Hoppa till sidans innehåll

Ungdoms-SM, preliminärt startfält

14 JUL 2011 15:28
100 lag anmälda till Ungdoms-SM som avgörs i Malmö under sista veckan av juli. Här är preliminär information om klassindelning och startfält i tävlingen.
  • Uppdaterad: 24 JUL 2011 21:05

Uppdaterat: 2011-07-22

Tekniska möten (Obligatoriskt för samtliga spelare!)

U17 Flickor: Tisdag morgon med avprickning 8:00-8:30 möte 8:30
U17 Pojkar: Tisdag morgon med avprickning 08:30-9:00 möte 09:00

U21 Damer: Tisdag morgon med avprickning 08:30-9:00 möte 09:00
U21 Herrar: Tisdag morgon med avprickning 08:30-9:00 möte 09:00

U19 Flickor: Onsdag morgon med avprickning 08:30-9:00 möte 09:00
U19 Pojkar: Onsdag morgon med avprickning 08:30-9:00 möte 09:00

Samtliga tekniska möten hålls på Radisson Park Inn hotell.

Planeringen ligger mot:

Klass Max lag i klassen Restplatser
U21 Damer 16 lag Reservplatser
U21 Herrar     8 lag Reservplatser
     
U19 Flickor 21 lag           Reservplatser
U19 Pojkar 18 lag 1 plats kvar
     
U17 Flickor 33 lag Reservplatser
U17 Pojkar 8 lag Reservplatser


Lag med kursiv stil (i tabellen nedan) är anmälningar som inte är fullständiga. Först efter att anmälningen kompletterats är dessa lag klara för deltagande.

Det finns möjligheter att anmäla intresse som reservlag i alla klasser. Görs via mail till This is a mailto link.

Seedningen bestäms med de rankingpoäng som lagen har efter tävlingsperiod 11, som avslutas 24 juli.

U21 Damer    
Thurin, Kristina / Thurin, Susanna Sollentuna VK  
Lind, Kristin / Rådström, Anikken Beachhallen BVC 435
Nygren, Sanne / Nordgren, Susanna IK Studenterna 228
Andreasson, Amanda / Bergholm, Malin Göteborg BC 216
Westerlund, Sara / Herrmann, Moa Göteborg BC 73
Ranch, Therese / Ranch, Linnea Göteborg BC 53
Månesköld, Louise / Martin, Linn Göteborg BC 36
Svanhagen, Erica / Andersson, Denise Södertelge VBK 31
Lindberg, Julia / Widerström, Emma Svedala VBK / Kungälvs VBK 31
Jonasson, Kristin / Petersson, Frida Göteborg BC 18
Engberg, Jessica / Vikenborg, Charlott Göteborg BC 15
Fändriks, Sara / Sjöberg, Annika Göteborg BC 13
Kärnman, Kajsa / Frykman, Kajsa Göteborg BC 11
Brüdersdorf, Nadia / Frimodig, Elin Göteborg BC 9
Eriksson, Julia / Rolandsson, Frida Göteborg BC 5
Malmsten, Kim / Toft Sandén, Julia Engelholms VS 0
     
U21 Herrar    
Lewin, Christofer / Dahlberg, Rasmus Göteborg BC / Beachmagasinet BC 342
Frantzich, Simon / Svanberg, Joakim Morgondagens BC / Göteborg BC 295
Ericson, Henrik / Fors, Wilhelm Göteborg BC 41
Heiman, David / Tilly, Patrick Göteborg BC 1
Isak Ferm / Jens Widmark IK Studenterna  
Pettersson Hampus / Evenros, Oscar Göteborg BC  
Norman Jonsson, Lucas / Törnqvist, Pontus Göteborg BC  
Eriksson, Martin / Jakob Olsson KFUM Karlskrona  
     
U19 Flickor    
Lind, Kristin / Rådström, Anikken Beachhallen BVC 435
Andreasson, Amanda / Bergholm, Malin Göteborg BC 251
Herrmann, Moa / Månesköld, Louise Göteborg BC 167
Ranch, Therese / Ranch, Linnea Göteborg BC 143
Kuné, Isabella / Lundvall, Diana Södertelge VBK / Sollentuna VK 110
Ljung, Carolina / Nacksten, Sofia
Sollentuna VK  
Nordlander, Emelie / Ågren, Sophie Sollentuna VK  
Bertilsson, Olivia / Lerdalen, Evelina VK Veddige 41
Larsson, Emma / Thulin, Thea Ystads VK 40
Strengbom, Rebecca / Karlsson, Sabina Team Valla 40
Nordström, Viktoria / Palm, Angelica Svedala VBK 39
Karlsson, Vera / Vikenborg, Charlott Göteborg BC 38
Tivefälth, Josefine / Wasserfaller, Jonna Kungälvs VBK / VK Orion 35
Brüdersdorf, Nadia / Frimodig, Elin Göteborg BC 29
Frykman, Kajsa / Engberg, Jessica Göteborg BC 28
Jonasson, Kristin / Petersson, Frida Göteborg BC 26
Eriksson, Moa / Kyneb, Sabina VK Veddige 18
Alarcon, Isabel / Rådström, Silje Västra Ämterviks IF 9
Lindblom, Sara / Alveflo, Louise VK Veddige 6
Eriksson, Julia / Rolandsson, Frida Göteborg BC 0
Bjäreklint, Tove / Eriksson, Therese
Vallentuna VBK 97
     
U19 Pojkar    
Krook, Jesper / Ljunggren, Erik Göteborg BC 75
Ericson, Henrik / Fors, Wilhelm Göteborg BC 71
Holgersson, Fredrik / Mokalainen, Filip Ystads VK 55
Skoogh, Johan / Nilsson, Wilhelm Hylte VBK / Falkenbergs VBK 42
Sjöholm, Patrik / Tandberg, Felix KFUM Karlskrona 34
Norman Jonsson, Lucas / Törnqvist, Pontus Göteborg BC 26
Heiman, David / Tilly, Patrick Göteborg BC 11
Noresson, Henrik / Tandberg, Joakim KFUM Karlskrona 8
Engström, Benjamin / Angel, Sebastian Södertelge VBK / Falkenbergs VBK 3
Larsson, Melker / Svensson, Tobias KFUM Karlskrona 2
Andreasson, Elias / Haag, Arvid Habo WK 87 2
Appelgren, Peter / Franzon, Philip Beachbrothers BC  
Lindberg, Jonathan / Slipac, Arno Svedala VBK / Lunds VK 1
Sakkarinsrisan, Lambo / Gustavsson, Pontus Åstorps VBK 0
Drejare, Martin / Lundgren, Karl Härnösands VBK 0
Norsted, Petter / Östergren, Jonas
Fyrishov BC  
 Dalevik, Alfred / von Sydow, Ludvig Falkenbergs VBK / Sollentuna VK 12
     
Persberg, Filip / Persberg, Tim KFUM Karlskrona  
   
U17 Flickor    
Lundvall, Diana / Remme-Larsen, Hanna Sollentuna VK 205
Ljung, Carolina / Nacksten, Sofia Sollentuna VK 137
Jensen, Evelina / Helmersson, Judith VK Veddige 110
Alveflo, Louise / Bertilsson, Olivia VK Veddige 87
Kyneb, Sabina / Lerdalen, Evelina VK Veddige 84
Peltoarvo, Tanja / Andersson, Fanny Falkenbergs VBK / Örkelljunga VK  
Ibrahim, Mary / Kuné, Filippa Södertelge VBK 60
Gelin, Rebecca / Thörn, Erika Södertelge VBK 60
Thulin, Thea / Larsson, Emma Ystads VK 55
Kuné, Isabella / Movander, Klara Södertelge VBK / Värnamo VBA 53
Andersson, Paula / Johansson, Johanna IF Halmstad Volley 50
Lindblom, Sara / Jansdotter, Olivia VK Veddige 49
Kindbom, Frida / Hedenberg, Emelie Vallentuna VBK / Hylte VBK 40
Andersson, Rebecca / Blomster Jenc, Amanda Göteborg BC 32
Becovic, Bahrija / Åkesson, Ella Göteborg BC 30
Holgersson, Frida / Rix, Stina Ystads VK 16
Sörman Laurien, Lova / Sandström, Kristin Göteborg BC 15
Eriksson, Moa / Svensson, Therese VK Veddige 13
Svensson, Hannah / Björell, Sanna M Värnamo VBA  
Eriksson, Julia / Tägt, Frida Nyköpings Volleybollklubb 12
Jönsson, Elsa / Hansson, Filippa Ystads VK 11
Kristiansson, Linn / Malmström, Carolina Sollentuna VK  
Pettersson, Matilda / Olovsson, Louisa Sollentuna VK 10
Kollberg Stolt, Paulina / Gustafsson, Greta Göteborg BC 8
Eng Canova, Emelie / Jadefeldt, Julia Göteborg BC 8
Olsson, Amanda / Nilsson, Ellen Svedala VBK 8
Alarcon, Isabel / Larsson, Louise Västra Ämterviks IF 6
Larsson, Olivia / Asplund, Isabelle Västra Ämterviks IF  
Zivanovic, Natalija / Törlind, Elin Sollentuna VK 0
Håkansson, Hanna / Isaksson, Jessica Sollentuna VK 0
Orrego, Natalie / Sagmeister, Nicole Sollentuna VK 0
Linderoth, Sofia / Teir, Amanda Sollentuna VK 0
Eriksson, Julia / Protec, Kristina Södertelge VBK  
     
U17 Pojkar    
Holgersson, Fredrik / Mokalainen, Filip Ystads VK 55
Ottosson, Nisse / Sjöholm, Patrik KFUM Karlskrona 22
Engström, Benjamin / Ekstrand, Linus Södertelge VBK / Falköpings VBK 11
Dalevik, Alfred / von Sydow, Ludvig Falkenbergs VBK / Sollentuna VK  
Atlassi, Anton / Femenias Krohn, Simon Göteborg BC 0
Persson, Kristian / Stenkilsson Hoff, Axel Hylte VBK 0
Link, Jacob / Nilsson, Pontus Lunds VK 0
Drejare, Martin / Angel, Sebastian Härnösands VBK / Falkenbergs VBK 0
     
    1
Skribent: Paul Engström

bu_ramlinje-1

vb_ramlinje-1

bv_ramlinje-1

sv_ramlinje-1


FÖRBUNDSSAJTER

 

 

 

 


FÖRBUNDSSPONSORER


 VI STÖDER

 

 

Postadress:
Svenska Volleybollförbundet
Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086403050
E-post: This is a mailto link

Se all info