Hoppa till sidans innehåll

HJ/HU matcher


Landskampsstatistik HJ/HU

Här följer Sveriges HJ-/HU-landskamper de senaste åren. Klickar du på motståndarlandet så kommer du till ett referat om matchen.

*=Ej officiell landskamp

2019

  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
17 sep
16 sep
16 sep
15 sep
14 sep
14 sep
Norge
Island
Danmark
Norge
Färöarna
England
3-2 (23-25, 25-20, 23-25, 25-22, 15-8)
0-3 (20-25, 24-26, 21-25)
3-1 (23-25, 25-14, 25-21, 25-10)
3-2 (16-25, 25-21, 14-25, 25-22, 15-11)
3-1 (23-25, 25-19, 25-19, 25-17)
3-0 (25-12, 25-16, 26-24)
Ikast, Danmark NEVZA U17 Championship, f. -03 o.y Göran Persson
1 sep
31 aug
30 aug
Finland
Norge
Danmark
0-3 (11-25, 20-25, 20-25)
1-3 (23-25, 25-19, 23-25, 22-25)
3-1 (21-25, 25-18, 25-22, 25-17)
Falköping EM-Kval U18, omg 1, f. -03 o.y Göran Persson
27 apr
26 apr
25 apr
Portugal
Lettland
Serbien
0-3 (12-25, 17-25, 18-25)
3-2 (25-23, 32-30, 14-25, 20-25, 16-14)
1-3 (17-25, 23-25, 26-24, 19-25)
Belgrad, Serbien EM-Kval U17, omg 2, f. -03 o.y Oskar Jönsson Vikterlöf
13 jan
12 jan

12 jan
11 jan
Finland
Finland
Färöarna
Danmark
0-3 (23-25, 22-25, 22-25)
0-3 (12-25, 10-25, 18-25)
3-0 (25-12, 25-16, 25-17)
3-1 (25-22, 22-25, 25-14, 25-20)
Kuortane, Finland EM-Kval U17, omg 1, f. -03 o.y Oskar Jönsson Vikterlöf

2018

  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
29 dec
28 dec

Danmark
Danmark
1-3 (20-25, 18-25, 25-18, 18-25)
1-3 (22-25, 19-25, 25-19, 23-25)
Hvidovre
Svedala
Landskamp, U16, f. -03 o. y Oskar Jönsson Vikterlöf
28 okt
27 okt

26 okt
26 okt
Norge
England
Norge
Färöarna
3-1 (25-14, 25-16, 20-25, 27-25)
3-0 (25-23, 25-14, 25-21)
3-0 (27-25, 25-21, 25-16)
3-0 (25-16, 25-14, 25-21)
Kettering, England NEVZA U19 Championship, f. -00 o. y Göran Persson
18 okt
17 okt
17 okt
16 okt
15 okt
Färöarna
Finland
Danmark
England
Färöarna
1-3 (17-25, 26-24, 16-25, 19-25)
0-3
(22-25, 10-25, 17-25)
3-1
(25-20, 25-23, 18-25, 25-21)
3-0
(25-15, 25-16, 25-15)
0-3 
(15-25, 21-25, 15-25)
Ikast, Danmark NEVZA U17 Championship, f. -02 o. y Oskar Jönsson Vikterlöf
28 apr
27 apr
26 apr
Tyskland
Österrike
Rumänien
0-3 (16-25, 21-25, 12-25)
3-2 (25-20, 22-25, 25-20, 17-25, 15-13)
1-3 (23-25, 25-22, 21-25, 23-25)
Ploiesti, Rumänien EM-Kval U20, omg 2, f. -99 o.y. Göran Persson
24 apr
23 apr
Lettland
Lettland
1-3 (18-25, 17-25, 25-18, 20-25)
0-3 (15-25, 17-25, 18-25)
Cesis, Lettland Landskamp, U20, f. -99 o.y. Göran Persson
7 jan
6 jan
5 jan
Holland
Bulgarien
Frankrike
0-3 (16-25, 17-25, 19-25)
0-3 (15-25, 18-25, 20-25)
0-3 (17-25, 22-25, 17-25)
Sofia, Bulgarien EM-Kval U18, omg 2, f. -99 o.y. Oskar Jönsson Vikterlöf
2017
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
29 dec
29 dec
Danmark
Danmark
2-3 (17-25, 25-15, 21-25, 25-23, 13-15)
2-3 (17-25, 25-15, 21-25, 25-23, 13-15)
Örkelljunga Landskamp U17, f.-01 o.y. Oskar Jönsson Vikterlöf
29 okt
28 okt
27 okt
27 okt
Danmark
England
Norge
Färöarna
3-2 (21-25, 21-25, 25-23, 25-22, 15-12)
3-0 (25-19, 25-11, 25-22)
3-1 (21-25, 25-17, 25-15, 25-16)
3-0 (25-17, 25-12, 25-14)
Kettering, England Nevza U19 Championship, f. -99 o.y. Göran Persson
19 okt
18 okt
17 okt
17 okt
16 okt
Danmark
England
Danmark
Norge
Färöarna
3-2 (17-25, 25-23, 25-17, 21-25, 15-13)
3-0 (25-20, 25-20, 25-20)
3-0 (25-23, 25-14, 25-18)
3-0 (25-16, 25-18, 25-21)
3-1 (20-25, 25-22, 25-20, 25-19)
Ikast, Danmark NEVZA U17 Championship, f. -01 o. y. Oskar Jönsson Vikterlöf
15 jan
14 jan
13 jan
Lettland
Tjeckien
Polen
3-0 (25-22, 25-19, 25-17)
0-3
(11-25, 17-25, 16-25)
0-3 (19-25, 18-25, 17-25)
Spala, Polen EM-kval,  U19, steg 1, f. -99 o. y. Oskar Jönsson Vikterlöf
2016     
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
29 dec Danmark 3-1 (25-23, 24-26, 25-21, 25-18) Landskrona Landskamp, U18, f. -99 o. y. Oskar Jönsson Vikterlöf
30 okt
29 okt
28 okt
28 okt
Danmark
Norge
England
Färöarna
0-3 (18-25, 19-25, 23-25)
3-1 (25-20, 25-9, 20-25, 25-17)
3-0 (25-22, 25-23, 25-15)
3-0 (25-19, 25-14, 25-20)
Kettering, England NEVZA U19 Championship, f. -98 o. y. Oskar Jönsson Vikterlöf
20 okt
19 okt
19 okt
18 okt
18 okt
Finland
Danmark
Norge
Finland
Island
1-3 (14-25, 25-22, 16-25, 21-25)
3-1 (21-25, 25-18, 25-18, 25-20)
3-0 (25-16, 25-15, 25-15)
1-3 (25-22, 10-25, 13-25, 18-25)
3-2 (25-17, 26-24, 25-19)
Ikast, Danmark NEVZA U17 Championship, f. -00 o. y. Oskar Jönsson Vikterlöf
2 apr
1 apr
31 mar
Portugal
Spanien
Italien
2-3 (25-22, 18-25, 19-25, 25-18, 12-15)
0-3 (20-25, 19-25, 17-25)
0-3 (15-25, 14-25, 17-25)
Neapel, Italien EM-Kval U20, f. -97 o. y. Göran Persson
2015
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
1 nov
31 okt
31 okt
30 okt
30 okt
29 okt
Norge
Finland
England
Denmark
Island
Färöarna
3-0 (25-20, 25-17, 25-19)
0-3 (15-25, 23-25, 17-25)
3-0 (25-21, 25-23, 25-20)
2-3 (25-21, 25-20, 22-25, 15-25, 12-15)
3-0 (25-11, 25-12, 25-14)
3-0 (25-18, 25-21, 25-16)
Kettering, England

NEVZA U17, f. -99 o. y.

Aldis Jaundzeikars
15 okt
14 okt
14 okt
13 okt
Denmark
Denmark
Island
England
0-3 (20-25, 20-25, 19-25)
1-3 (25-18, 20-25, 18-25, 18-25)
3-1 (25-19, 23-25, 26-24, 25-18)
3-2 (25-21, 20-25, 19-25, 25-19, 15-11)
Ikast, Denmark NEVZA U19,
f. -97 o. y.
Göran Persson
11 jan
10 jan
9 jan
Ukraina
Tjeckien
Serbien
0-3 (19-25, 15-25, 21-25)
0-3 (18-25, 19-25, 19-25)
1-3 (25-23, 18-25, 19-25, 23-25)
Subotica, Serbien EM-kval, U19, steg 2, f. -97 o. y. Göran Persson
5 jan
4 jan
3 jan
Lettland
Lettland
Lettland
2-3 (13-25, 25-15, 15-25, 25-22, 12-15)
3-0 (25-20, 25-16, 25-21)
2-3 (18-25, 27-25, 23-25, 25-21, 8-15)
Cesis, Lettland Landskamp, U19, f. -97 o. y.
2014
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
2 nov
1 nov
31 okt
31 okt
England
Denmark
Norge

Island
3-1 (25-23, 19-25, 25-20, 25-17)
0-3 (14-25, 20-25, 13-25)
3-2 (25-17, 25-17, 23-25, 23-25, 15-8)
3-1 (25-15, 25-21, 16-25, 25-16)
Kettering, England NEVZA Championship, U17 f. -98 o. y. Aldis Jaundzeikars
15 okt
15 okt
14 okt
14 okt
England
Norge
Danmark
Färöarna
3-0 (25-17, 25-21, 25-18)
1-3 (27-25, 16-25, 10-25, 19-25)
3-1 (18-25, 25-17, 25-19, 25-20)
3-0 (25-22, 25-10, 25-16)
Ikast, Denmark NEVZA Championship, U19, f. -96 o. y. Göran Persson
26 jul
25 jul
24 jul
23 jul
22 jul
Nederländerna
Portugal
Belgien
Italien
Frankrike
3-0 (25-23, 25-16, 25-17)
0-3 (22-25, 15-25, 25-27)
1-3 (19-25, 23-25, 25-23, 23-25)
0-3 (22-25, 19-25, 20-25)
1-3 (17-25, 25-18, 21-25, 20-25)
Valladolid, Spanien WEVZA Championship, U18, f. -97 o. y. Aldis Jaundzeikars
17 jun
16 jun
Finland
Finland
0-3 (11-25, 19-25, 21-25)
1-3 (25-15, 12-25, 27-29, 24-26)
Falköping Landskamp, U19, f. -96 o. y.
27 apr
26 apr
25 apr
Frankrike
Belgien
Portugal
0-3 (21-25, 11-25, 20-25)
0-3 (11-25, 18-25, 22-25)
2-3 (25-22, 16-25, 26-24, 18-25, 15-17)
Maia, Portugal EM-kval, U20, steg 2, f. -95 o. y. Göran Persson
19 apr
18 apr
Lettland
Lettland
0-3 (19-25, 21-25, 24-26)
1-3 (21-25, 25-21, 22-25, 12-25)
Cesis, Lettland Landskamp, U20, f. -95 o. y.
2013
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
3 nov
2 nov
2 nov
1 nov
1 nov
Denmark
Finland
England

Denmark
Färöarna
3-1 (21-25, 25-23, 25-19, 25-21)
3-0 (25-21, 25-23, 25-22)
3-1 (25-20, 25-22, 20-25, 25-17)
0-3 (20-25, 22-25, 26-28)
3-0 (25-17, 25-10, 25-10)
Kettering, England NEVZA Championship, U17 f. -97 o. y. Aldis Jaundzeikars
17 okt
16 okt
15 okt
15 okt
Norge
Denmark
Norge
Island
2-3 (18-25, 19-25, 39-37, 28-26, 13-15)
3-1 (25-18, 20-25, 25-20, 26-24)
3-0 (25-22, 25-21, 25-20)
3-0 (25-9, 25-11, 25-17)
Ikast, Denmark NEVZA Championship, U19 f. -95 o. y. Göran Persson
30 sep Estland 2-3 (19-25, 25-20, 25-23, 27-29, 10-15) Akaa, Finland Leomuovi Tournament, U19, f. -95 o. y.
28 jul
27 jul
26 jul
25 jul
24 jul
Schweiz
Italien
Frankrike
Schweiz
Spanien
3-1 (25-18, 18-25, 25-10, 25-22)
2-3 (24-26, 26-24, 25-23, 17-25, 12-15)
0-3 (21-25, 23-25, 13-25)
2-3 (25-17, 20-25, 27-25, 28-30, 23-25)
2-3 (25-15, 21-25, 25-16, 22-25, 12-15)
Trinitapoli,
Italien
Corato, Italien
8-nationers, U19, f. -95 o. y.
22 jul
21 jul
Schweiz
Schweiz
3-2 (25-23, 20-25, 25-15, 19-25, 15-11)
0-3
(15-25, 21-25, 18-25)
Terlizzi, Italien Landskamp, U19, f. -95 o. y.
1 apr
31 mar
Ryssland
Schweiz
0-3 (15-25, 18-25, 19-25)
3-1 (25-17, 31-29, 21-25, 26-24)
Pordenone, Italien Mem. F. Cornacchia, int. turn., U19, f. -95 o. y.
2012
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
9 sep
8 sep
7 sep
7 sep
Färöarna
Island
Finland
Danmark
3-0 (25-17, 25-10, 25-12)
3-0 (25-15, 25-20, 25-14)
1-3 (23-25, 25-17, 20-25, 22-25)
2-3 (25-22, 22-25, 25-23, 16-25, 13-15)
Kuortane, Finland NEVZA Championship, U17, f. -96 o. y. Göran Persson
2 sep
1 sep
31 aug
Estland
Lettland
Finland
3-1 (25-27, 25-15, 25-23, 25-19)
3-0 (27-25, 25-19, 25-15)
3-1 (27-25, 23-25, 25-15, 25-22)
Akaa, Finland Leomuovi Tournament, U19, f. -94 o. y. Per-Erik Dahlqvist
28 jul
27 jul
26 jul
25 jul
24 jul
Italien
Tyskland
Belgien
Italien
Nederländerna
0-3 (14-25, 16-25, 16-25)
1-3
(25-18, 22-25, 21-25, 19-25)
3-1 (20-25, 27-25, 26-24, 25-19)
0-3 (21-25, 16-25, 13-25)
3-2 (17-25, 25-19, 22-25, 28-26, 15-12)
Kreuzlingen, Schweiz 8-nationers, U18, f. -95 o. y. Robert Söderberg
22 jul
21 jul
20 jul
Schweiz
Schweiz
Schweiz
2-3 (21-25, 25-23, 25-16, 19-25, 6-15)
3-1
(18-25, 27-25, 25-14, 25-19)
3-2 (25-19, 16-25, 25-16, 28-30, 15-8)
Kreuzlingen, Schweiz Landskamp, U18, f. -95 o. y.
19 jun
18 jun
Finland
Finland
3-1 (25-23, 25-27, 25-13, 25-21)
3-2 (25-21, 19-25, 18-25, 25-20, 15-10)
Falköping Landskamp, U18, f. -95 o. y.
15 apr
14 apr
13 apr
12 apr
11 apr
Finland
Grekland
Vitryssland
Italien
Montenegro
0-3 (15-25, 17-25, 16-25)
1-3 (25-23, 19-25, 17-25, 16-25)
3-0 (28-26, 25-11, 25-17)
0-3 (23-25, 15-25, 12-25)
3-2 (21-25, 25-14, 25-20, 19-25, 16-14)
Bar, Montenegro EM-kval, U20, steg 2, f. -93 o. y. Göran Persson
9 apr Schweiz 2-3 (25-19, 23-25, 25-19, 13-25, 5-15) Pordenone, Italien Landskamp f. -93 o. y.
7 jan
6 jan
5 jan
England
Litauen
Bosnien-Hercegovina
3-0 (25-21, 25-18, 25-20)
3-1 (25-15, 22-25, 27-25, 29-27)
3-2 (25-21, 25-20, 22-25, 24-26, 15-11)
Brcko, Bosnien-Hercegovina EM-kval, U20, steg 1, f. -93 o. y.
2011
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
25 sep
24 sep
24 sep
23 sep
23 sep
Danmark
Norge
Färöarna
Finland
Island
0-3 (11-25, 18-25, 22-25)
2-3 (25-18, 25-19, 31-33, 22-25, 9-15)
3-0 (25-19, 25-13, 25-19)
1-3 (21-25, 14-25, 25-22, 14-25)
3-0 (25-9, 25-18, 25-6)
Falköping NEVZA Championship, U17 f. -95 o.y. Robert Söderberg
4 sep
2 sep
Estland
Finland
0-3 (21-25, 23-25, 24-26)
0-3 (22-25, 19-25, 18-25)
Akaa, Finland Leomuovi Tournament, U19 f. -93 o.y. Göran Persson
19 jul
18 jul
17 jul
16 jul
15 jul
Tyskland
Spanien
Schweiz
Belgien
Italien
0-3 (14-25, 20-25, 19-25)
0-3 (17-25, 20-25, 22-25)
3-2 (21-25, 25-17, 18-25, 25-13, 15-8)
3-0 (25-19, 25-22, 25-19)
0-3 (14-25, 20-25, 19-25)
Vichy, Frankrike 8-nationers U19 f. -93 o.y. Johan Svensson
6 jul
5 jul
4 jul
3 jul
Schweiz
Schweiz
Schweiz
Schweiz
1-3 (26-24, 21-25, 16-25, 23-25)
1-3 (19-25, 13-25, 25-15, 22-25)
3-1 (25-18, 25-23, 15-25, 25-22)
1-3 (25-23, 16-25, 23-25, 17-25)
Falköping Landskamp U19 f. -93 o.y.
2010
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
21 okt
20 okt
19 okt
19 okt
Norge
Finland
Danmark
Färöarna
3-1 (25-15, 25-27, 25-19, 25-12)
3-0 (25-15, 25-18, 25-16)
3-0 (25-17, 25-20, 25-17)
3-0 (25-14, 25-16, 25-16)
Ikast, Danmark NEVZA Championship, U17 f. -94 o. y. Johan Svensson
26 sep
25 sep
25 sep
24 sep
Danmark
Finland
Danmark
Färöarna
3-0 (25-17, 25-18, 25-17)
1-3 (25-15, 15-25, 22-25, 23-25)
3-0 (25-19, 25-14, 25-15)
3-0 (25-12, 25-10, 25-8)
Falköping NEVZA Championship, U19 f. -92 o. y. Göran Persson
4 sep
3 sep
Estland
Finland
3-0 (25-22, 25-19, 25-22)
2-3 (25-22, 32-34, 27-25, 20-25, 13-15)
Akaa, Finland Leomuovi Tournament, U19, f. -92 o. y.
24 jul
23 jul
22 jul
21 jul
20 jul
Nederländerna
Schweiz
Nederländerna
Spanien
Belgien
3-1 (19-25, 25-21, 25-21, 25-20)
0-3 (16-25, 23-25, 18-25)
3-2 (25-22, 25-20, 16-25, 18-25, 15-11)
0-3 (19-25, 19-25, 24-26)
0-3 (10-25, 20-25, 12-25)
Herentals, Belgien 8-nationers
f. -93 o. y.
16 jul
15 jul
14 jul
13 jul
England
England
England
England
3-1 (19-25, 25-22, 25-18, 25-16)
3-1 (25-23, 25-22, 21-25, 26-24)
3-1 (25-14, 34-32, 24-26, 25-18)
3-0 (25-22, 26-24, 25-17)
Falköping Landskamp
f. -93 o. y.
20 jun
19 jun
Finland
Finland
0-3 (29-31, 19-25, 12-25)
0-3 (16-25, 16-25, 13-25)
Falköping Landskamp
f. -93 o. y.
22 jan
20 jan
19 jan
Australien
Australien
Australien
3-1 (25-19, 20-25, 25-21, 25-20)
3-1 (26-28, 25-19, 25-20, 26-24)
3-1 (22-25, 25-19, 25-22, 29-27)
Falköping Landskamp
f. -91 o. y.
Felix Millán Casanova
2009
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
22 dec
21 dec
20 dec
20 dec
England
Danmark
Island
Finland
3-0 (25-20, 25-20, 25-23)
0-3 (19-25, 13-25, 8-25)
3-0 (25-3, 25-9, 25-4)
0-3 (15-25, 21-25, 14-25)
Ikast, Danmark NEVZA Championship, U17
f. -93 o. y.
Göran Persson
15 okt
14 okt
13 okt
13 okt
England
Danmark
Norge
Färöarna

3-0 (25-11, 25-14, 25-17)
2-3 (17-25, 25-22, 25-18, 23-25, 7-15)
2-3 (16-25, 25-20, 32-30, 23-25, 10-15)
3-0 (25-17, 25-13, 25-19)
Ikast, Danmark NEVZA Championship, U19
f. -91 o. y.
Felix Millán Casanova
5 sep Finland
0-3 (16-25, 13-25, 13-25) Akaa, Finland Leomuovi Tournament, U17, f. -93 o. y. Göran Persson
3 aug
2 aug
1 aug
31 juli
30 juli
Schweiz
Spanien
Frankrike
Nederländerna
Italien
3-2 (25-21, 21-25, 25-17, 20-25, 15-10)
0-3 (16-25, 10-25, 17-25)
1-3 (23-25, 25-17, 15-25, 22-25)
0-3 (12-25, 13-25, 22-25)
1-3 (19-25, 21-25, 25-16, 22-25)
Weert, Nederländerna 8-nationers
f. -91 o. y.
Felix Millán Casanova
23 maj
22 maj
Estland
Estland
1-3 (20-25, 25-22, 23-25, 23-25)
3-0 (25-21, 25-22, 25-16)
Falköping Landskamp
f. -91 o. y.
23 jan
21 jan
Australien
Australien
3-2 (21-25, 25-14, 25-22, 23-25, 16-14)
0-3 (21-25, 25-27, 18-25)
Falköping Landskamp
f. -90 o. y.
Göran Persson
2008
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
21 sep
20 sep
19 sep
19 sep
Färöarna
Finland
Island
Danmark
3-0 (25-16, 25-17, 25-20)
3-1 (31-29, 21-25, 25-22, 25-14)
3-0 (25-10, 25-13, 25-14)
3-1 (23-25, 25-10, 25-19, 25-12)
Falköping NEVZA Championship, U17
f. -92 o. y.
Felix Millán Casanova
7 sep
7 sep
6 sep
5 sep
Norge
Island
England
Danmark
0-3 (23-25, 17-25, 23-25)
3-0 (25-12, 25-11, 25-12)
3-1 (25-13, 27-29, 25-20, 25-14)
2-3 (25-21, 26-28, 22-25, 28-26, 7-15)
Akureyri, Island NEVZA Championship, U19
f. -90 o. y.
Göran Persson
12 aug
11 aug
10 aug
9 aug
8 aug
Schweiz
Spanien
Italien
Holland
Tyskland
2-3 (25-22, 25-22, 22-25, 21-25, 12-15)
1-3 (25-15, 11-25, 21-25, 23-25)
1-3 (22-25, 25-27, 29-27, 24-26)
1-3 (16-25, 25-23, 21-25, 17-25)
0-3 (14-25, 14-25, 20-25)
Soria, Spanien 8-nationers
f. -91 o. y.
18 juni
17 juni
Finland
Finland
1-3 (23-25, 23-25, 25-21, 16-25)
0-3 (21-25, 21-25, 20-25)
Falköping Landskamp
f. -91 o. y.
10 maj
9 maj
Estland
Estland
3-0 (27-25, 25-20, 25-22)
3-0 (25-16, 25-18, 29-27)
Viljandi, Estland Landskamp
f. -91 o. y.
11 jan
9 jan
Australien
Australien
1-3 (17-25, 26-24, 21-25, 23-25)
2-3 (20-25, 25-17, 21-25, 25-19, 16-18)
Falköping Landskamp
f. -89 o. y.
Felix Millán Casanova
2007
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
23 sep
22 sep
21 sep
21 sep
Island
Norge
Danmark
England
3-0 (25-13, 25-10, 25-13)
1-3 (25-22, 22-25, 19-25, 19-25)
3-0 (25-21, 25-19, 25-22)
3-2 (23-25, 25-16, 14-25, 21-25, 15-9)
Randaberg, Norge NEVZA Championship, U19
f. -89 o. y.
Felix Millán Casanova
15 sep
15 sep
14 sep
Finland
Estland
Lettland
1-3 (21-25, 25-23, 22-25, 19-25)
0-3 (20-25, 19-25, 13-25)
2-3 (25-18, 21-25, 16-25, 25-20, 14-16)
Akaa, Finland Leomuovi Tournament, U19, f. -89 o. y.
9 sep
8 sep
8 sep
7 sep
7 sep
Island
Norge
Finland
Danmark
Färöarna
3-0 (25-19, 25-23, 25-14)
3-0 (25-19, 25-20, 25-12)
0-3 (19-25, 12-25, 18-25)
1-3 (21-25, 26-28, 25-20, 24-26)
3-1 (25-19, 25-16, 23-25, 25-20)
Kuortane, Finland NEVZA Championship, U17, f. -91 o. y. Göran Persson
21 juli
20 juli
19 juli
18 juli
17 juli
Schweiz
Spanien
Holland
Italien
Tyskland
1-3 (22-25, 25-21, 20-25, 29-31)
1-3 (20-25, 25-23, 15-25, 21-25)
0-3 (18-25, 22-25, 16-25)
0-3 (19-25, 19-25, 21-25)
0-3 (19-25, 14-25, 15-25)
Gotha, Tyskland 8-nationers
f. -89 o. y.
Felix Millán Casanova
19 juni
18 juni
Finland
Finland
3-0 (25-22, 25-23, 25-22)
2-3 (23-25, 25-21, 19-25, 25-21, 14-16)
Falköping Landskamp
f. -89 o. y.
19 maj
18 maj
Estland
Estland
2-3 (25-19, 19-25, 25-15, 17-25, 14-16)
3-2 (23-25, 13-25, 25-19, 26-24, 15-11)
Falköping Landskamp
f. -89 o. y.
24 jan Australien
0-3 (20-25, 20-25, 17-25) Falköping Landskamp
f. -88 o. y.
Göran Persson
2006
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
1 okt
29 sep
29 sep
28 sep
Finland
Litauen
Vitryssland
Lettland
1-3 (25-23, 17-25, 16-25, 20-25)
3-1 (25-22, 25-16, 21-25, 25-14)
2-3 (25-17, 28-26, 17-25, 22-25, 13-15)
2-3 (25-23, 21-25, 16-25, 32-30, 11-15)
Daugavpils,
Lettland
Int. Turnering
f. -89 o. y.
Felix Millán Casanova
17 sep
16 sep
15 sep
15 sep
Finland
Norge
Danmark
Island
0-3 (21-25, 11-25, 17-25)
3-1 (25-19, 25-17, 23-25, 25-21)
3-0 (25-11, 25-11, 25-23)
3-0 (25-22, 25-20, 25-12)
Falköping NEVZA Championship, U17, f. -90 o. y.
3 sep
2 sep
2 sep
1 sep
Danmark
Färöarna
Norge
England
3-1 (25-22, 26-24, 23-25, 25-18)
3-0 (25-18, 25-16, 25-12)
3-0 (25-23, 25-19, 27-25)
3-1 (14-25, 25-17, 26-24, 25-21)
Ikast, Danmark NEVZA Championship, U19
f. -88 o. y.
Göran Persson
5 aug
4 aug
3 aug
2 aug
1 aug
Spanien
Italien
Frankrike
Spanien
Belgien
1-3 (18-25, 25-20, 17-25, 16-25)
1-3 (27-29, 15-25, 29-27, 23-25)
0-3 (18-25, 27-29, 11-25)
2-3 (20-25, 25-23, 28-30, 25-20, 13-15)
1-3 (25-20, 15-25, 13-25, 21-25)
Uppsala 8-nationers
f. -89 o. y.
Felix Millán Casanova
31 juli
30 juli
Holland
Holland
1-3 (17-25, 18-25, 25-22, 17-25)
1-3 (19-25, 17-25, 27-25, 20-25)
Uppsala Landskamp
f. -89 o. y.
21 maj
20 maj
Estland
Estland
3-2 (21-25, 26-24, 21-25, 25-18, 15-13)
2-3 (16-25, 18-25, 29-27, 25-17, 11-15)
Tallinn, Estland Landskamp
f. -89 o. y.
25 jan Australien 0-3 (23-25, 18-25, 13-25) Falköping Landskamp
f. -88 o. y.
Göran Persson
2005
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
18 sep
17 sep
17 sep
16 sep
England
Danmark
Norge
Färöarna
3-0 (25-23, 25-22, 25-23)
1-3 (23-25, 20-25, 26-24, 23-25)
3-1 (26-24, 25-21, 14-25, 28-26)
3-0 (25-17, 25-13, 25-18)
Sand, Norge NEVZA Championship, U19
f. -87 o. y.
Göran Persson
11 sep
10 sep
9 sep
9 sep
Norge
Finland
Danmark
Island
3-1 (25-25, 25-22, 23-25, 25-17)
0-3 (15-25, 21-25, 16-25)
3-0 (25-21, 26-24, 25-18)
3-1 (22-25, 25-9, 25-11, 25-17)
Kuortane, Finland NEVZA Championship, U17
f. -89 o. y.
Felix Millán Casanova
17 juli
16 juli
15 juli
14 juli
13 juli
Schweiz
Nederländerna
Spanien
Belgien
Frankrike
1-3 (18-25, 25-23, 22-25, 21-25)
0-3 (21-25, 14-25, 15-25)
0-3 (23-25, 11-25, 22-25)
0-3 (12-25, 12-25, 17-25)
0-3 (20-25, 21-25, 18-25)
Darfo Boario Terme, Italien 8-nationers
f. -87 o. y.
Göran Persson
2004
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
5 sep
4 sep
3 sep
Finland
Danmark
Norge
2-3 (16-25, 25-14, 15-25, 25-16, 4-15)
0-3 (17-25, 14-25, 12-25)
1-3 (25-23, 21-25, 14-25, 14-25)
Falköping NEVZA Championship, U17
f. -88 o. y.
Göran Persson
5 sep
4 sep
3 sep
3 sep
Danmark
England
Norge
Färöarna
1-3 (21-25, 22-25, 25-22, 23-25)
3-0 (25-13, 25-17, 25-16)
3-0 (25-14, 25-15, 25-18)
3-0 (25-11, 25-9, 25-17)
Falköping NEVZA Championship, U19
f. -86 o. y.
Felix Millán Casanova
31 juli
30 juli
29 juli
28 juli
27 juli
Schweiz
Tyskland
Frankrike
Spanien
Belgien
0-3 (20-25, 20-25, 17-25)
0-3 (17-25, 14-25, 23-25)
0-3 (9-25, 17-25, 13-25)
0-3 (9-25, 7-25, 20-25)
0-3 (12-25, 13-25, 15-25)
Bulle, Schweiz 8-nationers
f. -87 o. y.
Göran Persson
30 maj
29 maj
28 maj
27 maj
26 maj
Ukraina
Turkiet
Makedonien

Bulgarien
Nederländerna
0-3 (21-25, 18-25, 20-25)
0-3 (23-25, 20-25, 21-25)
0-3 (19-25, 15-25, 22-25)
1-3 (19-25, 19-25, 25-23, 11-25)
0-3 (14-25, 20-25, 15-25)
Pazardzhik, Bulgarien EM-kval junior
f. -85 o. y.
Felix Millán Casanova
2003
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
7 sep
7 sep
6 sep
5 sep
Norge
Färöarna

Danmark
Finland
3-1 (25-18, 22-25, 25-22, 25-23)
3-0 (25-13, 25-10, 25-15)
3-2 (21-25, 24-26, 25-19, 25-20, 15-11)
1-3 (20-25, 25-15, 22-25, 23-25)
Eidfjord, Norge Nordiska Mästerskap junior
f. -85 o. y.
Felix Millán Casanova
9 aug
8 aug
7 aug
6 aug
5 aug
Spanien
Frankrike B *
Frankrike
Tyskland
Italien
0-3 (22-25, 20-25, 20-25)
1-3 (17-25, 25-14, 18-25, 17-25)
0-3 (14-25, 16-25, 18-25)
0-3 (10-25, 18-25, 20-25)
0-3 (19-25, 14-25, 19-25)
Mulhouse, Frankrike 8-nationers
f. -85 o. y.
1 maj
30 april
29 april
Finland
Finland
Finland
2-3 (25-16, 25-20, 21-25, 16-25, 10-15)
3-0 (25-17, 25-18, 25-23)
3-1 (25-20, 23-25, 25-22, 25-21)
Falköping Landskamp
f. -84 o. y.
Göran Persson
10 jan
9 jan
8 jan
7 jan
Polen
Vitryssland
Danmark
Lettland
0-3 (18-25, 11-25, 11-25)
0-3 (13-25, 19-25, 18-25)
0-3 (16-25, 21-25, 17-25)
0-3 (18-25, 16-25, 14-25)
Radom, Polen EM-kval U18
f. -85 o. y.
Felix Millán Casanova
2002
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
11 aug
11 aug
10 aug
9 aug
Danmark
Färöarna

Norge
Finland
2-3 (23-25, 24-26, 25-17, 29-27, 15-12)
3-0 (25-11, 25-18, 25-14)
3-1 (23-25, 25-17, 25-17, 25-17)
3-0 (27-25, 25-23, 25-16)
Odense, Danmark Nordiska Mästerskap junior
f. -84 o. y.
Martin Karlsson
27 juli
26 juli
25 juli
24 juli
23 juli
Schweiz
Tyskland
Holland
Spanien
Frankrike
0-3 (17-25, 19-25, 14-25)
0-3 (18-25, 21-25, 16-25)
0-3 (12-25, 17-25, 23-25)
1-3 (16-25, 25-21, 16-25, 21-25)
0-3 (17-25, 19-25, 17-25)
Vilvoorde, Belgien 8-nationers
f. -85 o. y.
Felix Millán Casanova
26 maj
25 maj
24 maj
23 maj
22 maj
Bulgarien
Tjeckien
Grekland
Schweiz
Lettland
0-3 (26-28, 21-25, 16-25)
0-3 (18-25, 13-25, 15-25)
0-3 (22-25, 19-25, 21-25)
3-1 (23-25, 25-21, 25-21, 25-22)
0-3 (22-25, 18-25, 14-25)
Riga, Lettland EM-kval junior
f. -83 o. y.
11 maj
10 maj
Norge
Norge
3-1 (25-10, 25-22, 22-25, 25-16)
1-3 (25-19,19-25, 17-25, 26-28)
Farsund, Norge Landskamp
f. -83 o. y.
31 jan
30 jan
29 jan
28 jan
Australien
Australien
Australien
Australien
3-0 (25-19, 25-19, 27-25)
3-0 (25-19, 25-20, 25-20)
1-3 (20-25, 25-18, 19-25, 22-25)
1-3 (20-25, 23-25, 25-15, 21-25)
Falköping Landskamp
f. -83 o. y.
Martin Karlsson
2001
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
12 aug
11 aug
10 aug
Finland
Norge
Danmark
3-0 (25-22, 25-19, 25-23)
3-2 (18-25, 25-19, 21-25, 26-24, 15-13)
0-3 (20-25, 21-25, 24-26)
Liminka, Finland Nordiska Mästerskap junior
f. -83 o. y.
Martin Karlsson
29 juli
28 juli
27 juli
26 juli
25 juli
Schweiz
Spanien
Belgien
Frankrike
Tyskland
0-3 (22-25, 20-25, 16-25)
0-3 (22-25, 17-25, 13-25)
1-3 (25-21, 18-25, 17-25, 17-25)
0-3 (16-25, 17-25, 24-26)
0-3 (16-25, 18-25, 15-25)
Papendal, Nederländ. 8-nationers
f. -83 o. y.
8 jan
6 jan
5 jan
4 jan
Kroatien
Bulgarien
Slovakien
Österrike
0-3 (15-25, 17-25, 23-25)
0-3 (17-25, 23-25, 14-25)
0-3 (12-25, 14-25, 6-25)
0-3 (20-25, 14-25, 17-25)
Nitra, Slovakien EM-kval
junior
f. -83 o. y.
2000
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
13 aug
12 aug
12 aug
11 aug
Finland
Danmark
Norge

Färöarna
1-2 (21-16,17-21,7-2)(21-23,21-12,8-10)(19-21)
2-0 (21-10, 21-15)(21-11, 21-6)
2-0 (21-12, 21-12)(21-16, 21-13)
2-0 (21-2, 21-13)(21-18, 21-16)
Falköping Nordiska Mästerskap junior f. -82 o. y. Peter Tholse
15 juli
14 juli
13 juli
12 juli
11 juli
Schweiz
Frankrike
Holland
Belgien
Spanien
3-0 (25-19, 25-23, 25-13)
0-3 (24-26, 14-25, 15-25)
1-3 (21-25, 25-23, 13-25, 18-25)
0-3 (19-25, 20-25, 14-25)
1-3 (14-25, 25-23, 16-25, 14-25)
Gotha, Tyskland 8-nationers f. -83 o. y. Martin Karlsson
28 maj
27 maj
26 maj
25 maj
24 maj
Finland
England
Grekland
Holland
Vitryssland
1-3 (16-25, 14-25, 25-21, 21-25)
3-0 (26-24, 25-19, 25-16)
0-3 (15-25, 20-25, 22-25)
0-3 (22-25, 20-25, 26-28)
2-3 (24-26, 25-17, 14-25, 25-23, 8-15)
's-Hertogenbosch, Holland EM-kval junior f. -81 o. y. Peter Tholse
21 maj Finland 0-3 (23-25, 23-25, 23-25) Hyltebruk Landskamp
f. -81 o. y.
2 feb
1 feb
31 jan
Australien
Australien
Australien
3-0 (25-22, 25-19, 25-21)
3-2 (25-23, 23-25, 19-25, 25-16, 15-13)
3-0 (25-23, 25-14, 25-18)
Falköping Landskamp f. -81 o. y.
1999
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
15 aug
14 aug
14 aug
13 aug
Norge
Island
Danmark
Norge
2-0 (21-17, 21-18)(21-8, 21-17)
2-0 (21-8, 21-18)(21-14, 25-23)
2-0 (21-18, 21-18)(21-11, 21-11)
2-1 (24-22, 21-17)(21-15, 17-21, 5-7)(15-8)
Egersund, Danmark Nordiska Mästerskap junior f. -81 o. y. Peter Tholse
31 juli
30 juli
29 juli
28 juli
27 juli
Schweiz
Italien
Frankrike
Belgien
Nederländerna
3-0 (25-21, 25-22, 25-18)
0-3 (21-25, 15-25, 21-25)
0-3 (15-25, 25-27, 16-25)
1-3 (25-18, 24-26, 21-25, 16-25)
1-3 (18-25, 25-23, 17-25, 23-25)
Cartagena, Spanien 8-nationers f. -81 o. y.
1998
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
16 aug
15 aug
15 aug
14 aug
Danmark
Norge
Island
Finland
0-3 (5-15, 15-12, 15-1)
0-3 (10-15, 9-15, 7-15)
3-0 (15-10, 15-12, 15-1)
1-3 (15-10, 9-15, 12-15)
Oure, Danmark Nordiska Mästerskap junior f. -80 o. y. Peter Tholse
25 juli
24 juli
23 juli
22 juli
21 juli
Schweiz
Tyskland
Spanien
Belgien
Frankrike
3-0 (15-10, 15-6, 15-11)
0-3 (1-15, 5-15, 7-15)
0-3 (1-15, 12-15, 5-15)
0-3 (9-15, 7-15, 8-15)
0-3 (7-15, 13-15, 3-15)
Örebro 8-nationers f. -81 o. y. Lennart Larsson
31 maj
30 maj
29 maj
28 maj
27 maj
Israel
Lettland
Nederländerna
Makedonien
Tyskland
1-3 (15-10, 6-15, 8-15, 15-7)
1-3 (15-10, 6-15, 8-15, 15-7)
0-3 (7-15, 11-15, 3-15)
2-3 (6-15, 8-15, 15-7, 15-13, 6-15)
0-3 (2-15, 4-15, 7-15)
Fellbach, Tyskland EM-kval junior f. -79 o. y. Magnus Ekstrand
7 april
3 april
Norge
Norge
0-3 (10-15, 11-15, 5-15)
1-3 (8-15, 16-14, 9-15, 14-16)
Förde, Norge Landskamp f. -79 o. y.
9 feb
8 feb
7 feb
5 feb
4 feb
Australien
Australien
Australien
Australien
Australien
1-3 (4-15, 15-11, 7-15, 14-16)
3-1 (15-13, 15-5, 10-15, 15-7)
2-3 (17-15, 15-9, 3-15, 9-15, 9-15)
0-3 (10-15, 12-15, 11-15)
0-3 (10-15, 5-15, 6-15)
Falköping Landskamp f. -79 o. y.
1997
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
10 aug
9 aug
9 aug
8 aug
Norge
Finland
Island
Danmark
1-3 (14-16, 2-15, 15-12, 4-15)
0-3 (8-15, 2-15, 12-15)
1-3 (14-16, 2-15, 15-11, 15-16)
1-3 (7-15, 17-15, 12-15, 4-15)
Forssa, Finland Nordiska Mästerskap junior f. -79 o. y. Magnus Ekstrand



7 aug
6 aug
6 aug
5 aug
Finland
Finland
Finland
Finland
0-3 (7-15, 9-15, 7-15)
0-3 (9-15, 10-15, 4-15)
0-3 (7-15, 5-15, 8-15)
1-3 (1-15, 15-11, 5-15, 11-15)
Forssa, Finland Landskamp f. -79 o. y.
18 juli
17 juli
16 juli
15 juli
14 juli
Schweiz
Holland
Belgien
Tyskland
Italien
3-0 (15-1, 15-5, 15-9)
0-3 (4-15, 12-15, 4-15)
1-3 (9-15, 15-11, 8-15, 3-15)
0-3 (3-15, 6-15, 4-15)
0-3 (0-15, 1-15, 4-15)
Lecce, Italien 8-nationers f. -79 o.y. Lennart Larsson
27 maj
26 maj
Lettland
Lettland
3-2 (15-3, 12-15, 15-12, 15-3)
3-0 (15-12, 15-13, 15-7)
Falköping Landskamp f. -79 o. y.  
17 maj
16 maj
13 maj
Island
Island
Island
3-1 (12-15, 15-5, 15-6)
3-0 (15-6, 15-8, 15-9)
3-0 (15-7, 15-3, 15-11)
Austurberg, Island Landskamp f. -78 o. y. Magnus Ekstrand
3 april
3 april
3 april
3 april
2 april
2 april
1 april
1 april
Polen
Norge
Polen
Norge
Polen
Norge
Norge
Polen
0-3 (13-15, 15-10, 15-12, 15-11)
3-1 (9-15, 15-10, 15-12, 15-11)
0-3 (10-15, 11-15, 14-16)
0-3 (15-17, 9-15, 11-15)
0-3 (10-15, 11-15, 14-16)
3-1 (13-15, 17-16, 15-10, 15-5)
3-1 (12-15, 15-4, 15-8, 15-10)
1-3 (7-15, 7-15, 15-8, 7-15)
Falköping Int. turnering f. -78 o. y. Lennart Larsson och Magnus Ekstrand

 

<tr>
<td valign="top" bgcolor="#3e80b4"><span style="color: #ffffff;"><br /></span></td>
<td valign="top" bgcolor="#ffcc33"><br /></td>
<td valign="top" bgcolor="#ffcc33"><br /></td>
<td valign="top" bgcolor="#ffcc33"><br /></td>
<td valign="top" bgcolor="#ffcc33"><br /></td>
<td valign="top" bgcolor="#ffcc33">Göran Persson</td>
</tr>
Uppdaterad: 03 MAJ 2018 15:09

Postadress:
Svenska Volleybollförbundet
Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086403050
E-post: This is a mailto link

Se all info