Hoppa till sidans innehåll

Kvalen till U21-SM avslutade


Poolfinalerna och tillika SM-kvalen inför U21-SM har genomförts 6-7 februari. Resultatlista på kvalen nedan. Samtliga resultat finns på CupAssist.


Bilden från fivb.org

Lag som kvalificerat sig för U21-SM behöver inte göra mer än att bekräfta sin plats på SM genom att skicka ett mail med ett ok.

Lag som ligger utanför de lag som kvalat in är reserver. Dessa lag mailar och berättar om föreningen är intresserad av en ev. plats i fall det blir återbud.

Både bekräftelser som intresseanmälnignar för reservplatser görs till This is a mailto link senast 14 februari.

Norra Dam
1. Norsjö VBK 1:a i sin grupp Klar för SM
2. KFUM Skellefteå VBK 2:a i sin grupp Klar för SM
Östra Dam
1. Vallentuna VBK Vinnare Final Klar för SM
2. Södertelge VBK Förlorare Final Klar för SM
3. Sollentuna VK Vinnare Placering 3-4 Klar för SM
4. Spårvägen VBK Förlorare Placering 3-4 Klar för SM
5. VBK Tierp 1:a Placering 5-7 Reservlag
6. Uppsala VBS 2:a Placering 5-7
7. Kolbäcks VK 3:a Placering 5-7
Västra Dam
1. KFUM Örebro Volley Vinnare Final Klar för SM
2. Västra Ämtervik IF Förlorare Final Klar för SM
3. Kungälv VBK  Vinnare Placering 3-4 Klar för SM
4. Team Valla Förlorare Placering 3-4 Klar för SM
5. KFUK-KFUM IA Göteborg Vinnare Placering 5-6 Reservlag
6. KFUM IA Arvika Volleyboll Förlorare Placering 5-6 Reservlag
7. Falköpings VK Vinnare Placering 7-8
8. VK Orion Förlorare Placering 7-8
9. Lindesberg Volley BK Vinnare Placering 9-10
10. Karlstads VK Förlorare Placering 9-10
11. Vingåkers VK Förlorare Placering 9-11
Södra Dam
1. Hylte VBK Vinnare Final Klar för SM
2. Svedala VBK Förlorare Final Klar för SM
3. Falkenbergs VBK Vinnare Placering 3-4 Klar för SM
4. Gislaveds VBK Förlorare Placering 3-4 Klar för SM
5. Engelholms VS Vinnare Placering 5-6 Klar för SM
6. Smålandsstenar VK Förlorare Placering 5-6 Klar för SM
7. Hässleholms VK Vinnare Placering 7-8 Reservlag
8. Ljungby VBK Förlorare Placering 7-8 Reservlag
9. Vindrarps VK Vinnare Placering 9-10
10. Värnamo VBA Förlorare Placering 9-10
Norra Herr
1. Team Valla Vinnare Final Klar för SM
2. Södertelge VBK Förlorare Final Klar för SM
3. Vingåkers VK Vinnare Placering 3-4 Klar för SM
4. Sollentuna VK Förlorare Placering 3-4 Klar för SM
5. Uppsala VBS Vinnare Placering 5-6 Klar för SM
6. Säters IF VBK Förlorare Placering 5-6 Klar för SM
Södra Herr
1. Engelholms VS Vinnare Final Klar för SM
2. Hylte VBK Förlorare Final Klar för SM
3. Falkenbergs VBK Vinnare Placering 3-4 Klar för SM
4. Lunds VK Förlorare Placering 3-4 Klar för SM
5. Vindrarps VK Vinnare Placering 5-6 Klar för SM
6. Falköpings VK Förlorare Placering 5-6 Klar för SM
7. KFUK-KFUM IA Göteborg Vinnare Placering 7-8 Klar för SM
8. Habo Wolley 87 Förlorare Placering 7-8 Klar för SM
9. IF Halmstad Volley Vinnare Placering 9-10 Klar för SM
10. VK Block Förlorare Placering 9-10 Klar för SM

 

Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:12 Skribent: Paul Engström

bu_ramlinje-1

vb_ramlinje-1

bv_ramlinje-1

sv_ramlinje-1


FÖRBUNDSSAJTER

 

 

 

 


FÖRBUNDSSPONSORER

mikasa_ramlinje


 VI STÖDER

 

 

Postadress:
Svenska Volleybollförbundet
Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086403050
E-post: This is a mailto link

Se all info