Hoppa till sidans innehåll

Resultat från helgens DM

22 APR 2013 13:14
Fem damlag och sex herrlag deltog under helgens distriktsmästerskap i Uppsala. Nedan kan ni läsa hur matcherna gick och vem som vann!
  • Uppdaterad: 19 DEC 2013 07:35

Wolf Pedersen har spelat in några spelklipp från helgens DM:

http://www.sportwire.se/uppland/uppsala/uppsala/volleyboll/video/dm-2013-del1

http://www.sportwire.se/uppland/uppsala/uppsala/volleyboll/video/dm-2013-del-2

http://www.sportwire.se/uppland/uppsala/uppsala/volleyboll/video/dm-2013-lite-damer-nu

http://www.sportwire.se/uppland/uppsala/uppsala/volleyboll/video/dm-2013-semifinal

http://www.sportwire.se/uppland/uppsala/uppsala/volleyboll/video/dm-2013-vilka-ar-vinnarna

 

RESULTAT

DAMER
Uppsala Dam B - Fyrishov 8-25,6-25
Eskilstuna Dam - Västerås 20-25, 25-23
Uppsala Dam B - Uppsala Dam 9-25,11-25
Västerås - Uppsala Dam 20-25,17-25
Fyrishov - Eskilstuna Dam 25-17,25-16
Fyrishov - Västerås 25-17,25-21
Eskilstuna Dam - Uppsala Dam 12-25,6-25
Uppsala Dam B - Västerås 16-25,12-25
Fyrishov - Uppsala Dam 20-25,16-25
Uppsala Dam B - Eskilstuna Dam 13-25,16-25

Uppsala VBS 8p
Fyrishov BC 6p
Västerås 3p 0
Eskilstuna 3p -31
Uppsala VBS B 0p

HERRAR
Uppsala jun - Uppsala herr 14-25,6-25
Uppsala herr - Tierp Vet 25-16,25-14
Tierp Vet - Uppsala jun 25-14,25-20

Uppsala VBS 4p
Tierp Vet 2p
Uppsala jun 0p

Eskilstuna herr - Teknikum 8-25,11-25
Teknikum - Uppsala B herr 25-7,25-12
Uppsala B herr - Eskilstuna herr 25-13,25-19

Teknikum 4p
Uppsala VBS B 2p
Eskilstuna 0p

semifinaler
Teknikum - Tierp Vet 26-28,23-25
Uppsala herr - Uppsala B herr 25-7,25-11
match om 5:e plats
Uppsala jun - Eskilstuna 25-21,25-17
match om 3:e plats
Uppsala B herr - Teknikum 14-25,21-25
FINAL
Uppsala herr - Tierp Vet 25-22,25-14

1 Uppsala VBS
2 Tierp Vet
3 Teknikum VK
4 Uppsala VBS B
5 Uppsala jun
6 Eskilstuna

Skribent: Camilla Park

UTBILDNINGSKALENDER

Utbildningskalendern

FÖRBUNDSSPONSORER

mikasa_ramlinje


Postadress:
Östsvenska Volleybollförbundet
Svenska Volleybollförbundet, Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: b.e.anders.birgersso...

Se all info