Hoppa till sidans innehåll

DJ/DU matcher


Landskampsstatistik DJ/DU

Här följer landskamperna som Sveriges junior- och ungdomslandslag på damsidan spelat de senaste åren. Klickar du på motståndarlandet så kommer du till en artikel om matchen

2019
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
28 apr
27 apr

26 apr
Spanien
Tyskland
Polen
0-3 (12-25, 10-25, 15-25)
0-3 (7-25, 9-25, 17-25)
0-3 (12-25, 10-25, 15-25)
Twardogora, Polen EM-Kval U16, steg 2, f. -04 o.y. Lennie Sverin
6 jan
5 jan
5 jan

4 jan
4 jan
Färöarna
Danmark

Irland
Finland
Island
3-0 (25-17, 25-20, 25-22)
1-3 
(25-17, 14-25, 14-25, 16-25)
3-0 (25-17, 25-6, 25-11)
0-3 (13-25, 22-25, 10-25)
3-0 (25-13, 25-12, 25-14)
Torshavn, Färöarna EM-Kval U16, steg 1, f. -04 o.y. Lennie Sverin
2018
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
28 okt
27 okt

26 okt
26 okt
Norge
England
Norge
Färöarna
3-2 (22-25, 25-23, 14-25, 25-20, 15-11)
3-1 
(23-25, 25-21, 25-18, 25-22)
3-1 (18-25, 25-12, 25-19, 25-19)
3-0 (25-22, 25-16, 25-18)
Kettering, England NEVZA U19 Championship, f. -00 o.y. Whitney Turner
18 okt
17 okt
16 okt

16 okt
15 okt
England
Island
Finland
Färöarna
England
1-3 (20-25, 24-25, 25-23, 22-25)
3-0
(25-18, 25-12, 25-11)
1-3 (14-25, 19-25, 25-21, 14-25)
1-3 (21-25, 21-25, 25-18, 18-25)
2-3 (25-21, 21-25, 23-25, 25-13, 13-15)
Ikast, Danmark NEVZA U17 Championship, f. -02 o.y. Alberto Chaparro
13 jan
12 jan
11 jan
Cypern
Island
Ukraina
3-2 (12-25, 25-15, 25-22, 25-27, 15-12)
3-0 (25-18, 25-10, 25-18)
1-3 (23-25, 25-18, 12-25, 18-25)
Cherkasy, Ukraina EM-Kval U19, steg 1, f. -02 o.y. Whitney Turner
7 jan
6 jan
5 jan
Schweiz
Belgien

Rumänien
0-3 (12-25, 17-25, 11-25)
0-3 (8-25, 12-25, 11-25)
0-3 (10-25, 13-25, 12-25)
Ploiesti, Rumänien EM-Kval U17, steg 2, f. -02 o.y. Robert Söderberg
2017
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
29 dec
29 dec
Danmark
Danmark
0-3 (19-25, 6-25, 13-25)
0-3
(16-25, 18-25, 21-25)
Örkelljunga Landskamper U16, f. -02 o.y. Robert Söderberg
27 okt
27 okt
28 okt
28 okt
29 okt
England
Danmark
Island
Norge
Danmark
3-0 (25-20, 25-19, 25-23)
2-3
(25-22, 14-25, 25-21, 11-25, 10-15)
3-0
(25-15, 25-13, 25-12)
3-1
(25-21, 25-13, 21-25, 26-24)
2-3
(25-19, 26-24, 11-25, 19-25, 13-15)
Kettering, England NEVZA U19 Championship, f. -99 o.y. Whitney Turner
16 okt
17 okt
17 okt
18 okt
19 okt
Island
Finland
Grönland
Island
Danmark
3-1 (25-12, 20-25, 25-21, 25-23)
3-2
(21-25, 25-14, 25-20, 22-25, 15-9)
3-0
(25-15, 25-14, 25-9)
3-0
(25-19, 25-21, 25-16)
0-3
(22-25, 20-25, 17-25)
Ikast, Danmark NEVZA U17 Championship, f. -01 o.y. Robert Söderberg
15 jan
14 jan
13 jan
Frankrike
Turkiet
Slovenien
0-3 (20-25, 8-25, 26-28)
0-3
(18-25, 21-25, 15-25)
0-3 (7-25, 13-25, 17-25)
Nova Gorica, Slovenien EM-Kval U18, 2:a rundan Robert Söderberg
2016
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
29 dec Danmark 1-3 (23-25, 25-19, 21-25, 25-27) Landskrona Landskamp Robert Söderberg
30 okt
29 okt
28 okt
Georgien
Kosovo
Island
3-0 (25-17, 25-17, 25-21)
3-0
(25-9, 25-17, 25-9)
3-0
(25-13, 25-13, 25-12)
Falköping EM-Kval U18, 1:a rundan Robert Söderberg
30 okt
29 okt
28 okt
28 okt
Island
Danmark
Island
England
2-3 (24-26, 16-25, 27-25, 25-20, 8-15)
1-3
(17-25, 25-12, 23-25, 19-25)
3-0
(25-18, 25-19, 29-27)
3-0
(25-17, 27-25, 25-15)
Kettering, England NEVZA U19 Championship Whitney Turner
20 okt
20 okt
19 okt
18 okt
18 okt
England
Färöarna
Danmark
Island
Norge
3-0 (25-12, 25-20, 25-21)
3-0 (25-12, 25-14, 25-16)
1-3
(22-25, 25-23, 22-25, 22-25)
3-0
(25-14, 25-18, 25-18)
1-3
(18-25, 20-25, 25-21, 21-25)
Ikast, Danmark NEVZA U17 Championship Robert Söderberg
03 apr
02 apr
31 mar
Spanien
Turkiet
Kroatien
1-3 (25-20, 25-11, 23-25, 25-17)
0-3
(13-25, 11-25, 14-25)
0-3
(15-25, 16-25, 17-25)
Rovinj, Kroatien EM-Kval U19 Oskar Jönsson Vikterlöf
2015
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
01 nov
31 okt
30 okt
30 okt
29 okt
England
Finland
Danmark
Norge
England
3-1 (25-19, 25-18, 18-25, 30-28)
0-3
(25-27, 22-25, 14-25)
3-0
(25-23, 25-20, 25-20)
3-1
(21-25, 25-21, 25-19, 25-12)
3-1
(25-14, 21-25, 25-21, 25-22)
Kettering, England NEVZA U17 Championship Robert Söderberg
15 okt
14 okt
14 okt
13 okt
13 okt
Finland
Danmark
Norge
Island
Färöarna

3-1 (25-23, 20-25, 25-22, 25-23)
3-1 (20-25, 25-15, 25-22, 25-23)
3-0 (25-15, 25-14, 25-15)
3-0 (25-17, 25-14, 25-14)
3-0 (25-14, 25-13, 25-18)

Ikast, Danmark NEVZA U19 Championship Oskar Jönsson Vikterlöf
2014
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
2 nov
1 nov
31 okt
31 okt
Finland
Danmark
Norge
Färöarna
0-3 (15-25, 18-25, 19-25)
3-0 (27-25, 25-15, 25-17)
3-0 (25-16, 25-21, 25-20)
3-0 (25-9, 25-18, 25-16)
Kettering, England NEVZA Championship, U17, f. -98 o. y. Robert Söderberg
16 okt
15 okt
14 okt
14 okt
Norge
England
Norge
England
3-1 (23-25, 25-18, 25-16, 25-23)
3-0 (25-7, 25-16, 25-16)
3-0 (25-18, 25-19, 25-22)
3-0 (25-20, 25-09, 25-18)
Ikast, Danmark NEVZA Championship, U19, f. -96 o. y. Adrienne Marie
17 jun
16 jun
Finland
Finland
3-0 (25-16, 25-12, 25-18)
3-0 (25-20, 25-16, 25-18)
Falköping Landskamp, U19, f. -96 o. y. Robert Söderberg
5 jan
4 jan
3 jan
Lettland
Norge
England
1-3 (24-26, 22-25, 25-17, 21-25)
0-3 (21-25, 20-25, 16-25)
3-0 (25-13, 25-12, 25-21)
Katrineholm EM-kval, steg 1, U19, f. -96 o. y. Adrienne Marie
2013
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
3 nov
2 nov
2 nov
1 nov
1 nov
Finland
Norge
Island

Finland
Färöarna
1-3 (16-25, 11-25, 25-14, 23-25)
1-3 (17-25, 25-22, 18-25, 21-25)
3-0 (25-15, 25-11, 25-7)
2-3 (25-18, 25-16, 22-25, 23-25, 15-10)
3-0 (25-8, 25-19, 25-17)
Kettering, England NEVZA Championship, U17, f. -97 o. y. Robert Söderberg
17 okt
16 okt
15 okt
15 okt
Danmark
Färöarna
Danmark
Färöarna
1-3 (15-25, 25-21, 19-25, 18-25)
3-0 (25-17, 25-8, 25-14)
3-2 (18-25, 25-23, 17-25, 25-22, 18-16)
3-0 (25-13, 25-11, 25-20)
Ikast, Danmark NEVZA Championship, U19, f. -95 o. y. Adrienne Marie
27 jul
26 jul
25 jul
24 jul
23 jul
Frankrike
Schweiz
Frankrike
Nederländerna
Tyskland
3-0 (25-11, 25-22, 27-25)
1-3 (21-25, 10-25, 25-23, 13-25)
3-0 (25-16, 26-24, 25-13)
1-3 (25-18, 25-27, 16-25, 15-25)
0-3 (15-25, 19-25, 20-25)
Herentals, Belgien 8-nationers, U19, f. -95 o. y. Robert Söderberg
18 jun
17 jun
Finland
Finland
1-3 (24-26, 25-15, 20-25, 23-25)
3-2 (25-18, 28-30, 18-25, 25-15, 15-13)
Falköping Landskamper, U19, f. -95 o. y.
31 mar Kazakstan 1-3 (25-21, 20-25, 14-25, 21-25) Pordenone, Italien Mem. F. Cornacchia, int. turn., U19, f. -95 o. y.
2012
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
9 sep
8 sep
8 sep
7 sep
7 sep
England
Finland
Island
Danmark
England
3-0 (25-12, 25-22, 25-9)
0-3
(23-25, 22-25, 8-25)
3-0
(25-11, 25-19, 25-6)
1-3
(18-25, 20-25, 25-19, 21-25)
3-1
(25-13, 21-25, 26-24, 25-14)
Kuortane, Finland NEVZA Championship, U17, f. -96 o. y. Robert Söderberg
22 jul
21 jul
20 jul
19 jul
18 jul
Spanien
Belgien
Nederländerna
Frankrike
Tyskland
3-2 (25-17, 25-10, 16-25, 23-25, 15-12)
0-3 (16-25, 24-26, 23-25)
3-1
(25-21, 25-22, 16-25, 25-23)
0-3
(18-25, 13-25, 23-25)
0-3
(12-25, 8-25, 17-25)
Pordenone, Italien 8-nationers, U18, f. -95 o. y. Per-Erik Dahlqvist
19 jun
18 jun
Finland
Finland
3-1 (25-15, 25-18, 23-25, 25-21)
2-3 (22-25, 25-20, 22-25, 25-20, 12-15)
Falköping Landskamp, U18, f. -95 o. y.
15 apr
14 apr
13 apr
12 apr
11 apr
Ukraina
Belgien
Kroatien
Spanien
Slovenien
0-3 (16-25, 20-25, 19-25)
1-3 (19-25, 10-25, 25-22, 15-25)
3-1 (25-18, 12-25, 31-29, 25-19)
1-3 (20-25, 25-21, 21-25, 18-25)
0-3 (23-25, 23-25, 14-25)
Nova Gorica, Slovenien EM-kval, U19, steg 2, f. -94 o. y. Kalle Nordén
7 jan
6 jan
Estland
Montenegro
3-0 (25-13, 25-18, 25-17)
3-2 (18-25, 21-25, 25-15, 25-21, 15-7)
Bar, Montenegro EM-kval, U19, steg 1, f. -94 o. y.
2011
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
25 sep
24 sep
24 sep
23 sep
23 sep
Danmark
Finland
Island
Danmark
Färöarna
1-3 (25-22, 18-25, 19-25, 20-25)
1-3 (16-25, 25-27, 25-9, 17-25)
3-0 (25-19, 25-13, 25-16)
1-3 (23-25, 25-21, 20-25, 14-25)
3-0 (25-9, 25-15, 25-15)
Falköping NEVZA Championship, U17, f. -95 o. y. Per-Erik Dahlqvist
19 jul
18 jul
17 jul
16 jul
15 jul
Schweiz
Belgien
Tyskland
Schweiz
Italien
3-0 (25-23, 25-19, 25-16)
3-2 (25-17, 21-25, 26-24, 22-25, 15-12)
0-3 (20-25, 21-25, 28-30)
3-0 (25-17, 25-19, 25-16)
1-3 (15-25, 23-25, 25-17, 17-25)
Woensdrecht, Nederländerna Landskamp, U19, f. -93 o. y. Kalle Nordén 
7 maj
6 maj
Danmark
Danmark
3-2 (25-19, 23-25, 25-21, 23-25, 15-9)
3-0 (25-23, 25-20, 25-16)
Falköping Landskamp, U18, f. -94 o. y. Kalle Nordén
24 apr Slovenien 0-3 (8-25, 18-25, 20-25) Pordenone, Italien Landskamp, U20, f. -92 o. y. Per-Erik Dahlqvist
2010
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
26 sep
25 sep
24 sep
24 sep
Norge
Finland
Färöarna
Island
3-1 (23-25, 25-14, 25-19, 25-19)
2-3 (25-19, 22-25, 23-25, 25-15, 10-15)
3-0 (25-15, 25-14, 25-11)
3-0 (25-14, 25-6, 25-14)
Ikast, Danmark NEVZA Championship, U17, f. -94 o. y. Per Erik Dahlqvist
26 sep
25 sep
24 sep
24 sep
Norge
Danmark
Island
Färöarna
3-0 (30-28, 25-19, 25-18)
2-3 (18-25, 25-21, 21-25, 25-20, 13-15)
3-0 (25-15, 25-9, 25-16)
3-0 (25-8, 25-16, 25-14)
Falköping NEVZA Championship, U19, f. -92 o. y. Kalle Nordén
14 aug
13 aug
12 aug
11 aug
10 aug
Belgien
Nederländerna
Belgien
Spanien
Tyskland
3-2 (25-23, 28-26, 24-26, 23-25, 15-11)
2-3 (25-19, 22-25, 25-21, 21-25, 20-22)
3-1 (25-16, 25-21, 23-25, 25-20)
1-3 (13-25, 25-19, 18-25, 22-25)
Lebach, Tyskland 8-nationers, U18, f. -93 o. y.
20 juni
19 juni
Finland
Finland
3-1 (25-23, 25-20, 19-25, 26-24)
3-1 (25-12, 20-25, 25-22, 35-33)
Falköping Landskamp, U18,
f. -93 o. y.
2009
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
22 dec
21 dec
20 dec
20 dec
Finland
England
Danmark
Island
3-0 (25-21, 26-24, 25-23)
3-1 (25-12, 21-25, 25-7, 25-14)
3-0 (25-17, 29-27, 25-12)
3-0 (25-18, 25-12, 25-11)
Ikast, Danmark NEVZA Championship, U17,
f. -93 o. y.
Martin Karlsson
15 okt
14 okt
13 okt
13 okt
Danmark
Färöarna
Island
Norge
3-2 (27-25, 25-16, 20-25, 23-25, 15-10)
3-1 (25-27, 25-15, 25-19, 25-16)
3-0 (25-16, 25-10, 25-11)
3-0 (25-11, 25-17, 25-19)
Ikast, Danmark NEVZA Championship, U19,
f. -91 o. y.
Kalle Nordén
8 aug
7 aug
6 aug
5 aug
4 aug
Frankrike
Spanien
Italien
Schweiz
Nederländerna
3-1 (25-13, 19-25, 25-20, 25-23)
3-1 (25-23, 25-22, 21-25, 25-10)
0-3 (8-25, 16-25, 22-25)
0-3 (11-25, 22-25, 19-25)
1-3 (25-20, 17-25, 18-25, 18-25)
Södertälje 8-nationers,
f. -91 o. y.
2 aug
1 aug
Spanien
Spanien
3-1 (25-11, 16-25, 27-25, 25-21)
0-3 (27-29, 15-25, 20-25)
Södertälje Landskamp,
f. -91 o. y.
17 juni
16 juni
Finland
Finland
2-3 (25-20, 17-25, 25-14, 22-25, 9-15)
0-3 (18-25, 14-25, 23-25)
Falköping Landskamp,
f. -91 o. y.
23 maj
22 maj
Estland
Estland
1-3 (13-25, 19-25, 25-22, 19-25)
3-0 (25-19, 25-22, 25-22)
Falköping Landskamp
f. -91 o. y.
12mar
11mar
Australien
Australien
3-0 (25-20, 25-22, 25-21)
3-0 (25-22, 25-14, 25-14)
Falköping Landskamp,
f. -90 o. y.
2008
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
21 sep
20 sep
19 sep
19 sep
Finland
Danmark
Färöarna
Island
0-3 (10-25, 13-25, 18-25)
2-3 (25-23, 19-25, 25-23, 23-25, 11-15)
3-1 (23-25, 25-20, 25-20, 25-19)
3-1 (23-25, 25-7, 25-17, 30-28)
Falköping NEVZA Championship, U17,
f. -92 o. y.
Martin Karlsson
7 sep
6 sep
6 sep
5 sep
Danmark
Norge
Färöarna
Island
2-3 (25-22, 23-25, 25-23, 13-25, 13-15)
3-1 (19-25, 25-19, 25-17, 25-22)
3-0 (25-19, 25-7, 25-16)
3-2 (26-28, 25-17, 24-26, 25-16, 15-11)
Akureyri, Island NEVZA Championship, U19,
f. -90 o. y.
Kalle Nordén
19 juli
18 juli
17 juli
16 juli
15 juli
Frankrike
Spanien
Tyskland
Frankrike
Italien
0-3 (11-25, 15-25, 12-25)
0-3 (24-26, 24-26, 22-25)
0-3 (17-25, 27-29, 9-25)
0-3 (14-25, 13-25, 16-25)
0-3 (17-25, 19-25, 18-25)
Toledo, Spanien 8-nationers,
f. -91 o. y.
Martin Karlsson
18 juni
17 juni
Finland
Finland
3-1 (25-23, 23-25, 25-23, 25-21)
3-2 (15-25, 15-25, 25-22, 25-21, 15-10)
Falköping Landskamp,
f. -91 o. y.
10 maj
9 maj
Estland
Estland
0-3 (21-25, 18-25, 16-25)
0-3 (19-25, 14-25, 18-25)
Viljandi, Estland Landskamp,
f. -91 o. y.
2007
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
23 sep
22 sep
22 sep
21 sep
Danmark
Färöarna
Island

Danmark
3-0 (25-22, 25-17, 25-16)
3-0 (25-18, 25-12, 25-16)
3-0 (25-17, 25-15, 25-11)
3-1 (25-22, 25-20, 23-25, 25-14)
Randaberg, Norge NEVZA Championship, U19,
f. -89 o. y.
Kalle Nordén
9 sep
8 sep
8 sep
7 sep
7 sep
Island
Finland
Norge
Färöarna
Danmark
3-1 (25-20, 23-25, 25-9, 25-18)
0-3 (11-25, 18-25, 19-25)
2-3 (12-25, 18-25, 25-16, 25-18, 10-15)
3-0 (25-22, 26-24, 25-20)
3-1 (25-22, 25-21, 24-26, 25-18)
Kuortane, Finland NEVZA Championship, U17,
f. -91 o. y.
Martin Karlsson
18 juli
17 juli
16 juli
15 juli
14 juli
Schweiz
Frankrike
Tyskland
Spanien
Italien
3-1 (25-22, 25-19, 18-25, 25-14)
3-0 (25-22, 25-21, 25-18)
1-3 (9-25, 25-23, 20-25, 23-25)
2-3 (25-23, 25-15, 16-25, 22-25, 4-15)
3-2 (14-25, 17-25, 25-22, 25-19, 15-13)
Mulhouse, Frankrike 8-nationers,
f. -89 o. y.
Kalle Nordén
19 juni
18 juni
Finland
Finland
2-3 (16-25, 19-25, 25-23, 25-22, 6-15)
2-3 (23-25, 25-9, 23-25, 25-18, 8-15)
Falköping Landskamp,
f. -89 o. y.
9 feb
8 feb
7 feb
Spanien
Spanien
Spanien
3-0 (25-22, 25-15, 25-17)
0-3 (17-25, 20-25, 20-25)
3-1 (25-20, 26-28, 25-21, 25-17)
Soria, Spanien Landskamp,
f. -89 o. y.
2006
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
29 sep
29 sep
28 sep
Lettland
Litauen
Finland
3-1 (25-20, 26-24, 15-25, 25-20)
3-0 (25-19, 25-22, 25-19)
1-3 (19-25, 25-17, 18-25, 22-25)
Daugavpils, Lettland Int. turnering,
f. -89 o. y.
Kalle Nordén
17 sep
16 sep
15 sep
15 sep
Finland
Färöarna
Island
Färöarna
1-3 (7-25, 13-25, 25-18, 16-25)
3-2 (25-20, 18-25, 25-20, 19-25, 15-6)
3-0 (25-14, 25-15, 25-22)
3-0 (25-16, 25-23, 25-15)
Falköping NEVZA Championship, U17,
f. -90 o. y.
Martin Karlsson
3 sep
2 sep
1 sep
1 sep
Norge
Danmark
Färöarna
Island
3-1 (25-22, 25-23, 16-25, 25-23)
3-1 (25-21, 19-25, 25-17, 25-16)
3-1 (25-14, 25-17, 24-26, 25-18)
3-0 (25-13, 25-11, 25-8)
Ikast, Danmark NEVZA Championship, U19,
f. -88 o. y.
Kalle Nordén
22 juli
21 juli
20 juli
19 juli
18 juli
Frankrike
Spanien
Tyskland
Frankrike
Nederländerna
1-3 (22-25, 17-25, 25-23, 22-25)
2-3 (25-22, 25-22, 17-25, 15-25, 12-15)
0-3 (22-25, 22-25, 20-25)
3-1 (25-21, 25-20, 19-25, 25-23)
0-3 (21-25, 20-25, 16-25)
Genéve, Schweiz 8-nationers,
f. -89 o. y.
Guillermo Gallardo
17 juli Schweiz 1-3 (23-25, 22-25, 25-21, 21-25) Genéve, Schweiz Landskamp,
f. -89 o. y.
16 juli
15 juli
Frankrike
Frankrike
0-3 (22-25, 23-25, 19-25)
1-3 (19-25, 18-25, 25-23, 24-26)
Lausanne, Schweiz Landskamp,
f. -89 o. y.
2005
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
18 sep
17 sep
17 sep
16 sep
England
Danmark
Norge
Färöarna
3-0 (25-13, 25-9, 25-17)
3-0 (25-18, 25-22, 25-11)
3-0 (25-19, 25-20, 25-19)
3-0 (25-15, 25-19, 27-25)
Sand, Norge NEVZA Championship, U19
f. -87 o. y.
Guillermo Gallardo
11 sep
10 sep
10 sep
9 sep
Norge
Finland
Island
Danmark
3-2 (26-28, 23-25, 25-18, 25-16, 15-8)
3-2 (19-25, 16-25, 26-24, 25-20, 15-11)
3-0 (25-10, 25-12, 25-21)
3-0 (27-25, 25-20, 25-21)
Kuortane, Finland NEVZA Championship, U17
f. -89 o. y.
Martin Karlsson
24 juli
23 juli
22 juli
21 juli
20 juli
Schweiz
Spanien
Frankrike
Tyskland
Nederländerna
2-3 (25-17, 25-23, 19-25, 17-25, 10-15)
0-3 (8-25, 15-25, 22-25)
3-0 (25-22, 25-18, 26-24)
2-3 (27-25, 12-25, 17-25, 25-23, 7-15)
0-3 (12-25, 13-25, 10-25)
Vilvoorde, Belgien 8-nationers
f. -87 o. y.
Guillermo Gallardo
2004
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
5 sep
4 sep
3 sep
Finland
Danmark
Norge
0-3 (16-25, 7-25, 29-25)
2-3 (25-21, 26-24, 18-25, 22-25, 18-20)
3-1 (25-13, 25-13, 21-25, 25-8)
Lyngby, Danmark NEVZA Championship, U17
f. -88 o. y.
Martin Karlsson
5 sep
4 sep
3 sep
3 sep
Danmark
Norge
England
Färöarna
0-3 (20-25, 16-25, 22-25)
3-1 (25-22, 25-16, 23-25, 25-18)
2-3 (25-18, 23-25, 25-15, 21-25, 12-15)
3-0 (25-20, 25-15, 25-17)
Lyngby, Danmark NEVZA Championship, U19
f. -86 o. y.
Ronny Johansson
24 juli
23 juli
22 juli
21 juli
20 juli
Schweiz
Frankrike
Nederländerna
Belgien
Italien
0-3 (27-29, 18-25, 19-25)
0-3 (14-25, 22-25, 18-25)
0-3 (18-25, 29-25, 15-25)
1-3 (25-22, 18-25, 22-25, 8-25)
0-3 (19-25, 5-25, 13-25)
Pordenone, Italien 8-nationers
f. -87 o. y.
30 maj
29 maj
28 maj
27 maj
26 maj
Ryssland
Bosnien/Her.
Azerbajdzjan
Serbien/Mont.
Tjeckien
0-3 (18-25, 14-25, 8-25)
0-3 (22-25, 23-25, 14-25)
1-3 (25-0, 14-25, 24-26, 21-25)
0-3 (9-25, 13-26, 7-25)
0-3 (11-25, 23-25, 8-25)
Moskva, Ryssland EM-kval
U19
f. -86 o. y.
15 maj
14 maj
Danmark
Danmark

3-1 (25-14, 25-18, 25-27, 25-23)
3-0 (25-13, 25-17, 25-19)
Falköping Landskamp
f. -87 o. y.
2003
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
7 sep
6 sep
5 sep
5 sep
Finland
Danmark
Färöarna
Norge
3-2 (25-17, 23-25, 18-25, 25-20, 15-8)
3-0 (25-18, 25-18, 25-21)
3-0 (25-19, 25-8, 25-18)
3-0 (25-17, 25-17, 25-15)
Falköping Nordiska Mästerskap U19
f. -85 o. y.
Martin Karlsson
26 juli
25 juli
24 juli
23 juli
22 juli
Belgien
Frankrike
Nederländerna
Belgien
Italien
2-3 (25-21, 25-20, 14-25, 22-25, 13-15)
2-3 (25-19, 18-25, 25-21, 23-25, 13-15)
0-3 (22-25, 17-25, 12-25)
3-2 (25-20, 26-28, 20-25, 25-17, 15-13)
0-3 (21-25, 24-26, 19-25)
Guadalajara
Spanien
8-nationers
f. -85 o. y.
Göran Persson
2002
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
11 aug
10 aug
9 aug
9 aug
Finland
Danmark
Färöarna
Norge
3-1 (19-25, 25-17, 25-18, 25-17)
3-1 (25-14, 25-23, 23-25, 27-25)
3-0 (25-6, 25-10, 25-15)
3-0 (25-18, 25-17, 25-9)
Tönsberg, Norge Nordiska Mästerskap U19
f. -84 o. y.
Jeanette Jonsson
3 aug
2 aug
1 aug
31 juli
30 juli
Schweiz
Belgien
Frankrike
Schweiz
Nederländerna
3-1 (16-25, 25-19, 25-19, 25-9)
0-3 (11-25, 16-25, 20-25)
0-3 (22-25, 16-25, 17-25)
1-3 (23-25, 25-19, 12-25, 21-25)
0-3 (11-25, 18-25, 19-25)
Schwarzenbek, Tyskland 8-nationers
f. -85 o. y.
Tony Westman
(Mattias Dahlgren coach 3 aug)
26 maj
25 maj
24 maj
23 maj
22 maj
Spanien
Frankrike
Österrike
Bulgarien
Ungern
0-3 (13-25, 22-25, 14-25)
0-3 (11-25, 20-25, 16-25)
3-2 (25-22, 23-25, 12-25, 25-20, 15-7)
0-3 (16-25, 17-25, 13-25)
0-3 (20-25, 16-25, 15-25)
Chaumont, Frankrike EM-kval
U19
f. -84 o. y.
Lennart Larsson
9 maj
8 maj
7 maj
6 maj
England
England
Finland
Finland
3-1 (25-17, 21-25, 25-22, 25-19)
0-3 (22-25, 20-25, 18-25)
1-3 (21-25, 23-25, 25-21, 17-25)
0-3 (16-25, 23-25, 11-25)
Chatham, England Turnering
f. -84 o. y.
2001
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
12 aug
11 aug
11 aug
10 aug
Norge
Färöarna
Finland
Danmark
3-0 (25-16, 25-21, 25-8)
3-0 (25-9, 25-9, 25-9)
2-3 (25-22, 23-25, 25-23, 12-25, 11-15)
3-0 (25-17, 25-21, 25-21)
Hjerm, Danmark Nordiska Mästerskap U19
f. -83 o. y.
Jeanette Jonsson
5 aug
4 aug
3 aug
2 aug
1 aug
Spanien
Belgien
Nederländerna
Spanien
Tyskland
0-3 (17-25, 16-25, 24-26)
0-3 (23-25, 19-25, 22-25)
0-3 (18-25, 24-26, 19-25)
0-3 (11-25, 16-25, 22-25)
0-3 (23-25, 18-25, 26-28)
Falköping 8-nationers
f. -83 o. y.
Lennart Larsson
25 juli
24 juli
23 juli
Kanada
Kanada
Kanada
3-2 (26-24, 23-25, 16-25, 25-21, 15-11)
0-3 (12-25, 21-25, 27-29)
1-3 (25-19, 22-25, 20-25, 22-25)
Falköping Landskamp
f. -83 o. y.
9 jan
8 jan
7 jan
6 jan
Ukraina
Estland
Ungern
Lettland
0-3 (13-25, 10-25, 13-25)
1-3 (9-25, 9-25, 25-22, 14-25)
0-3 (12-25, 17-25, 18-25)
0-3 (14-25, 14-25, 23-25)
Talsi, Lettland EM-kval
U17
f. -84 o. y.
2000
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
13 aug
12 aug
12 aug
11 aug
Norge
Färöarna
Finland

Danmark
2-3 (22-25, 25-23, 25-21, 19-25, 10-15)
3-0 (25-14, 25-13, 25-17)
0-3 (16-25, 14-25, 19-25)
1-3 (19-25, 25-23, 22-25, 23-25)
Kuopio, Finland Nordiska Mästerskap U19
f. -82 o. y.
Jeanette Jonsson
29 juli
28 juli
27 juli
26 juli
25 juli
Schweiz
Spanien
Frankrike
Belgien
Tyskland
0-3 (6-25, 17-25, 16-25)
0-3 (10-25, 17-25, 17-25)
0-3 (12-25, 11-25, 18-25)
0-3 (11-25, 17-25, 13-25)
0-3 (13-25, 16-25, 15-25)
Arnhem, Nederländerna 8-nationers
f. -84 o. y.
Tony Westman
28 maj
27 maj
26 maj
25 maj
24 maj
Rumänien
Tyskland
Belgien
Slovenien
Bulgarien
2-3 (13-25, 25-20, 11-25, 25-15, 12-15)
0-3 (5-25, 15-25, 11-25)
0-3 (9-25, 4-25, 10-25)
0-3 (12-25, 17-25, 10-25)
0-3 (14-25, 13-25, 16-25)
Bourgas, Bulgarien EM-kval U19
f. -82 o. y.
Lennart Larsson
1999
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
14 aug
13 aug
12 aug
11 aug
10 aug
Schweiz
Holland
Frankrike
Belgien
Italien
0-3 (10-25, 13-25, 9-25)
0-3 (9-25, 19-25, 11-25)
0-3 (15-25, 4-25, 12-25)
0-3 (9-25, 13-25, 10-25)
0-3 (5-25, 9-25, 6-25)
Mulhouse, Frankrike 8-nationers f. -82 o. y. Lennart Larsson
15 aug
14 aug
14 aug
13 aug
Danmark
Finland
Island
Norge
2-1 (21-17,21-7)(17-21,21-17,6-8)(21-15) 
0-2 (11-21, 14-21) (18-21, 16-21)
2-0 (21-15, 21-8) (21-19, 21-18)
1-2 (21-15, 21-17) (15-21, 13-21)
Falköping Nordiska Mästerskap U19, f. -81 o. y. Mathias Morency
1998
  Motståndare Resultat Spelplats Status Coach
16 aug
15 aug
14 aug
14 aug
Danmark
Norge
Danmark
Island
3-2 (15-13, 9-15, 6-15, 15-13, 15-5)
0-3 (13-15, 8-15, 13-15)
3-0 (15-6, 15-9, 15-3)
3-1 (13-15, 15-7, 15-2, 15-10)
Förde, Norge Nordiska Mästerskap U19
f. -80 o. y.
Lars Steen
16 aug
15 aug
14 aug
14 aug
Danmark
Norge
Danmark
Island
3-2 (15-13, 9-15, 6-15, 15-13, 15-5)
0-3 (13-15, 8-15, 13-15)
3-0 (15-6, 15-9, 15-3)
3-1 (13-15, 15-7, 15-2, 15-10)
Förde, Norge Nordiska Mästerskap U19
f. -80 o. y.
Lars Steen
16 aug
15 aug
14 aug
14 aug
Danmark
Norge
Danmark
Island
3-2 (15-13, 9-15, 6-15, 15-13, 15-5)
0-3 (13-15, 8-15, 13-15)
3-0 (15-6, 15-9, 15-3)
3-1 (13-15, 15-7, 15-2, 15-10)
Förde, Norge Nordiska Mästerskap U19
f. -80 o. y.
Lars Steen
31 maj
30 maj
29 maj
28 maj
27 maj
Tyskland
Portugal
Kroatien
Österrike
Finland
0-3 (1-15, 3-15, 4-15)
1-3 (15-13, 7-15, 4-15, 8-15)
0-3 (2-15, 6-15, 4-15)
2-3 (15-12, 8-15, 7-15, 15-10, 9-15)
0-3 (3-15, 1-15, 4-15)
Pula, Kroatien EM-kval U19
f. -80 o. y.
Tina Celinder
Uppdaterad: 16 APR 2018 15:23

Postadress:
Svenska Volleybollförbundet
Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086403050
E-post: This is a mailto link

Se all info