Hoppa till sidans innehåll

Historik GP - matchresultat


Grand Prix 2017/18 i Uppsala

Herrar

Damer

Grand Prix 2016/17 i Uppsala

Herrar

Damer

Grand Prix 2015/16 i Uppsala

Herrar

Damer

Grand Prix 2014/15 i Katrineholm

Herrar

Semifinaler

Linköping - Hylte/Halmstad 3-0

Falkenberg - Örkelljunga 3-1

Final

Falkenberg - Linköping 1-3

3-4 plats

Hylte/Halmstad - Örkelljunga 1-3

Damer

Semifinaler

Engelholm - Katrineholm 3-0

Hylte/Halmstad - Lindesberg 0-3

Final

Engelholm - Lindesberg 3-0

3-4 plats

Hylte/Halmstad - Katrineholm 3-1

Grand Prix 2013/14 i Katrineholm

Herrar

Semifinaler

Hylte/Halmstad - Linköping 1-3

Falkenberg - Tierp 3-1

Final

Linköping - Falkenberg 3-1

3-4 plats

Hylte/Halmstad - Tierp 3-0

Damer

Semifinaler

Hylte/Halmstad - Katrineholm 3-0

Svedala - Gislaved 3-2

Final

Hylte/Halmstad - Svedala 1-3

3-4 plats

Gislaved - Katrineholm 3-1

Grand Prix 2012-2013 i Katrineholm

Herrar

Semifinaler

Falkenberg - Örkelljunga 3-0

Hylte/Halmstad - Södertelge 3-0

Final

Hylte/Halmstad - Falkenberg 3-2

3-4 plats

Örkelljunga - Södertelge 3-1

Damer

Semifinaler

Katrineholm - Hylte/Halmstad 3-0

Engelholm - Lindesberg 3-0

Final

Katrineholm - Engelholm 3-1

3-4 plats

Lindesberg - Hylte/Halmstad 3-1

Grand Prix 2011/2012 i Katrineholm

Herrar

Semifinaler

Falkenberg - Habo 3-0

Linköping - Tierp 3-1

Final

Linköping - Falkenberg 3-1 

3-4 plats

Habo - Tierp 1-3 

Damer

Semifinaler

Engelholm - Gislaved 3-1

Katrineholm - Lindesberg 3-0

Final

Engelholm - Katrineholm 3-1

3-4 plats

Lindesberg - Gislaved 3-0

Grand Prix 2010/2011 i Katrineholm

Herrar

Semifinaler

Falkenberg – Örkelljunga 3-1

Sollentuna - Tierp 3-0

Final

Sollentuna - Falkenberg 0-3

3-4 plats

Örkelljunga - Tierp 2-3

Damer

Semifinaler

Engelholm - Katrineholm 3-0

Lindesberg - Sollentuna 3-1

Final

Engelholm – Lindesberg 3-0

3-4 plats

Sollentuna – Katrineholm 1-3

Grand Prix 2009/2010 i Katrineholm

Herrar

Semifinaler

Sollentuna – Örkelljunga 1-3
Linköping – Falkenberg 2-3

Final

Falkenberg – Örkelljunga 3-1

3-4 plats

Sollentuna Linköping 1-3

Damer

Semifinaler

Engelholm – Sollentuna 3-0
Örebro – Katrineholm 0-3

Final

Engelholm – Katrineholm 3-1

3-4 plats

Örebro – Sollentuna 3-0

Grand Prix 2008/2009 i Katrineholm

Herrar

Semifinaler

Falkenberg - Vingåker 3-1
Örkelljunga - Hylte 3-2

Final

Falkenberg - Örkelljunga 3-0

3-4:e plats

Vingåker - Hylte 3-0

Damer

Semifinaler

Örebro - Katrineholm 3-0
Engelholm - Sollentuna 3-0

Final

Engelholm - Örebro 3-0

3-4:e plats

Sollentuna - Katrineholm 1-3

Grand Prix 2007/2008 i Katrineholm

Herrar
Semifinaler

Falkenberg - Vingåker 3-0
Sollentuna - Hylte 2-3

Final

Falkenberg - Hylte 2-3

3-4:e plats

Sollentuna - Vingåker 3-0

Damer

Semifinaler

Elverket - Katrineholm 3-1
Engelholm - Sollentuna 3-0

Final

Elverket - Engelholm 3-0

3-4:e plats

Sollentuna - Katrineholm 2-3

Grand Prix 2006/2007 i Katrineholm

Herrar
Semifinaler

Falkenberg - Habo 1-3
Hylte - Vingåker 3-1

Final

Habo - Hylte 3-0

3-4:e plats

Vingåker - Falkenberg 2-3

Damer

Semifinaler

Sollentuna - Katrineholm 3-0
Örebro - Engelholm 3-2

Final

Sollentuna - Örebro 0-3

3-4:e plats

Engleholm - Katrineholm 3-0

Grand Prix 2005/2006 i Katrineholm

Herrar
Semifinaler

Falkenerg - Habo 3-2
Hylte - Team Valla 3-2

Final herrar

Hylte - Falkenberg 1 - 3

3-4:e plats

Team Valla - Habo 3 - 0

Damer
Semifinal

Sollentuna - Katrineholm 3-0
Elverket - Engelholm 1-3

Final

Sollentuna - Engelholm 3-1 

3-4:e plats

Elverket - Katrineholm 3-0

Grand Prix 2004/2005 i Katrineholm

Herrar
Semifinaler

Hylte - Floby 3 - 2
Falkenberg - Tierp 3-1

Final

Falkenberg - Hylte 0 - 3

3-4:e plats

Tierp - Floby 3 - 0

Damer
Semifinal, damer

Elverket-Engelholm 3 - 2
Örebro - Sollentuna 3 - 2

Final

Örebro - Elverket 1 - 3

3-4:e plats

Sollentuna - Engelholm 1 - 3

Grand Prix 2003/2004 i Katrineholm

Herrar
Semifinaler

Örkelljunga - Sollentuna 3 - 1
Vingåker - Team Valla-LiU 2 - 3

Final

Team Valla-LiU - Örkelljunga 3 - 2

3-4:e plats

Sollentuna - Vingåker 3 - 2

Damer
Semifinaler

Elverket - Katrineholm 3 - 2
Örebro - Engelholm 3 - 0

Final

Örebro - Elverket 3 - 0

3-4:e plats

Katrineholm - Engelholm 3 - 0

Grand Prix 2002/2003 i Katrineholm 

Herrar
Semifinaler

Örkelljunga - Sollentuna 3 - 0
Team Valla - Hylte 0 - 3

Final

Örkelljunga - Hylte 3 - 0

3-4:e plats

Team Valla - Sollentuna 3 - 2

Damer
Semifinaler

Katrineholm - IKSU 3 - 2
Örebro - Engelholm 3 - 0

Final

Örebro - Katrineholm 3 - 2

3-4:e plats

IKSU - Engelholm 3 - 2

Grand Prix 2001/2002 i Katrineholm

Herrar
Semifinaler

Örkelljunga - Habo 3 - 1
Hylte - Team Valla 3 - 0

Final

Örkelljunga - Hylte 3 - 0

3-4:e plats

Habo - Team Valla 3 - 0

Damer
Semifinaler

Katrineholm - Engelholm 3 - 0
IKSU - Örebro 3 - 2

Final

Katrineholm - IKSU 3 - 0

3-4:e plats

Engelholm - Örebro 3 - 1

Grand Prix 2000/2001 i Vingåker

Herrar
Kvartsfinaler

Örkelljunga - Tierp 3 - 0
Vingåker - Team Valla 3 - 0

Semifinaler

Hylte - Örkelljunga 3 - 0
IKSU - Vingåker 1 - 3

Final

Hylte - Vingåker 3 - 1

3-4:e pris

IKSU - Örkelljunga 0 - 3

Damer
Kvartsfinaler

Uppsala - Cell 3 - 0
Elverket - IKSU 3 - 0

Semifinaler

Katrineholm - Elverket 0 - 3
Örebro - Uppsala 3 - 0

Final

Örebro - Elverket 3 - 0

3-4 pris

Uppsala - Katrineholm 3 - 2

Grand Prix 1999/2000 i Örebro (damer) och Tierp (herrar)

Damer
Semifinaler

Örebro - Kolbäck 2 - 0
Uppsala - Vallentuna 2 - 1

Final

Örebro - Uppsala 2 - 0

3-4:e plats

Vallentuna - Kolbäck 2 - 0

Herrar
Semifinaler

Örkelljunga - Tierp 2 - 1
Hylte - IKSU 2 - 0

Final

Hylte - Örkelljunga 2 - 0

3-4:e plats

IKSU - Tierp 2 - 0

Grand Prix 1998/1999 i Vallentuna (damer) och Vingåker (herrar)

Damer
Semifinaler

Örebro - Uppsala 3 - 0
Vallentuna - Kolbäck 3 - 0 

Final

Örebro - Vallentuna 3 - 2

3-4:e plats

Uppsala - Kolbäck 3 - 0

Herrar
Semifinaler

Örkelljunga - Sollentuna 3 - 1
Uppsala - IKSU 3 - 0

Final

Örkelljunga - Uppsala 3 - 0

3-4:e plats

Sollentuna - IKSU 3 - 2

Grand Prix 1997/1998 i Katrineholm

Damer
Semifinaler

Örebro - Skellefteå 3 - 1
Vallentuna - Uppsala 3 - 0

Final

Vallentuna - Örebro 3 - 2

3-4:e plats

Uppsala - Skellefteå 3 - 1

Herrar
Semifinaler

Sollentuna - Floby/Falköping 3 - 1
Uppsala - IKSU 3 - 0

Final

Sollentuna - Uppsala 3 - 0

3-4:e plats

IKSU - Floby/Falköping 3 - 0

Uppdaterad: 16 JAN 2018 13:26 Skribent: Annika Collin

bu_ramlinje-1

vb_ramlinje-1

bv_ramlinje-1

sv_ramlinje-1


FÖRBUNDSSAJTER

 

 

 

 


FÖRBUNDSSPONSORER

mikasa_ramlinje


 VI STÖDER

 

Postadress:
Svenska Volleybollförbundet
Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086403050
E-post: This is a mailto link

Se all info