-23 okt    ?  ?  
26 nov (lör)   Älmhult, Haganäshallen, kl. 10.00 Eneryda  
27 nov (sön) NY Onsala, Presseskolan, kl. 9.00 Westan  
3 dec (lör)   Falkenbergs idrottshall, kl. 10.00 Falkenberg  
15 jan (sön)   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 10.00 Vindrarp  
4-5 feb    ?  ?  
4-5 mar    ?  ?  
25-26 mar    ?  ?  
15-16 apr    ?  ?  




 

4-MANNA

       

Level 4

       
15 okt (lör)   Älmhult, Elmehallen, kl. 10.00 Eneryda  
29-30 okt (lör-sön) 3-kunga Kungälv Kungälv  
20 nov (sön)   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 9.00 Vindrarp  
27 nov (sön) NY Onsala, Presseskolan, kl. 9.00 Westan  
10 dec (lör)   Ljungby, Sunnerbohallen, kl. 10.00 Ljungby  
21-22 jan   Halland  ?  
12-13 feb   Småland/Blekinge  ?  
12 mar (sön)  NYTT DATUM Falkenbergs idrottshall, kl. 10.00 Falkenberg  
2 apr (sön)   Ljungby, Sunnerbohallen, kl. 10.00 Ljungby  
22-23 apr   Halland  ?  
6-7 maj (lör-sön) Mikasa Örebro SVBF  




 

Level 5
(ungdomsboll)

       
24-25 sep   Halland ---  
29-30 okt (lör-sön) 3-kunga Kungälv Kungälv  
12 nov (lör) Gränsfejd Älmhult, Haganäshallen, kl. 9.30 Eneryda  
27 nov (sön) NY Onsala, Presseskolan, kl. 9.00 Westan  
4 dec (sön)   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 9.00 Vindrarp  
15 jan (sön)   Ljungby, Sunnerbohallen, kl. 10.00 Ljungby  
5 feb (sön) NYTT DATUM Falkhallen, Falkenberg, kl. 9.00 Falkenberg  
4-5 mar (lör-sön) Scandinavian Masters Danmark Danmark  
11 mar (lör) Gränsfejd Ängelholm/Åstorp Skåne  
18-19 mar   Småland/Blekinge  ?  
15-16 apr   Halland  ?  
6-7 maj (lör-sön) Mikasa Örebro SVBF  




 

Level 6
(grön/blå)

       
2 okt (sön)   Ljungby, Sunnerbohallen, kl. 9.30 Ljungby  
22 okt (lör)   Älmhult, Elmehallen, kl. 9.30 Eneryda  
29-30 okt (lör-sön) 3-kunga Kungälv Kungälv  
19-20 nov   Halland  ?  
11 dec (sön)   Ljungby, Sunnerbohallen, kl. 10.00 Ljungby  
21 jan   Prel. Falkenberg Falkenberg  
11-12 feb   Småland/Blekinge  ?  
4-5 mar (lör-sön) Scandinavian Masters Danmark Danmark  
11 mar (lör) Gränsfejd Ängelholm/Åstorp Skåne  
11-12 mar   Halland  ?  
1 apr (lör)   Ljungby, Sunnerbohallen, kl. 10.00 Ljungby  
6-7 maj (lör-sön) Mikasa Örebro SVBF  




 

Level 6
(röd/svart)

       
8-9 okt   Halland  ?  
29-30 okt (lör-sön) 3-kunga Kungälv Kungälv  
12 nov (lör) Gränsfejd Älmhult, Elmehallen, kl. 9.30 Eneryda  
3-4 dec   Halland  ?  
14-15 jan   Småland/Blekinge  ?  
5 feb (sön) NYTT DATUM Falkhallen, Falkenberg, kl. 9.30 Falkenberg  
4-5 mar (lör-sön) Scandinavian Masters Danmark Danmark  
11 mar (lör) Gränsfejd Ängelholm/Åstorp Skåne  
18-19 mar   Småland/Blekinge  ?  
15-16 apr   Halland  ?  
6-7 maj (lör-sön) Mikasa Örebro SVBF  




 
         

Level 7

       

Tävlingar
välkomnas

       
         
         

6-7 maj (lör-sön)

Mikasa Örebro SVBF  




 
         

6-MANNA

       

U16
flickor

       
1 okt (lör) NY Karlskrona, Vedebyhallen, kl. 9.00 Karlskrona  
29-30 okt (lör-sön) 3-kunga Kungälv Kungälv  
26 nov (lör)   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 9.00 Vindrarp  
17 dec (lör)   Älmhult, Elmehallen, kl. 9.30 Eneryda  
21-22 jan   Halland  ?  
5 feb (sön) Gränsfejd Ängelholm Skåne  
4-5 mar   Småland/Blekinge  ?  
4-5 mar (lör-sön) Scandinavian Masters Danmark Danmark  
1-2 apr   Halland  ?  
22-23 apr (lör-sön) U16-Mästerskap Falköping SVBF  




 
         

U16/18
pojkar

       
 okt    ?  ?  
29-30 okt (lör-sön) 3-kunga Kungälv Kungälv  
20 nov (sön) U18  NY Karlskrona, Vedebyhallen Karlskrona  
 dec    ?  ?  
 22 jan (sön)   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 9.00 Vindrarp  
 feb    ?  ?  
 mar    ?  ?  
4-5 mar (lör-sön) Scandinavian Masters Danmark Danmark  
 apr    ?  ?  
18-19 mar (lör-sön) U-SM Kval Falkenberg ? SVBF  
22-23 apr (lör-sön) U16-Mästerskap Falköping SVBF  
13-14 maj (lör-sön) U-SM Jönköping SVBF  
 

 
 
 

 
         

U18
flickor

       
9 okt (sön)   Ljungby, Sunnerbohallen, kl. 10.00 Ljungby  
29-30 okt (lör-sön) 3-kunga Kungälv Kungälv  
19-20 nov   Halland  ?  
3 dec (lör) U-SM Förkval Älmhult, Elmehallen SVBF  
14-15 jan   Småland/Blekinge  ?  
21-22 jan (lör-sön) Ungdomens GP Uppsala SVBF  
4-5 feb (lör-sön) J-SM Kval Svedala ? SVBF  
18-19 feb   Halland  ?  
4-5 mar (lör-sön) Scandinavian Masters Danmark Danmark  
18-19 mar (lör-sön) U-SM Kval Falkenberg ? SVBF  
15 apr (lör)   Ljungby, Sunnerbohallen, kl. 10.00 Ljungby  
29-30 apr   Halland  ?  
13-14 maj (lör-sön) U-SM Jönköping SVBF  
20-21 maj (lör-sön) J-SM Södertälje SVBF  
         
         
         




 

   

 

Uppdaterad: 28 SEP 2022 10:57 Skribent: Anna Kjell

Postadress:
Sydsvenska Volleybollförbundet
Svenska Volleybollförbundet, Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: sydsvenskavbf@volley...

Se all info