Hoppa till sidans innehåll

Personstatistik


Personlig A-landskampsstatistik, herrar

Här följer den personliga landskampsstatistiken för herrar. Landskamper t o m 2017-12-31 är inräknade.

394 Per-Anders Sääf, Alvesta, Hamburger SV, Bologna, Bari, Castellana Grotte, Thessaloniki, Catania
387 Jan Hedengård, Sollentuna VK, Torino, Cuneo, Düren, Moers, Ankara
385 Lars Nilsson, Ystad IF, Falconara, Las Palmas de Gran Canaria, Örkelljunga VK, Berlin, Friedrichshafen
370 Peter Tholse, Nyköpings FK, Sollentuna VK, Mantova, Hamburg, Sassari, Spoleto, Paris, Sollentuna VK, Floby/Falköping
285 Urban Lennartsson, Lidingö SK, Zonhoven
260 Mats Karlsson, Sollentuna VK, Maaseik
255 Johan Isacsson, Lidingö SK, Hamburger SV, Racing Paris, Vendelsö VBK, Istanbul
240 Håkan Björne, Bromma KFUM, Lidingö SK, Zonhoven, Spoleto
233 Bengt Gustafson, Progona, Turin, Parma, Olympiacos, Kungälv VBK, Treviso
230 Mikael Kjellström, Smålandsstenar, Hylte VBK, Bayer Wuppertal
177 Tomas Hoszek, Sollentuna VK, Argo De Sete
166 Jan Lundgren, Lidingö SK
157 Niclas Tornberg, Sollentuna VK, IKSU
156 Hans Wiksten, Sollentuna VK, Son Amar, Thessaloniki
149 Jannis Kalmazidis, Sollentuna VK, Orestida, Paok, Iraklis Thessaloniki
146 Mats Ekman, Floby VK, Lidingö SK
133 Urban Andersson, Floby VK, Bari, Verona, Floby VK, PTUV Malaga, VC Gran Canaria, Hylte VBK
125 Marcus Nilsson, Hylte VBK, Gioia del Colle, Panelinos Athen,  Paris Volley, Iraklis Thessaloniki, Dinamo Yantar, Copra V Piacenza,  Fart Kielce, Lokomotiv Novosibirsk, Kuzbass Kemerovo, Ziraat Bankasi
121 Jacek Kresakowski, Hylte VBK, Ethnikos
114 Ingmar Larsson, Tapper
114 Robert Malnacs, Kolbäcks VK, Lidingö SK
110 Kristian Wrethander, Uppsala VBS, Hylte VBK
107 Mathias Arnkärr, Borås, Lidingö SK
105 Ulf Martinsson, Tapper, Lidingö SK
104 Lennart Larsson, Vindrarp, Ätradalen, Lidingö SK
102 Anders Kristiansson, Sollentuna VK, Lidingö SK
101 Olle Åström, Lidingö SK, Progona, Uddevalla VBK
99 Anders Lundmark, Sollentuna VK
97 Roland Carlsson, Tapper, Progona, Kungälv VBK, Livorno
96 Bo Strand, Uppsala VBS
89 Kalle Sandberg, Floby VK, Örkelljunga VK, St With, Hylte VBK, Ajaccio, Örkelljunga VK
88 Jörgen Eriksson, Örkelljunga VK, Kups Volley
87 Göran Karlsson, Ätradalen, Progona
87 Erik Sundberg, Team Valla, Aquacare Halen, Volley Soleco Herk-de-Stad, Ostrava, Linköpings VC
86 Patrik Johansson, Lidingö SK, Orestida
86 Stefan Wilhelmsson, Nyköpings FK, Sollentuna VK
85 Veikko Koskelainen, Skene, Sollentuna
83 Johan Olsson, VUGI, Örkelljunga VK, Falkenbergs VBK
82 Kenth Söderström, Sundsvall VBK, IKSU
81 Jan Holmqvist, Lidingö SK
81 Martin Yngerskog, Sollentuna VK, Örkelljunga VK, Bayer Wuppertahl, Marseille, Agnelli Bergamo, Sollentuna VK
81 Anton Wijk Tegenrot, Falkenbergs VK, Hylte VBK, Hylte Halmstad VBK, Nea Salamina, Hylte/Halmstad Volley
80 Jonas Svantesson, Piteå, Floby, IKSU, Örkelljunga
78 Lars Persson, Frövi, Sollentuna VK
78 Dardan Lushtaku, Hylte VBK, Aquacare Halen, Volley Soleco Herk-de-Stad, Niki Aiginiou, Noliko Maaseik, Falkenbergs VBK, Hylte/Halmstad Volley
74 Wilhelm Nilsson, Falkenbergs VBK, Noliko Maaseik, Assoc. Jovens Fonte Bastardo, Linköpings VC
71 Niclas Bagelius, Sollentuna VK
70 Per Köhler, Uppsala VBS, IKSU, Uppsala VBS
68 Johann Andersson, Falkenbergs VK
68 Torsten Rothoff, Sollentuna VK
67 Staffan Blomgren Sollentuna VK, Genotofte Volley, Sollentuna VK
66 Lenny Jansson, Örkelljunga VK, Sollentuna VK, VC Madrid
65 Hannes Brinkborg, Sollentuna VK, UPT Cartagena, PTUV Maalaga, Nooliko Maaseik
65 Björn Petersén, Alvesta, Fortuna Bonn 
60 Arvo Comén, Lidingö SK
59 Sten-Ove Eriksson, Floby VK
59 Andreas Eriksson Linköpings VC, Sollentuna VK, VK Karlovarsko, Linköpings VC
58 Jüri Loosme, Lidingö SK
57 Sam Jopevir, Lidingö SK
57 Staffan Sahlberg, Sollentuna VK, Gioia del Colle, PTUV Malaga, AEK Aten, Sollentuna VK, Säter
56 Lars Ericsson, Sollentuna VK
56 Peter Rosén, Lidingö SK
56 Ragnar Erkander, Lidingö SK
55 David Andersson, Uppsala VBS
53 Gert Larsson, Sollentuna VK
52 Bengt Nilsson, Örkelljunga VK
51 Lars-Göran Åkerström, Bromma KFUM, Berga VBS, Lidingö SK
50 Martin Larsson, Falköpings VK, Hylte VBK, Linköping VC, Volley Team UNICEF Bratislava
48 Fredric Gustavsson, Linköpings VC, Orestiada, Perungan Pojat RY, Team Lakkapää
47 Philip Pettersson, Falkenbergs VBK, Hylte/Halmstad Volley
46 Dag Erlandsson, Lidingö SK
46 Johan Östman, Uppsala VBS, Hylte VBK, Kups Volley
45 Peter Lundgren, Örkelljunga VK, Middelfart VK, Assoc. Jovens Fonte Bastardo 
44 Jonas Ahldén, Kungälv VBK, Uppsala VBS
44 David Pettersson, Falkenbergs VBK, VBC Waremme, Haasrode Volley Leuven
43 Henric Johansson, Hylte VBK, Falkenberg VBK
42 Jens Ahrenmark, Hylte/Halmstad Volley, Team Callant Antwerpen
42 Viktor Lindberg, Hylte/Halmstad Volley
41 Carl Ahremark, Linköping VC
39 Anders Rönnqvist, Sollentuna VK
39 Jan Wikman, Floby VK
38 Tommy Karlsson, Alvesta VBF
37 Jimmie Ivarsson, Falkenberg VBK
37 Bo Svenningsson, Alingsås, Tapper
37 Ralph Bågenholm, Tapper, Progona
36 Emil Nilsson, Örkelljunga VK
35 Anders Johansson, Tapper, Progona
35 Linus Tholse, Södertelge VBK, Falkenbergs VBK, Aquacare Halen, Energy Resources San Giustino, VDK Gent
33 Anders Kvist, Kungälv VBK
33 Andreas Ringeby, Floby/Falköping VBK
33 Lars Gustavsson, Tapper
33 Leif Hultberg, Eskilstuna, Bromma KFUM, Alingsås
32 Erik Knutsson, Engelholms VS, Linköpings VC
30 Lars Kronstrand, Ultuna VS, IKSU
29 Erik Bylund, Vingåkers VK
29 Ola Olofsson, Örkelljunga VK
29 Jakob Wijk Tegenrot, Prefaxis Menen, Linköpings VC
28 Otto Lindberg, Bromma KFUM, Sollentuna
28 Lars Söderlund, Kolbäcks VK
28 Arno Slipac, Falkenbergs VBK
27 Ola Maineborn fd Karlsson, Örkelljunga VK, Vingåker VK
27 Arne Johansson, Floby VK, Lidingö SK
27 Håkan Linger, Tapper
26 Marcus Fyhrlund, Floby/Falköping VBK
26 Oskar Swirtun, Kungälv VBK, Sollentuna VK
26 Sven-Åke Forsgren, Sollentuna VK
24 Klas Gustafsson, Team Valla
24 Ove Englund, Ultuna VS
24 Stig Håkan Eriksson, Eskilstuna VK
23 Mattias Andersson, Habo WK 87, Sollentuna VK
23 Niklas Carlsson, Falkenberg VBK
23 Henrik Johansson, Hylte VBK
23 Jacob Bjurström, Bromma KFUM
23 Peter Jonsson, Sollentuna VK, Middelfart
22 Rickard Ahlund, Hylte VBK
22 Joakim Graan, Uppsala VBS, Cartagena Voley
22 Kent Runesson, Eskilstuna VK, Kolbäcks
22 Pär Sandberg, Sollentuna VK, IKSU
21 Anders Bengtsson, Hylte VBK, Sollentuna VK
21 Georg Bakos, Kolbäcks VK
21 Magnus Hållö, Kungälv VBK
21 Johan Eriksson, Falkenbergs VBK
19 Erik Brandsjö, Örkelljunga VK
18 Daniel Isedal, RIG Falköping, Karlstad VK, Falkenberg VK
18 Erik Åsgård, Sollentuna VK, Örkelljunga VK
18 Mattias Darlin, Hylte VBK
18 Linus Ekstrand, Habo Wolley
18 Jacob Link, Kioene Padova
18 Victor Nielsen, Falkenbergs VBK
17 Patrik Engström, Lidingö SK, Örkelljunga VK
16 Anders Bons, Sollentuna VK
16 Göran Tegenrot, V-64, Malmö
16 Mattias Johannesson, Floby/Falköping VBK
16 Raimo Kaski, Eskilstuna VK
15 Daniel Karlsson, Sollentuna VK, VBK Tierp
14 Martin Barrefalk, Linköping VC
14 Jan Lundström, Lidingö SK
14 Karl Nordén, Floby VK
14 Lars Törnqvist, Sollentuna VK
13 Martin Andersson, Falkenbergs VBK, Hurrikaani Loimaa, Hylte VBK
13 Robert Söderberg, Vingåkers VK
13 Patrick Söderlund, Sollentuna VK
13 Tuomo Vartiainen, Säter IF, IKSU, Hylte VBK
12 Anders Berg, Team Valla
12 Robert Blomqvist, Habo Wolley
12 Magnus Ekstrand, Floby VK
12 Anders Funk, Ultuna VS
12 Johan Jonsson, Ultuna VS
12 Algimantas Jovert, Kolbäcks VK
12 Daniel Lantz, Sollentuna VK
12 Patrik Rumin, Habo Wolley, VBK Tierp
12 Lukas Uhlin, Team Valla
11 Rikard Bilger, Falkenbergs VBK
10 Anders Johansson, Progona
10 Thomas Blomqvist, Vingåkers VK
9 Daniel Rydén, Hylte VBK
9 David Ljungberg, Uppsala VBS
9 Tommy Ekström, Bromma KFUM
9 Anders Ringeby
8 Erik Björnsson, Floby VK
8 Olle Nordén, Floby VK
8 Henrik Johansson, Hylte VBK, Falkenbergs VK
8 Viktor Lindberg, Vingåkers VK
8 Fredrik Ottersten, Floby VK
8 Jacob Persson, Team Valla
8 Fredrik Svarén, Floby VK
8 Niklas Sjöström, Sollentuna VK
8 Stefan Gunnarsson, Örkelljunga VK
8 David Ljungberg
7 Martin Cronholm, Falkenbergs VBK
7 Claudi Höeberg, Trollhättans VK, Kungälv VBK
6 Albin Eriksson, Sollentuna VK
6 Matthias Gustafsson, VBK Tierp
6 Almir Ljutovac, Falkenbergs VK
6 Lawrence Montas, Sollentuna VK
6 Mikael Renegård, Floby VK, Lugi VK
6 Jaya Soenyoto, Sollentuna VK
4 Anders Norberg, Uppsala VBS
4 Bo Martini, Lidingö VBK
4 Kari Lehtinen
4 Lennart Westerberg, Kolbäcks VK
3 Erik Landgren, Lidingö SK, Uppsala VBS, Sollentuna VK
3 Jonas Lagerstedt, Örkelljunga VK
3 Peter Hodor, Sollentuna
3 Claes-Uno Haldorsson, Floby VBK
3 Martin Molneryd, Tierps VBK

Spelare med färre än 3 landskamper redovisas inte. 

Uppdaterad: 16 APR 2018 13:05

Postadress:
Svenska Volleybollförbundet
Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086403050
E-post: This is a mailto link

Se all info