Hoppa till sidans innehåll

Lag till Ungdoms-SM i Beachvolleyboll

22 JUL 2010 11:40
Det drar ihop sig till årets största event för de ungdomar som spelar Beachvolleyboll då SM avgörs i Malmö 27-29 juli.
  • Skapad: 22 JUL 2010 11:40

Uppdaterat 25 juli 12:15

Här är startfälten i de olika klasserna. En utökning av antalet lag har gjorts
- U17 Flickor från 18 till 24 lag
- U19 Flickor från 12-15 lag (reservlag tas emot)
- U21 Dam från 12-15 lag (reservlag tas emot)
- U17 Pojkar spelas med 18 lag (reservlag tas emot) 
- U19 Pojkar spelas med 12 lag (reservlag tas emot)
- U21 Herrar spelas med 9 lag

Rankingpoänen t o m 25 juli gäller för seedningen av lagen och därför presenteras inte rankingen nedan.

Först till kvarn gäller för reservlag d v s att antalet rankingpoäng är oviktigt.

Mer information till lagen:

Lag Föreningar
U17 Flickor
1 Peltoarvo, Tanja / Andersson, Fanny Falkenbergs VBK / Örkelljunga VK
2 Carlstedt, Mikaela / Paulsson, Jennifer Svedala VBK
3 Linderoth, Sofia / Teir, Amanda Sollentuna VK
4 Alarcon, Isabel / Rådström, Silje Västra Ämterviks IF
5 Larsson, Josefin / Larsson, Rebecca Södertelge VBK
6 Karlsson, Lina / Lejeby, Hanna Sollentuna VK
7 Nacksten, Sofia / Weismann, Ester Sollentuna VK
8 Svensson, Nathalie / Andersson, Kim Engelholms VS
9 Alveflo, Louise / Kyneb, Sabina VK Veddige
10 Lundvall, Diana / Hörnqvist, Camilla Sollentuna VK
11 Hedenberg, Emelie / Petersson, Linn Hylte VBK
12 Movander, Klara / Paukovic, Vanessa Värnamo VBA
13 Andersson, Paula / Johansson, Johanna IF Halmstad Volley
14 Bengtsson, Lisa / Persson, Beata Hässleholms VK
15 Almström, Olivia / Fernandez, Johanna Göteborg BC
16 Falk, Kajsa / Becovic, Bahrija Göteborg BC
17 Jonasson, Kristin / Petersson, Frida Göteborg BC
18 Bergström, Sofia / Blomster Jenc, Amanda Göteborg BC
19 Thörn, Erika / Gelin, Rebecca Södertelge VBK
20 Eriksson, Julia / Ibrahim, Mary Södertelge VBK
21 Bertilsson, Olivia / Lerdalen, Evelina VK Veddige
22 Nilsson, Johanna / Lindblom, Sara VK Veddige
23 Lindfors, Gabrielle / Persson, Sofie VK Veddige
24 Hansson, Victoria / Tivefälth, Josefine VK Veddige/Kungälv VBK
R1 Bjäräng, Linnea / Karlsson, Jenny Falkenbergs VBK
R2
U17 Pojkar
1 Ibrahim, Dany / Engström, Benjamin Södertelge VBK
2 Holgersson, Fredrik / Mokalainen, Filip Svedala VBK
3 Eriksson, Mattias / Bechara, Christian Södertelge VBK
4 Skoogh, Johan / Nilsson, Wilhelm Hylte VBK / Falkenbergs VBK
5 Lindberg, Jonathan / Slipac, Arno Svedala VBK / Lunds VK
6 Johansson, Albert / Sandberg, Pontus Södertelge VBK
7 Drejare, Martin / Lundgren, Kalle Härnösands VBK
8 Sjöholm, Patrik / Tandberg, Felix KFUM Gymnastik & IA Karlskrona
9 Dalevik, Alfred / von Sydow, Ludwig Falkenbergs VBK / Sollentuna VK
10 Noresson, Henrik / Tandberg, Joakim KFUM Gymnastik & IA Karlskrona
11 Norman Jonsson, Lucas / Törnqvist, Pontus Göteborg BC
12 Heiman, David / Krook, Jesper Göteborg BC
13 Tilly, Patrick / Lundqvist, Oscar Göteborg BC
14 Sjöberg, Johan / Öhrström, Viktor Göteborg BC
15 Falk, George / Fors, Wilhelm Göteborg BC
16 Andreasson, Emanuel / Pålsson, Erik Habo WK 87
17 Angel, Sebastian / Boestam, Max Falkenbergs VBK
18 Johan Gruveus / Filip Jason Falkenbergs VBK
R1
R2
R3
U19 Flickor
1 Bjäreklint, Tove / Eriksson, Therese Vallentuna VBK
2 Lind, Kristin / Rådström, Anikken VBK Tierp / Västra Ämterviks IF
3 Hellgren, Sara / Skagerberg, Matilda Beachhallen BVC
4 Ranch, Therese / Ranch, Linnea Göteborg BC
5 Thurin, Kristina / Thurin, Susanna Sollentuna VK
6 Svensson, Nathalie / Toft Sandén, Julia Engelholms VS
7 Andersson, Linnea / Degerman, Ylva VK Veddige
8 Dranvik, Madeleine / Hansson, Victoria VK Veddige
9 Fogelström, Alma / Kjellgren, Sara VK Veddige
10 Hägglund, Marlene / Palm, Angelica VK Veddige / Svedala VBK
11 Ericsson, Astrid / Larsson, Victoria Svedala VBK
12 Bergholm, Malin / Andreasson, Amanda Göteborg BC
13 Martin, Linn / Månesköld, Louise Göteborg BC
14 Eriksson, Julia / Frimodig, Elin Göteborg BC
15 von Sydow, Sara / Ljungek, Frida Sollentuna VK / Falkenbergs VBK
R1
R2
R3
U19 Pojkar
1 Eriksson, Mattias / Ibrahim, Dany Södertelge VBK
2 Pettersson, David / Engström, Sebastian Södertelge VBK
3 Engström, Benjamin / Langsmo, Linus Södertelge VBK
4 Dahlberg, Rasmus / Lewin, Christofer Beachmagasinet BC / Göteborg BC
5 Hirvonen, Tim / Sahlin, Joachim Swedish BVC
6 Blomgren, Staffan / Ljung, Carl Sollentuna VK
7 Linger, Pierre / Pettersson, Hampus Göteborg BC
8 Norman Jonsson, Lucas / Törnqvist, Pontus Göteborg BC
9 Ljunggren, Erik / Krook, Jesper Göteborg BC
10 Andreasson, Elias / Haag, Arvid Habo WK 87
11 Holgersson, Fredrik / Lindberg, Jonathan Svedala VBK
12 Agerius, Jonathan / Ferm, Dwane Malmö BC
R1
R2
R3
U21 Damer
1 Hellgren, Sara / Skagerberg, Matilda Beachhallen BVC
2 Thurin, Kristina / Thurin, Susanna Sollentuna VK
3 Herou, Lina / Niederhaus, Elisa Göteborg BC
4 Lindberg, Julia / Widerström, Emma Svedala VBK / Kungälvs VBK
5 Ranch, Therese / Ranch, Linnea Göteborg BC
6 Nygren, Sanne / Sundqvist, Frida Bromma KFUK-KFUM
7 Boman, Sandra / Åström, Elin Falkenbergs VBK
8 Larsson, Nathalie / Sjöberg, Annika Göteborg BC
9 Sundgren, Fredrika / Nilsson, Jessica IF Halmstad Volley
10 Martin, Linn / Bergholm, Malin Göteborg BC
11 Bemm, Alexandra / Storm, Emma Göteborg BC
12 Lundberg, Emma / Hall, Cecilia Björnsholms GoIF
13 Arvidsson, Ida / Hansson, Sara IFK Helsingborg/Svedala VBK
14 Lind, Kristin / Rådström, Anikken VBK Tierp / Västra Ämterviks IF
15 Karlsson, Josefin / Frienholt, Sofie Svedala VBK
R1
R2
R3
U21 Herrar
1 Dahlberg, Rasmus / Tegenrot, Daniel Beachmagasinet BC
2 Appelgren, Martin / Hillinge, Petter Göteborg BC
3 Olsson, Jakob / Eriksson, Martin KFUM Gymnastik & IA Karlskrona
4 Blomgren, Staffan / Ljung, Carl Sollentuna VK
5 Frantzich, Simon / Gustavsson, Jakob Göteborg BC
6 Svanberg, Joakim / Torstenson, Jonas Göteborg BC
7 Wijk Tegenrot, Axel / Cronholm, Albin Malmö BC / Malmö KFUK-KFUM IA
8 Linger, Pierre / Pettersson, Hampus Göteborg BC
9 Jönsson, Robin / Persson, Jens Ystads VK / Habo WK 87
R1
R2
R3
Skribent: Paul Engström

bu_ramlinje-1

vb_ramlinje-1

bv_ramlinje-1

sv_ramlinje-1


FÖRBUNDSSAJTER

 

 

 

 


FÖRBUNDSSPONSORER


 VI STÖDER

 

 

Postadress:
Svenska Volleybollförbundet
Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086403050
E-post: This is a mailto link

Se all info