Hoppa till sidans innehåll

Rapport från U19-Nevza - Dag 1

28 OKT 2016 22:51
Under fredagen klev Sveriges U19-landslag in i Nevza Championships i Kettering, England.
  • Uppdaterad: 29 OKT 2016 09:57

U19 - Flickor

Sverige vs England
With a tiresome day of travel yesterday and a mediocre practice yesterday evening. The young ladies walked into today's first match with a good fighting spirit and continuous pursuit in defense/block.

Set 1: We established our block and kept the serve pressure. Something to work on to the next set was the passing that didn't work at all. 25-17

Set 2: We coasted through the first 18pts. pretty easily. With our relaxed spirit serve receive became shaky and England hustled back to even the score 24-24. Nora won us the set with a competitive kill cross court right on the sideline. 27-25

Set 3: Sweden cleaned up the serve receive and managed to stay on top of the set. Kajsa did a great job making setting decisions which gave our hitters great opportunities to score. Whitney could do some subs in the end of the set and Ebba got the chance to win the game and she did with a beautiful attack to the cross corner. 25-15

The passing was not good in the beginning of the game but the attack and blocking was consistent throughout the game and that made Sweden win the first game.

Nora did a great game and scored 16 p. Notice that Erika did a good job in block with 6 block points. Total 15p in block!

Sverige vs Island
Second game of the day we came game face ready!!

Set 1 We established our serve receive pretty early in the match. Making our offense very diverse. Throughout the set we lead taking care of business in orderly fashion winning 25-18

Set 2 We continued with the same fighting attitude. Kajsa Österman showed she can play big at the net with great block touches. Linda Andersson came in off the bench to help contribute. Fanny Åhman also came in to help in serve receive. Very similar as the first set we won 25-19

Set 3: The start of the 3rd set proved many of our capabilities. We started the set with slow energy and quickly followed a 2-11 deficit. With pose the girls continued to chip away and brought us to only a 18-21 deficit. Defensively and offensively we made some remarkable plays that brought back our energy and matched the score 24-24. Offensively Ebba Ekblad came in and killed 5 of 7 attacks that helped our team gain the momentum needed to win 29-27

Overall, a great team contribution and showed really what we are capable of. All around great team effort today!!

Text: Margie Giordano & Madeleine Eriksson

Truppen
Emmy Andersson, Norsjö VK
Linda Andersson, KFUM Örebro
Nora Andersson, Engelholms VS
Vilma Andersson, Tuve VK
Elsa Arrestad, Lindesbergs VBK
Agnes Elm, Sollentuna VK
Ebba Ekblad, Gislaveds VBK
Karin Eldh, Eneryda Volley
Erika Lindqvist, Engelholms VS
Sofia Stiernström, Lunds VK
Fanny Åhman, IKSU
Kajsa Österman, Sollentuna VK

Coach: Whitney Turner
Assisterande: Margie Giordano
Team manager: Madelene Eriksson

Deltagande länder: Norge, Sverige, Island, Färöarna, Danmark och England
Grupp A: Sverige, Island, England
Grupp B: Danmark, Norge, Färöarna

Nyttiga länkar:
Officiell Facebooksida
Officiell website
Notera: Resultat och uppdaterade spelscheman publiceras på turneringens officiella Facebooksida samt på Englands förbundssajt.


 

U19 - Pojkar

Sverige vs Färöarna - 3-0 (25-19, 25-14, 25-20)

Killarna fick lite sovmorgon efter vår långa resdag. Vår första match för turneringen började kl 11.00 engelsk tid och på andra sidan nät stod Färöarna. Då vi spelar i två stycken trelagsgrupper så betyder det att alla lagen kommer gå vidare till slutspel. Vi ville därför låta alla våra spelare får känna på spelet och ser våra gruppspelsmatcher mer som träning för att finslipa på vissa taktiska och tekniska aspekter i vårt eget spel.

Killarna började matchen en aning spänt. Alla vill väldigt mycket och det leder till att vi gör ett par enkla misstag samtidigt som vårt offensiva spel inte riktigt fungerar som vi vill att det ska. Vi kommer dock igång med och mer ju längre setet går och vinner det första setet relativt komfortabelt med 25-19.

Vi startar andra set lite som första men kommer snabbare in i spelet i detta set. Så fort vi kommit in i vårt eget spel börjar vi coacha killarna till att finjustera vårt eget spel så det blir så optimalt som möjligt. Det är aldrig riktigt något snack om saken, våra killar spelar stabilare och har framförallt bättre mottag och effektivitet i anfallet vilket leder till setvinst även i andra set med ställningen 25-14.

Tredje set startar börjar vi med en annan uppställning vilket leder till ett par egna misstag. Killarna skärper sig dock och spelar rent generellt ett skarpare spel än vad Färöarna lyckas plocka fram. Trots att Färöarna fick mest poäng i detta set så va det aldrig riktigt någon risk för att vi skulle förlora. Vi vinner även det tredje set med 25-20 och därmed vår första match i turneringen. Vi tar med oss denna matchen som en skön inledning i turneringen där alla våra killar fick vara med och spela förutom Joar Millberg som haft lite ont i halsen under morgonen. Vårt mottag höll en stabil nivå matchen igenom och vårt anfall blixtrar till stundtals samtidigt som vi fortfarande har en del småsaker att jobba på för att förhoppningsvis kunna gå riktigt lång i årets turnering.

Sista gruppspelsmatchen är ikväll kl 20.00 engelsk tid och då blir det troligen gruppfinal emot England då dom i skrivande stund spelar emot Färöarna och leder med 2-0 i set samt 22-20 i tredje.Text: Victor Alexandersson

Truppen
Albin Becevic, Falkenbergs VBK
August Borna, Lunds VK
Marcus Torstensson, Hylte/Halmstad
Fredrik Ljung, Sollentuna VK
Alexander Gustafsson, Falkenbergs VBK
Joel Andersson, Norsjö Volley
Edvin Swärd, Falkenbergs VBK
Teodor Nilsson, Falkenbergs VBK
Olle Dahlström, Södertelge VBK
Joar Millberg, Sollentuna VK
Daniel Gruvaeus, Falkenbergs VBK
Jesper Ullberg, Sollentuna VK

Coach: Oskar Jönson Vikterlöf
Assisterande: Victor Alexandersson
Team manager: Madelene Eriksson

Deltagande länder: Norge, Sverige, Island, Färöarna, Danmark och England
Grupp A: Danmark, Island, Norge
Grupp B: Sverige, England, Färöarna

Nyttiga länkar:
Officiell Facebooksida
Officiell website
Notera: Resultat och uppdaterade spelscheman publiceras på turneringens officiella Facebooksida samt på Englands förbundssajt.

Skribent: Herman Sewelén
E-post: Adressen Gömd

bu_ramlinje-1

vb_ramlinje-1

bv_ramlinje-1

sv_ramlinje-1


FÖRBUNDSSAJTER

 

 

 

 


FÖRBUNDSSPONSORER


SAMARBETEN

TFFIR_Volleybollforbundet_RGB.png

 


VI STÖDER

 

Postadress:
Svenska Volleybollförbundet
Götavägen 28
521 44 Falköping

Kontakt:
Tel: 086403050
E-post: This is a mailto link

Se all info