Hoppa till sidans innehåll

Resultat slutspel Flickor 15


Slutspelskvalet spelades lördag 7 mars 2009 i Sollentuna sporthall.

Södertelge Hjärter och Kolbäck Smidig gick vidare till söndagens slutspel.

 

Grupp A                  
Kolbäck Smidig   Södertelge Calippo   2-0 (25-17, 25-19)
Södertelge Calippo   SVK Pluto     2-0 (25-9, 25-11)
SVK Pluto     Kolbäck Smidig   0-2 (9-25, 21-25)
                     
Kolbäck Smidig   2 2 0 4-0 100-66 4  
Södertelge Calippo   2 1 1 2-2 86-70 2  
SVK Pluto     2 0 2 0-4 50-100 0  
                     
Grupp B                  
SVK Puff     Vallentuna Lejon   2-0 (25-8, 25-8)
Vallentuna Lejon   Spårvägen Popcorn   0-2 (11-25, 9-25)
Spårvägen Popcorn   SVK Puff     2-1 (25-15, 20-25, 15-12)
                     
Spårvägen Popcorn   2 2 0 4-1 110-72 4  
SVK Puff     2 1 1 3-2 102-76 2  
Vallentuna Lejon   2 0 2 0-4 36-100 0  
                     
Grupp C                  
Spårvägen Majs   Solna Dajm     0-2 (13-25, 14-25)
Solna Dajm     SVK Maganda   0-2 (19-25, 14-25)
SVK Maganda   Spårvägen Majs   2-0 (25-16, 25-17)
                     
SVK Maganda   2 2 0 4-0 100-66 4  
Solna Dajm     2 1 1 2-2 83-77 2  
Spårvägen Majs   2 0 2 0-4 60-100 0  
                     
Grupp D                  
Vallentuna Power   Bromma Smurf   2-0 (25-13, 25-12)
Bromma Smurf   Södertelge Cornetto   0-2 (15-25, 10-25)
Södertelge Cornetto   Vallentuna Power   2-1 (25-21, 22-25, 15-11)
                     
Södertelge Cornetto   2 2 0 4-1 112-82 4  
Vallentuna Power   2 1 1 3-2 107-87 2  
Bromma Smurf   2 0 2 0-4 50-100 0  
                     
Grupp E                  
Södertelge Solero   SVK Ayos     2-0 (25-22, 25-22)
SVK Ayos     SVK Örnar     2-0 (25-22, 25-21)
SVK Örnar     Södertelge Solero   1-2 (25-20, 16-25, 13-15)
                     
Södertelge Solero   2 2 0 4-1 110-98 4  
SVK Ayos     2 1 1 2-2 94-93 2  
SVK Örnar     2 0 2 1-4 97-110 0  
                     
Grupp F                  
SVK Tuso     Södertelge Hjärter   0-2 (14-25, 11-25)
Kolbäck Stark   SVK Uvar     2-0 (25-23, 25-19)
SVK Uvar     SVK Tuso     0-2 (15-25, 14-25)
Södertelge Hjärter   Kolbäck Stark   2-0 (25-19, 25-16)
SVK Uvar     Södertelge Hjärter   0-2 (12-25, 14-25)
SVK Tuso     Kolbäck Stark   2-0 (25-14, 25-14)
                     
Södertelge Hjärter   3 3 0 6-0 150-86 6  
SVK Tuso     3 2 1 4-2 125-107 4  
Kolbäck Stark   3 1 2 2-4 113-142 2  
SVK Uvar     3 0 3 0-6 97-150 0  
                     
Åttondelsfinal                
Vallentuna Power   SVK Ayos     2-1 (13-25, 25-21, 15-10)
Södertelge Solero   Södertelge Calippo   0-2 (18-25, 17-25)
SVK Puff     Södertelge Hjärter   0-2 (7-25, 4-25)
SVK Tuso     Solna Dajm     2-0 (25-13, 25-18)
                     
Placering 9-12                
SVK Ayos     Södertelge Solero   0-2 (19-25, 22-25)
SVK Puff     Solna Dajm     2-0 (25-14, 25-8)
                     
Placering 11-12                
SVK Ayos     Solna Dajm     2-0 (25-4, 25-18)
                     
Placering 9-10                
Södertelge Solero   SVK Puff     2-1 (12-25, 25-8, 15-13)
                     
Kvartsfinal                  
Kolbäck Smidig   Vallentuna Power   2-0 (25-6, 25-16)
Södertelge Calippo   Södertelge Cornetto   2-0 (25-13, 25-21)
SVK Maganda   Södertelge Hjärter   0-2 (11-25, 7-25)
SVK Tuso     Spårvägen Popcorn   2-0 (25-16, 25-19)
                     
Placering 5-8                
Vallentuna Power   Södertelge Cornetto   0-2 (22-25, 23-25)
SVK Maganda   Spårvägen Popcorn   0-2 (21-25, 21-25)
                     
Placering 7-8                
Vallentuna Power   SVK Maganda   1-2 (20-25, 25-17, 10-15)
                     
Placering 5-6                
Södertelge Cornetto   Spårvägen Popcorn   0-2 (17-25, 15-25)
                     
Semifinal                  
Kolbäck Smidig   Södertelge Calippo   2-1 (17-25, 25-14, 15-9)
Södertelge Hjärter   SVK Tuso     2-0 (25-10, 25-12)
                     
Placering 3-4                
Södertelge Calippo   SVK Tuso     0-2 (22-25, 26-28)
                     
Final                    
Kolbäck Smidig   Södertelge Hjärter   0-2 (10-25, 13-25)
                     
Placering 13-19                
Bromma Smurf   Kolbäck Stark   0-2 (8-25, 6-25)
Spårvägen Majs   SVK Örnar     0-2 (6-25, 15-25)
SVK Uvar     Vallentuna Lejon   2-0 (25-18, 25-9)
                     
Placering 17-19                
Spårvägen Majs   Vallentuna Lejon   2-0 (25-20, 25-20)
                     
Placering 17-18                
Bromma Smurf   Spårvägen Majs   2-0 (25-11, 25-5)
                     
Placering 13-16                
SVK Pluto     Kolbäck Stark   0-2 (9-25, 16-25)
SVK Örnar     SVK Uvar     2-0 (25-13, 25-13)
                     
Placering 15-16                
SVK Pluto     SVK Uvar     0-2 (17-25, 19-25)
                     
Placering 13-14                
Kolbäck Stark   SVK Örnar     2-0 (26-24, 25-23)
                     
                     
Slutställning              
                     
Plac Lag                  
1:a Södertelge Hjärter              
2:a Kolbäck Smidig              
3:a SVK Tuso                
4:a Södertelge Calippo              
5:a Spårvägen Popcorn              
6:a Södertelge Cornetto              
7:a SVK Maganda              
8:a Vallentuna Power              
9:a Södertelge Solero              
10:a SVK Puff                
11:a SVK Ayos                
12:a Solna Dajm                
13:e Kolbäck Stark              
14:e SVK Örnar                
15:e SVK Uvar                
16:e SVK Pluto                
17:e Bromma Smurf              
18:e Spårvägen Majs              
19:e Vallentuna Lejon              

 

Spelades som dubbel eliminering i Sollentuna Sporthall söndag 8 mars 2009.

 

Omg Match Hemma Borta Resultat
1 1 SVK Hökar Kolbäck Smidig 2-0 25-16, 25-21
2 Vallentuna Triumf SVK Falkar 0-2 26-28, 10-25
3 Solna 1 SVK Piff 0-2 5-25, 9,25
4 Vallentuna Joker Södertelge Hjärter 0-2 17-25, 11-25
2 5 Förlorare 1 (Kolbäck) Förlorare 2 (Vallentuna Triumf) 0-2 16-25, 25-23, 16-18
6 Förlorare 3 (Solna 1) Förlorare 4 (Vallentuna Joker) 0-2 11-25, 12-25
3 7 Vinnare 1 (SVK Hökar) Vinnare 2 (SVK Falkar) 0-2 15-25, 18-25
8 Vinnare 3 (SVK Piff) Vinnare 4 (Södertelge Hjärter) 0-2 6-25, 18-25 
4 9 Vinnare 5 (Vallentuna Triumf) Förlorare 8 (SVK Piff) 0-2 13-25, 21-25
10 Vinnare 6 (Vallentuna Joker) Förlorare 7 (SVK Hökar) 2-0 25-19,25-15
7:e-8:e 11 Förlorare 5 (Kolbäck) Förlorare 6 (Solna 1) 2-0 25-13, 25-19
5:e-6:e 13 Förlorare 9 (Vallentuna Triumf) Förlorare 10 (SVK Hökar) 0-2 19-25, 20-25
Semi 12 Vinnare 7 (SVK Falkar) Vinnare 9 (SVK Piff) 2-1 23-25, 25-18, 15-5
Semi 14 Vinnare 8 (Södertelge Hjärter) Vinnare 10 (Vallentuna Joker) 2-0 25-15, 25-17
3:e-4:e 15 Förlorare 12 (SVK Piff) Förlorare 14 (Vallentuna Joker) 0-2 22-25, 13-25
Final 16 Vinnare 12 (SVK Falkar) Vinnare 14 (Södertelge Hjärter) 0-2 15-25, 9-25
Plac Lag
1:a Södertelge Hjärter
2:a SVK Falkar
3:e Vallentuna Joker
4:e SVK Piff
5:e SVK Hökar
6:e Vallentuna Triumf
7:e Kolbäck Smidig
8:e Solna 1
Uppdaterad: 30 DEC 2009 19:03 Skribent: Karin Gustavsson

Postadress:
Stockholm-Gotlands Volleybollförbund
c/o Svenska Volleybollförbundet, Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: stockholmgotlandsvbf...

Se all info