Hoppa till sidans innehåll

Landskamper


Historik över herrlandslagets matcher

Här följer Sveriges landskampsstatistik för herrar från och med 1991. Där motståndaren är klickbar går länken till ett matchreferat. Resultatlänken går i förekommande fall till statistik från matchen.

*=Ej officiella landskamper

 

2017
  Motståndare Resultat Spelplats Status  Förbundskapt

2 Juli
1 Juli

Danmark
Ukraine
3-1 (25-23, 16-25, 25-19, 25-21)
2-3
(25-23, 19-25, 16-25, 25-22, 16-18)
Gentofte, Danmark 2017 CEV European League Final Round Johan Isacsson
25 juni
24 juni
23 juni
Azerbajdzjan
Albanien
Makedonien
3-0 (25-18, 25-16, 25-16)
3-1
(25-22, 25-12, 23-25, 25-23)
0-3
(16-25, 22-25, 30-32)
Tirana, Albanien 2017 CEV European League
18 juni
17 juni
16 juni
Makedonien
Azerbajdzjan
Albaien
1-3 (26-24, 17-25, 18-25, 18-25)
3-2
(19-25, 23-25, 26-24, 25-9, 15-12)
2-3
(25-15, 25-23, 23-25, 24-26, 9-15)
Skopje, Makedonien 2017 CEV European League

28 maj
27 maj
26 maj
25 maj
24 maj

Cypern
Nord Irland
Finland
Tjeckien
Spanien
3-2 (19-25, 25-27, 27-25, 25-21, 15-13)
3-0
(25-15, 25-13, 25-21)
0-3 (14-25, 19-25, 21-25)
0-3 (19-25, 16-25, 20-25)
2-3 (19-25, 25-22, 25-21, 16-25, 12-15)
Karlovy Vary, Tjeckien VM-Kval steg 2
14 maj
13 maj
12 maj

Ungern
Ungern B
Danmark

0-3 (20-25, 26-28, 21-25)
3-0 (25-18, 25-20, 25-13)
2-3 (27-25, 14-25, 20-25, 25-15, 11-15)

Dunaújváros, Ungern Turnering
7 maj
5 maj
Ungern
Ungern
3-0 (25-20, 25-19, 25,19)
3-0 (25-23, 25-23, 25-17)
Linköping
Örebro
Landskamper
2016
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
25 sep
24 sep
23 sep
Portugal
Danmark
Finland
3-1 (22-25, 25-22, 25-17, 25-23)
3-2 (29-31, 25-19, 25-20, 18-25, 15-12)
0-3 (22-25, 15-25, 22-25)
Helsinki, Finland EM-Kval steg 2 Johan Isacsson
18 sep
17 sep
16 sep
Portugal
Finland
Danmark
2-3 (25-22, 18-25, 25-22, 23-25, 10-15)
1-3 (25-21, 14-25, 24-26, 21-25)
3-0 (25-19, 25-22, 25-19)
Sonderborg, Danmark EM-Kval steg 2
10 sep
9 sep
8 sep
Turkiet
Spanien
Grekland
0-3 (20-25, 21-25, 23-25)
3-0 (25-23, 25-18, 25-16)
1-3 (25-16, 22-25, 23-25, 16-25)
Turkiet Fyrlagsturnering
26 aug Tjeckien 2-3 (23-25, 29-27, 18-25, 32-30, 10-15) Tjeckien Landskamper
21 maj
20 maj
19 maj
Schweiz
Georgien
Azerbajdzjan
3-2 (18-25, 25-12, 25-12, 23-25, 16-14)
3-0 (25-19, 25-19, 25-18)
3-2 (25-16, 21-25, 25-23, 24-26, 15-12)
Tbilisi, Georgien EM-Kval steg 1
15 maj
14 maj
13 maj
Österrike
Ungern
Bulgarien
2-3 (25-13, 25-21, 21-25, 25-27, 11-15)
3-0 (25-20, 25-22, 25-21)
2-3 (25-17, 25-18, 23-25, 23-25, 12-15)
Ungern Landskamper
2015
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
31 maj Estland 0-3 (26-28, 22-25, 9-25) Halmstad EM-kval, steg 3, match 2 Johan Isacsson

24 maj

Estland

1-3 (25-20, 24-26, 26-28, 23-25) Tallin, Estland EM-kval steg 3, match 1
17 maj
16 maj
15 maj
Vitryssland
Vitryssland
Vitryssland
2-3 (25-20, 25-17, 20-25, 17-25, 12-15)
2-3 (19-25, 23-25, 29-27, 25-22, 6-15)
3-2 (23-25, 25-21, 21-25, 25-21, 15-9)
Lund Landskamper

1 maj
30 apr
29 apr

Norge
Norge
Norge

3-0 (25-20, 23-17, 25-13)
3-1 (24-26, 25-21, 25-25, 25-16)
3-0 (25-17, 25-22, 25-13)

Örebro
Örebro
Lindesberg

Landskamper
2014
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
1 jun
31 maj
30 maj
Danmark
Turkiet
Vitryssland

3-0 (28-26, 25-18, 25-17)
3-2 (25-22, 25-23, 15-25, 19-25, 15-13)
2-3 (22-25, 26-24, 27-25, 20-25, 16-18)
Minsk, Vitryssland EM-kval, steg 2, del 2 Johan Isacsson
24 maj
23 maj
22 maj
Turkiet
Vitryssland
Danmark
3-0 (28-26, 25-16, 25-20)
1-3 (22-25, 25-19, 14-25, 12-25)
2-3 (21-25, 20-25, 18-25, 25-22, 13-15)
Slagelse, Danmark EM-kval, steg 2, del 1

8 maj
10 maj
9 maj

Makedonien
Azerbaidjan Georgien

1-3 (29-31, 23-25, 25-19, 22-25)
3-0 (25-16, 25-15, 25-17)
3-0 (25-19, 25-9, 25-13)
Strumica, Makedonien EM-kval, steg 1
4 maj
3 maj
2 maj

Israel
Rumänien
Ungern

3-1 (25-20, 16-25, 25-21, 25-23)
1-3 (23-25, 20-25, 25-22,16-25)
3-0 (25-19, 25-19, 25-17)

Szekesfehervar,

Ungern

Internationell turnering

2013
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
6 okt
5 okt
4 okt
3 okt
2 okt
Vitryssland
Israel
Nederländerna
Ukraina
Rumänien
2-3 (25-18, 25-16, 14-25, 25-27, 12-15)
0-3 (15-25, 14-25, 24-26)
0-3 (34-36, 16-25, 21-25)
0-3 (24-26, 15-25, 22-25)
3-0 (28-26, 25-14, 25-23)
Almere, Nederländerna VM-kval, steg 2 Johan Isacsson
26 maj
25 maj
24 maj
Grekland
Norge
Island
0-3 (21-25, 21-25, 22-25)
3-2 (25-17, 23-25, 25-21, 28-30, 15-9)
3-0 (25-16, 25-18, 25-15)
Halmstad  VM-kval, steg 1
18 maj
17 maj
Danmark
Danmark
3-2 (25-17, 22-25, 19-25, 25-22, 20-18)
3-2 (25-11, 26-24, 22-25, 20-25, 17-15)
Halmstad
Holte, Danmark
Landskamp
12 maj
11 maj
10 maj
Estland
Estland
Estland
1-3 (23-25, 25-22, 20-25, 25-27)
1-3 (20-25, 21-25, 25-23, 20-25)
0-3 (18-25, 16-25, 19-25)
Tallinn, Estl
Rakvere, Estland
Landskamp
2012
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
15 sep
14 sep
13 sep
Tyskland
Ukraina
Slovenien
0-3 (17-25, 18-25, 13-25)
0-3 (18-25, 18-25, 20-25)
0-3 (22-25, 13-25, 12-25)
Maribor, Slovenien EM-kval, steg 2 Johan Isacsson
9 sep
8 sep
7 sep
Tyskland
Ukraina
Slovenien
0-3 (22-25, 20-25, 19-25)
2-3 (25-22, 20-25, 29-27, 18-25, 8-15)
1-3 (23-25, 25-23, 10-25, 21-25)
Kharkiv, Ukraina EM-kval, steg 2
27 aug
25 aug
24 aug
Belgien
Belgien
Belgien
0-3 (22-25, 22-25, 19-25)
2-3
(25-19, 16-25, 25-19, 20-25, 13-15)
0-3
(21-25, 19-25, 23-25)
Belgien Landskamper
20 maj Luxemburg 3-0 (25-20, 26-24, 25-12) Sollentuna EM-kval, steg 1
13 maj Luxemburg 3-0 (25-23, 25-20, 25-17) Luxemburg EM-kval, steg 1
2011
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
21 aug
20 aug
19 aug
17 aug
16 aug
15 aug
13 aug
Mexico Uni*
USA Uni*
Australien Uni*
Korea Uni*
Brasilien Uni*
Hong K. Uni*
Israel Uni*
3-1 (25-21, 25-20, 25-27, 25-18)
1-3 (21-25, 26-24, 10-25, 25-27)
2-3 (25-14, 21-25, 25-20, 16-25, 12-15)
1-3 (25-19, 12-25, 15-25, 25-27)
0-3
(15-25, 26-28, 17-25)
3-0
(25-21, 25-13, 25-12)
0-3
(15-25, 18-25, 19-25)
Shenzhen, Kina Universiaden Johan Isacsson
2010
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
20 jun
19 jun
Belgien
Belgien
1-3 (21-25, 17-25, 21-25, 25-20)
0-3 (14-25, 16-25, 23-25)
Vilvoorde, Belgien Landskamper Johan Isacsson
30 maj
29 maj
28 maj
Makedonien
Portugal
Holland
0-3 (21-25, 21-25, 19-25)
2-3 (25-18, 25-20, 18-25, 21-25, 9-15)
0-3 (14-25, 14-25, 18-25)
Rotterdam, Nederländerna EM-kval steg 2
23 maj
22 maj
21 maj
Portugal
Holland
Makedonien
0-3 (14-25, 13-25, 14-25)
0-3 (21-25, 18-25, 17-25)
1-3 (20-25, 25-20, 16-25, 13-25)
Skopje, Makedonien EM-kval steg 2
14 maj Estland 0-3 (20-25, 21-25, 19-25)  Tallinn, Estland Landskamp
13 maj Finland 0-3 (21-25, 14-25, 18-25) Tammerfors, Finland Landskamp
2 maj
1 maj
Katalonien
Katalonien
1-3 (23-25, 22-25, 25-23, 22-25)
1-3 (26-24, 20-25, 16-25, 15-25)
Barcelona, Spanien Träningsmatch
2009
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
11 juli
10 juli
9 juli
6 juli
5 juli
4 juli
3 juli
2 juli
Japan Uni*
F. Arabe. Uni*
Ukraina Uni*
Korea Uni*
Serbien*
Sydafrika Uni*
Libanon Uni*
Ryssland Uni*
0-3 (19-25, 17-25, 20-25)
3-0 (25-17, 25-20, 25-23)
1-3 (20-25, 17-25, 25-23, 12-25)
2-3 (20-25, 14-25, 25-20, 25-23, 6-15)
1-3 (20-25, 22-25, 27-25, 14-25)
3-0 (25-12, 25-7, 25-16)
3-0 (25-12, 25-20, 25-16)
0-3 (12-25, 16-25, 19-25)
Belgrad, Serbien Universiaden Johan Isacsson
26 juni
25 juni
24 juni
Schweiz
Schweiz
Schweiz
1-3 (30-28, 18-25, 22-25, 18-25)
0-3 (16-25, 20-25, 22-25)
1-3 (21-25, 23-25, 25-20, 19-25) 
Vingåker
Katrineholm
Vingåker
Landskamper
14 juni
13 juni
12 juni
Australien
Australien
Australien
1-3 (20-25, 15-25, 32-30, 23-25)
0-3 (15-25, 23-25, 17-25)
1-3 (28-26, 24-26, 20-25, 22-25)
Falköping
Våxtorp
Falkenberg
Landskamper
4 jan
2 jan
Lettland
Norge
3-2 (20-25, 20-25, 29-27, 25-21, 15-12)
0-3 (24-26, 21-25, 23-25)
Riga, Lettland VM-kval steg 1
2008
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
30 dec
29 dec
28 dec
Storbritannien
Storbritannien
Storbritannien
3-2 (23-25, 25-18, 17-25, 25-23, 15-12)
3-2 (26-24, 25-11, 18-25, 23-25, 16-14)
1-3 (21-25, 23-25, 25-16, 18-25)
Sheffield, Storbritannien Landskamper Johan Isacsson
1 juni
31 maj
30 maj
Grekland
Belgien
Storbritannien
0-3 (19-25, 20-25, 23-25)
0-3 (24-26, 30-32, 22-25) 
1-3 (25-15, 22-25, 24-26, 20-25)
Aten, Grekland EM-kval steg 2
25 maj
24 maj
23 maj
Storbritannien
Grekland
Belgien
3-1 (25-23, 25-15, 22-25, 25-20)
0-3 (16-25, 17-25, 25-27)
0-3 (22-25, 18-25, 21-25)
Antwerpen, Belgien EM-kval steg 2
10 maj Österrike 3-0 (25-22, 25-16, 25-21) Linköping EM-kval steg 1
8 maj Österrike 3-2 (15-25, 25-20, 25-19, 22-25, 15-11) Wien, Österrike EM-kval steg 1
5 maj
4 maj
3 maj
Schweiz
Schweiz
Schweiz
3-2 (26-24, 25-18, 25-18, 25-23, 15-9)
2-3 (19-25, 18-25, 25-19, 25-18, 11-15)
1-3 (21-25, 25-27, 26-24, 22-25)
Bern, Schweiz Landskamper
2007
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
1 dec
29 nov
28 nov
Tyskland
Frankrike
Slovakien
0-3 (19-25, 11-25, 21-25)
0-3 (23-25, 23-25, 24-26)
3-2 (26-28, 25-22, 28-30, 25-22, 14-16)
Èvora, Portugal OS-kval
Steg 2
Johan Isacsson
25 nov
24 nov
Danmark
Danmark
3-2 (25-20, 25-22, 21-25, 22-25, 18-16)
0-3 (24-26, 20-25, 22-25)
Falkenberg
Köpenhamn
Landskamp
9 sep Österrike 3-0 (25-10, 25-14, 25-23) Linköping OS-kval
1 sep Österrike 2-3 (21-25, 25-23, 20-25, 25-22, 14-16) Wien, Österrike OS-kval
17 aug
16 aug
15 aug
13 aug
12 aug
11 aug
10 aug
9 aug
Taiwan Uni*
Schweiz Uni*
F. Arabe. Uni*
Japan Uni*
Taiwan Uni*
Tyskland Uni*
USA Uni*
Polen Uni*
0-3 (17-25, 23-25, 18-25)
1-3 (18-25, 23-25, 25-23, 14-25)
3-0 (25-19, 25-21, 25-17)
0-3 (22-25, 9-25, 18-25)
3-1 (25-23, 18-25, 26-24, 26-24)
0-3 (20-25, 23-25, 13-25)
0-3 (18-25, 21-25, 21-25)
0-3 (22-25, 23-25, 20-25)
Bangkok, Thailand Universiaden
8 jan
7 jan
6 jan
Estland
Cypern
Luxemburg
3-0 (25-17, 25-23, 25-23)
3-0 (25-23, 25-22, 25-21)
3-1 (27-29, 25-22, 25-20, 26-24)
Luxemburg Novotel Cup
2006
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
11 juni
10 juni
9 juni
Slovenien
Holland
Makedonien
0-3 (22-25, 27-29, 19-25)
0-3 (12-25, 16-25, 20-25)
1-3 (25-27, 19-25, 25-22, 22-25)
Skopje,
Makedonien
EM-kval steg 2 Johan Isacsson
3 juni
2 juni
1 juni
Makedonien
Slovenien
Holland
3-2 (27-29, 25-23, 23-25, 25-18, 15-8)
0-3 (16-25, 18-25, 16-25)
0-3 (19-25, 17-25, 20-25)
Rotterdam, Holland EM-kval steg 2
28 maj
27 maj
Estland
Estland
1-3 (23-25, 19-25, 25-17, 14-16)
1-3 (26-24, 18-25, 20-25, 20-25)
Tallinn, Estland Landskamp
21 maj Georgien 3-0 (25-14, 25-12, 25-20) Sjöstadshall
Stockholm
EM-kval
steg 1
13 maj Georgien 3-0 (25-20, 25-23, 25-22) Tbilisi, Georgien EM-kval
steg 1
6 maj
5 maj
Lettland
Lettland
3-1 (24-26, 25-16, 25-20, 25-18)
2-3 (25-16, 23-25, 17-25, 25-18, 10-15)
Riga, Lettland Landskamp
29 april
28 april
Lettland
Lettland
3-1 (21-25, 25-23, 25-23, 25-18)
1-3 (17-25, 21-25, 25-23, 22-25)
Katrineholm
Södertälje
Landskamp
8 jan
7 jan
6 jan
Skottland
Estland

Luxemburg
3-0 (26-24, 25-9, 25-22)
3-1 (23-25, 32-30, 25-17, 25-21)
3-1 (25-20, 23-25, 25-18, 25-22)
Luxemburg Novotel Cup
2005
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
5 juni
4 juni
3 juni
Österrike
Makedonien
Lettland
3-1 (30-32, 25-22, 34-32, 25-23)
0-3 (22-25, 19-25, 19-25)
3-0 (25-21, 25-22, 25-23)
Skopje,
Makedonien
EM-kval Johan Isacsson
29 maj
28 maj
Estland
Estland
1-3 (26-24, 21-25, 20-25, 21-25)
0-3 (24-26, 14-25, 15-25)
Pärnu,
Estland
Landskamp
21 maj
20 maj
Danmark
Danmark
1-3 (15-25, 25-21, 18-25, 17-25)
1-3 (15-25, 18-25, 25-20, 21-25)
Köpenhamn, Danmark Landskamp
7 maj
6 maj
5 maj
3 maj
2 maj
1 maj
Bulgarien
Turkiet
Lettland
Österrike
Tjeckien
Grekland
3-1 (30-28,25-23, 16-25, 25-16)
1-3 (24-26, 20-25, 25-20, 27-29)
3-0 (25-23, 25-18, 25-21)
3-1 (19-25, 25-9, 25-22, 25-20)
3-2 (23-25, 25-23, 25-23, 20-25, 15-10)
2-3 (24-26, 26-24, 22-25, 26-24, 14-16)
Brno,
Tjeckien
Spring Cup
2004
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
13 juni
12 juni
11 juni
Makedonien
Österrike
Lettland
0-3 (23-25, 23-25, 22-25)
3-1 (25-18, 25-20, 21-25, 25-20)
3-1 (22-25, 27-25, 25-23, 25-17)
Riga, Lettland EM-kval Kristian Wrethander
5 juni
4 juni
31 maj
30 maj
Danmark
Danmark
Danmark
Danmark
3-1 (23-25, 25-22, 25-16, 25-20)
2-3 (27-25, 18-25, 25-14, 23-25, 12-15)
3-1 (25-22, 30-28, 23-25, 25-23)
3-0 (25-19, 25-17, 25-19)
Köpenhamn
Köpenhamn
Falkenberg
Hyltebruk
Landskamp

5 maj
4 maj
3 maj
1 maj
30 april
29 april

Skottland
Österrike
Danmark
Lettland
Ukraina
Rumänien

3-1 (25-23, 21-25, 25-17, 25-20)
3-0 (25-21, 26-24, 25-21)
3-0 (26-24, 25-20, 25-17)
0-3 (15-25, 23-25, 21-25)
1-3 (21-25, 29-27, 17-25, 20-25)
3-1 (22-25, 25-20, 25-23, 25-20)
Tallinn, Estland Spring Cup
27 april
26 april
Estland
Estland
1-3 (15-25, 22-25, 25-17, 22-25)
0-3 (22-25, 20-25, 20-25)
Tallinn, Estland Landskamp
2003
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
5 maj
3 maj
1 maj
30 apr
29 apr
28 apr
Slovenien
Turkiet
Slovenien
Lettland
Rumänien
Slovenien
3-2 (14-25, 14-25,25-17, 25-19, 15-10)
0-3 (23-25, 21-25, 23-25)
0-3 (18-25, 29-31, 16-25)
3-2 (19-25, 25-19,25-18, 22-25, 17-15)
3-0 (25-16, 25-21, 25-17)
0-3 (21-25, 14-25, 23-25)
Brno, Tjeckien Spring Cup Kristian Wrethander
25 apr
27 apr
Estland
Estland
1-3 (23-25, 26-24, 25-17, 30-28)
3-1 (25-20, 25-21, 19-25, 25-18)
Falköping
Falkenberg
Landskamp
2002
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
26 maj
25 maj
24 maj
Finland
Norge
Danmark
2-3 (22-25, 25-16,25-18, 24-26, 11-15)
3-2 (25-16, 25-20,17-25, 22-25, 17-15)
3-1 (24-26, 26-24, 31-29, 29-27)
Rovaniemi, Finland NM Kristian Wrethander
19 maj
18 maj
Danmark
Danmark
1-3 (25-22, 22-25, 19-25, 24-26)
0-3 (22-25, 19-25, 17-25)
Falköping Landskamp
2000
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
10 sep
9 sep
9 sep
Finland
Norge
Danmark
1-3 (25-23, 22-25, 20-25, 20-25)
2-3 (25-23, 25-22, 26-28, 17-25, 13-15)
1-3 (24-26, 23-25, 25-19, 21-25)
Oslo, Norge NM Sverige representeras av Hylte
13 maj
12 maj
11 maj
9 maj
8 maj
7 maj
Österrike
Kroatien
Slovakien
Danmark
England
Österrike
2-3 (17-25, 25-22, 28-26, 21-25, 8-15)
1-3 (10-25, 25-23, 23-25, 15-25)
3-2 (15-25, 25-22, 26-28, 25-16, 15-7)
0-3 (12-25, 17-25, 14-25)
0-3 (15-25, 23-25, 24-26)
1-3 (19-25, 25-20, 23-25, 15-25)
Porec, Slovakien Spring Cup Peter Tholse
30 apr
29 apr
Norge
Norge
3-1 (21-25, 25-23, 25-23, 25-17)
1-3 (21-25, 15-25, 28-26, 20-25)
Falköping Landskamp
8 jan
7 jan
5 jan
Danmark
Danmark
Danmark
0-2 (16-21,15-21)(18-21, 18-21)
0-2 (15-21, 21-19, 5-7) (14-21, 17-21)
0-2 (16-21, 16-21)(15-21, 14-21)
Danmark Landskamp
1999
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
16 nov Danmark
0-2 (17-21, 23-21, 4-7) (18-21, 15-21) Roskilde, Danmark Landskamp Peter Tholse
10 jul
9 jul
7 jul
6 jul
5 jul
4 jul
3 jul
Norge Uni*
Libanon Uni*
Mexiko Uni*
Japan Uni*
Ryssland Uni*
Lettland Uni*
Holland Uni*
0-3 (22-25, 23-25, 21-25)
3-0 (25-14, 25-21, 25-17)
3-2 (22-25, 25-19, 20-25, 25-19, 15-12)
0-3 (19-25, 23-25, 13-25)
0-3 (23-25, 21-25, 16-25)
0-3 (22-25, 23-25, 23-25)
0-3 (25-27, 22-25, 18-25)
Palma, Spanien Universiaden Stefan Wilhelmsson
9 juni Danmark 0-3 (10-15, 12-15, 11-15) Falköping EM-kval
9 maj Slovenien 0-3 (3-15, 6-15, 9-15) Kamnik, Slovenien EM-kval
8 jan
7 jan
4 jan
3 jan
Pakistan
Ukraina
Pakistan
För. Arabem.
1-3 (10-15, 8-15, 15-10, 8-15)
0-3 (6-15, 8-15, 11-15)
2-3 (15-8, 15-17, 15-11, 11-15, 10-15)
3-1 (12-15, 15-5, 15-11, 17-15)
Dubai, Förenade Arabem. Turnering
1998
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
27 sep Israel 0-3 (7-15, 12-15, 13-15) Tel Aviv, Israel EM-kval Stefan Wilhelmsson
19 sep Rumänien 3-2 (15-7, 15-7, 14-16, 6-15, 19-17) Uppsala EM-kval
13 sep Bosn./Herz. 0-3 (7-15, 12-15, 12-15) Örebro EM-kval
9 sep Bosn./Herz. 0-3 (6-15, 5-15, 5-15) Kakanj, Bosn./Herz. EM-kval
6 sep Israel 0-3 (6-15, 7-15, 9-15) Örebro EM-kval
29 aug Rumänien 0-3 (9-15, 6-15, 9-15) Bukarest, Rumänien EM-kval
16 aug
15 aug
14 aug
Finland
Norge
Danmark
0-2 (17-21, 12-21) (14-21, 21-23)
2-1 (16-21, 20-22) (21-19, 21-17) (15-11)
0-2 (9-21, 12-21) (22-24, 21-23)
Örebro NM
1997
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
27 dec Slovenien 0-3 (8-15, 7-15, 3-15) Stockholm EM-kval Stefan Wilhelmsson
22 dec
21 dec
20 dec
Frankrike
Jugoslavien
Grekland
0-3 (8-15, 9-15, 6-15)
1-3 (15-10, 9-15, 3-15, 1-15)
0-3 (8-15, 6-15, 10-15)
Lamia, Grekland VM-kval
17 dec Danmark 3-1 (11-15, 15-6, 15-6, 15-8) Århus, Danmark EM-kval
12 jun Danmark 3-0 (15-6, 15-7, 15-1) Falköping VM-förkval
10 jun Danmark 3-2 (15-17, 16-14, 15-6, 14-16, 15-10) Lyngby, Danmark VM-förkval
25 maj Vitryssland 0-3 (13-15, 13-15, 3-15) Grodno, Vitryssland  
18 maj Turkiet 3-1 (11-15, 15-6, 6-15, 8-15) Istanbul, Turkiet EM-kval
13 maj Frankrike 1-3 (14-16, 7-15, 7-15, 11-15) Örebro EM-kval
7 maj Turkiet 3-2 (15-10, 15-6, 13-15, 12-15, 15-12) Trollhättan EM-kval
3 maj Estland 3-1 (15-2, 13-15, 15-5, 15-10) Katrineholm VM-förkval
26 apr Estland 3-0 (15-13, 15-7, 15-4) Tallinn, Estland VM-förkval
20 apr
19 apr
18 apr
Tjeckien
Ukraina
Slovenien
3-2 (15-8, 11-15, 3-15, 15-12, 15-10)
1-3 (15-9, 6-15, 3-15, 7-15)
1-3 (11-15, 8-15, 15-13, 15-5)
Tjeckien Turnering
9 apr Danmark 3-0 (15-12, 15-7, 15-7) Landskrona Landskamp
4 jan Tyskland 1-3 (15-12, 16-17, 6-15, 14-15) Stockholm EM-kval
1996
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
21 dec Tyskland 0-3 (6-15, 11-15, 9-15) Berlin, Tyskland EM-kval Stefan Wilhelmsson
19 dec
18 dec
Schweiz
Schweiz
3-0 (15-7, 15-7, 15-5)
3-0 (15-10, 15-3, 15-9)
Jona, Schweiz
Bern, Schweiz
Landskamp
10 dec Danmark 3-1 (15-2, 15-10, 12-15, 15-6) Sverige Landskamp
22 sep Vitryssland 3-1 (15-11. 12-15, 15-9, 15-7)  Falköping EM-kval
15 sep Frankrike 0-3 (7-15, 13-15, 5-15) Marseille, Frankrike EM-kval
12 sep
11 sep
10 sep
Danmark
Norge
Finland
0-3 (9-15, 9-15, 12-15)
3-0 (15-4, 15-11, 15-10)
2-3 (15-12, 7-15, 15-12, 4-15, 11-15)
Esbjerg, Danmark NM
31 aug
30 aug
29 aug
Tjeckien
Tjeckien
Tjeckien
0-3 (1-15, 8-15, 4-15)
3-1 (15-3, 9-15, 15-7, 15-6)
1-3 (12-15, 15-13, 10-15, 12-15)
Sverige Landskamp
11 aug
10 aug
9 aug
Finland
Finland
Lettland
2-3 (5-15, 15-11, 5-15, 15-6, 10-15)
0-3 (3-15, 3-15, 3-15)
2-3 (0-15, 12-15, 15-9, 15-4, 13-15)
Kuppio, Finland Turnering
5 maj
4 maj
3 maj
1 maj
30 apr
29 apr
Finland
Polen
Slovakien
Azerbadjan
Turkiet
England
1-3 (8-15, 9-15, 15-5, 12-15)
3-1 (15-12, 5-15, 15-10, 15-13)
2-3 (15-7, 7-15, 15-3, 12-15, 13-15)
3-0 (15-5, 15-8, 15-9)
1-3 (14-16, 15-6, 8-15, 10-15)
3-0 (15-3, 15-11, 15-11)
Puchov, Slovakien Spring Cup
27 apr
26 apr
25 apr
Finland
Finland
Finland
3-1 (17-15, 11-15, 15-12, 15-9)
1-3 (15-4, 5-15, 13-15, 9-15)
3-1 (15-13, 13-15, 16-14, 15-11)
Sverige Landskamp
1995
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
30 dec
29 dec
28 dec
Slovenien
Ryssland
Norge
1-3 (11-15, 8-15, 15-5, 11-15)
1-3 (15-10, 15-17, 11-15, 14-16)
3-2 (15-17, 15-9, 9-15, 16-14, 15-11)
Oslo, Norge Turnering Anders Kristiansson
1 sep
31 aug
29 aug
28 aug
26 aug
25 aug
24 aug
Japan Uni*
Ukraina Uni*
Israel Uni*
USA Uni*
Mexico Uni*
Polen Uni*
Kina Uni*
3-0 (15-13, 15-9, 15-7)
3-0 (15-13, 15-9, 15-9)
1-3 (9-15, 15-4, 7-15, 11-15)
0-3 (13-15, 13-15, 12-15)
3-0 (15-9, 15-8, 15-2)
3-1 (15-6, 15-11, 8-15, 15-12)
3-2 (7-15, 8-15, 15-3, 15-13, 15-12)
Fukuoka, Japan Universiaden
17 jun Makedonien 3-0 (15-7, 15-4, 16-14) Makedonien EM-kval
13 jun Jugoslavien 1-3 (15-7, 6-15, 11-15, 15-9) Jugoslavien EM-kval
7 jun Spanien 0-3 (11-15, 10-15, 8-15) Spanien EM-kval
4 jun Danmark 3-0 (15-9, 15-11, 15-13) Sverige EM-kval
29 maj Danmark 1-3 (15-4, 13-15, 6-15, 7-15) Danmark EM-kval
21 maj Jugoslavien 0-3 (10-15, 13-15, 7-15) Sverige EM-kval
14 maj Spanien 2-3 (15-12, 15-4, 12-15, 9-15, 10-15) Umeå EM-kval
7 maj
6 maj
5 maj
3 maj
2 maj
1 maj
Danmark
Ungern
Tjeckien
Spanien
Ungern
Turkiet
3-1 (15-12, 11-15, 15-6, 15-6)
3-1 (10-15, 15-13, 17-15, 15-11)
0-3 (9-15, 13-15, 8-15)
3-0 (15-7, 15-7, 15-8)
1-3 (10-15, 16-14, 9-15, 9-15)
0-3 (11-15, 7-15, 10-15)
Portugal Spring Cup
27 apr Makedonien 3-0 (15-3, 15-7, 15-7) Sverige EM-kval
23 apr
22 apr
21 apr
Frankrike
Bulgarien
Portugal
3-2 (15-13, 10-15, 14-16, 15-7, 15-12)
3-0 (15-10, 15-10, 15-4)
1-3 (9-15, 6-15, 15-13, 7-15)
Portugal Turnering
1994
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
1 okt
30 sep
29 sep
Sydkorea
Cuba
Holland
2-3 (7-15, 7-15, 15-6, 15-9, 7-15)
0-3 (8-15, 9-15, 9-15)
1-3 (8-15, 9-15, 15-12, 5-15)
Grekland VM Anders Kristiansson
11 sep
10 sep
9 sep
Norge
Finland
Danmark
3-1 (40-51, 50-37, 50-34, 51-22)
2-3 (43-50, 51-32, 51-33, 32-50, 17-20)
3-1 (50-36, 50-39, 47-50, 51-44)
Finland NM
7 sep
6 sep
5 sep
4 sep
Tjeckien
Tjeckien
Tjeckien
Tjeckien
3-0 (15-5, 16-14, 15-12)
3-0 (15-12, 15-7, 15-12)
3-0 (15-6. 15-10, 15-11)
3-0 (15-4, 15-6, 15-6)
Sverige Landskamp
26 aug
24 aug
23 aug
22 aug
Grekland
Polen
Kanada
Algeriet
1-3 (13-15, 11-15, 15-13, 13-15)
1-3 (15-12, 6-15, 6-15, 11-15)
0-3 (12-15, 12-15, 10-15)
3-0 (15-5, 15-2, 15-13)
Thessaloniki Grekland Turnering
19 aug
18 aug
16 aug
15 aug
14 aug
Kanada
Kanada
Kanada
Kanada
Kanada
2-3 (8-15, 13-15, 15-10, 15-6, 11-15)
1-3 (15-12, 7-15, 9-15, 15-17)
3-1 (15-12, 15-13, 9-15, 15-8)
0-3 (11-15, 9-15, 14-16)
3-0 (16-14, 15-9, 15-9)
Sverige Landskamp
5 aug
4 aug
Tyskland
Tyskland
2-3
3-2
(13-15, 15-13, 15-12, 6-15, 15-12)
Tyskland Landskamp
18 jun
17 jun
Spanien
Portugal
1-3 (15-9, 10-15, 7-15, 14-16)
0-3 (14-16, 8-15, 4-15)
Portugal Landskamp
29 maj
28 maj
Danmark
Danmark
3-1 (11-15, 15-4, 15-8, 15-8)
3-2 (15-4, 5-15, 11-15, 15-11, 19-17)
Sverige Landskamp
17 maj
16 maj
15 maj
13 maj
12 maj
11 maj
Danmark
Kroatien
Israel
Rumänien
Turkiet
Kroatien
0-3 (12-15, 8-15, 9-15)
3-0 (15-0, 15-0, 15-0)
0-3 (13-15, 4-15, 12-15)
3-0 (15-5, 15-6, 15-7)
1-3 (11-15, 6-15, 10-15, 9-15)
1-3 (7-15, 7-15, 15-5, 8-15)
Danmark Spring Cup
24 apr
22 apr
21 apr
Danmark
Danmark
Danmark
0-3 (7-15, 6-15, 8-15)
0-3 (1-15, 7-15, 0-15)
3-2 (15-12, 13-15, 9-15, 15-12, 15-9)
Danmark Landskamp
1993
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
21 nov
20 nov
19 nov
Ukraina
Polen
Lettland
3-1 (15-11, 16-17, 15-13, 15-13)
3-1 (15-6, 15-17, 15-13, 15-7)
3-1 (15-11, 13-15, 15-11, 15-12)
Polen VM-kval Anders Kristiansson
9 sep
8 sep
6 sep
5 sep
4 sep
Frankrike
Italien
Holland
Bulgarien
Tjeckien
0-3 (11-15, 8-15, 10-15)
0-3 (4-15, 7-15,  7-15)
0-3 (8-15, 13-15, 7-15)
3-0 (15-12, 15-3, 15-6)
1-3 (15-7, 13-15, 13-15, 10-15)
Finland EM
29 aug
28 aug
27 aug
26 aug
Spanien
Spanien
Spanien
Spanien
3-0 (15-10, 15-9, 15-8)
3-0 (15-4, 15-1, 15-7)
3-0 (15-13, 15-5, 15-8)
3-0 (15-8, 15-8, 15-7)
Sverige Landskamp

22 aug
21 aug
19 aug
18 aug
Kanada
Kanada
Kanada
Kanada
3-1 (15-12, 15-9, 7-15, 15-13)
2-3 (15-5, 15-9, 13-15, 13-15, 11-15)
3-0 (15-9, 15-9, 15-11)
3-0 (15-6, 15-12, 15-12)
Sverige Landskamp
10 juni
5 juni
31 maj
25 maj
15 maj
9 maj
Norge
Belgien
Belgien
Kroatien
Kroatien
Norge
3-0 (15-9, 15-3, 15-1)
0-3 (7-15, 14-16, 15-17)
3-0 (16-14, 15-4, 15-9)
3-0 (15-11, 15-7, 15-7)
3-1 (17-15, 15-9, 12-15, 15-4)
3-0 (15-7, 15-8, 15-6)
Norge
Belgien

Stockholm
Kroatien
Falköping
EM-kval
2 maj Danmark 3-0 (15-12, 15-3, 15-7) Lund Landskamp
1 maj Danmark 3-2 (13-15, 15-7, 15-8, 9-15, 15-10) Hässleholm Landskamp
24 apr
23 apr
22 apr
21 apr
20 apr
19 apr
Estland
Turkiet
Israel
Schweiz
Skottland
Azerbadjan
2-3 (16-14, 15-2, 13-15, 7-15, 10-15)
0-3 (2-15, 14-16, 11-15)
3-0 (15-12, 15-9, 15-6)
3-1 (15-7, 16-17, 8-15, 15-5)
3-0 (15-8, 15-9, 15-3)
3-0 (15-2, 15-5, 15-3)
Turkiet Spring Cup
1992
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
6 sep
5 sep
4 sep
Finland
Norge
Danmark
0-3 (4-15, 14-16, 5-15)
1-3 (15-13, 6-15, 9-15, 10-15)
0-3 (12-15, 10-15, 7-15)
Norge NM Anders Kristiansson
25 aug Tjeckoslov. 0-3 Lund Landskamp
24 aug Tjeckoslov. 0-3 Hässleholm Landskamp
7 maj
6 maj
5 maj
Argentina
Danmark
Australien
0-3 (10-15, 16-17, 11-15)
3-1 (15-8, 15-6, 6-15, 15-10)
3-2 (15-6, 14-16, 15-12, 13-15, 15-12)
Köpenhamn Copenhagen Cup
2 maj
1 maj
30 apr
28 apr
26 apr
Rumänien
Tjeckoslov.
Schweiz
Danmark
Kroatien
3-2 (15-10, 14-16, 15-12, 13-15, 15-12)
3-0 (15-7, 15-6, 15-9)
3-0 (15-10, 15-4, 15-5)
1-3 (15-10. 7-15, 12-15, 14-16)
0-3 (9-15, 9-15, 11-15)
Tjeckoslov. Spring Cup
20 apr
19 apr
Danmark
Danmark
3-2 (15-6, 10-15, 15-12, 10-15, 15-9)
0-3 (9-15, 8-15, 9-15)
  Landskamp
2 mars
1 mars
29 feb
Tjeckoslov.
Israel
Portugal
3-0 (16-14, 15-4, 15-6)
2-3 (11-15, 15-7, 11-15, 15-10, ?-?)
1-3
(7-15, 10-15, 15-8, 11-15)
Portugal Landskamp
3 jan
2 jan
Kina
Kina
3-0 (15-9, 15-2, 17-15)
1-3
(10-15, 8-15, 15-3, 12-15)
  Landskamp
1991
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
12 sep
11 sep
9 sep
8 sep
7 sep
Grekland
Finland
Polen
Tyskland
Sovjet
3-0 (16-14, 15-7, 15-7)
2-3 (15-12, 15-6, 11-15, 8-15, 14-16)
1-3 (8-15, 15-9, 16-17, 6-15)
1-3 (15-12, 9-15, 15-17, 12-15)
0-3
(5-15, 13-15, 13-15)
Karlsruhe, Tyskland EM Anders Kristiansson
1 sep
31 aug

30 aug
Holland
Holland
Holland
1-3 (15-11, 2-15, 9-15, 6-15)
3-0 (15-6, 15-10, 15-13)
0-3
(4-15, 9-15, 13-15)
Holland Landskamp
25 aug
24 aug
23 aug
23 aug
Polen
Tjeckoslov.
Jugoslavien
Sovjet
1-3 (12-15, 15-3, 3-15, 11-15)
2-3 (15-4, 12-15, 15-12, 6-15, 15-17)
0-3 (14-16, 2-15, 4-15)
3-1
(15-12, 10-15, 15-3, 16-14)
  Landskamp
16 aug
15 aug
14 aug
12 aug
Tyskland
Tyskland
Tyskland
Tyskland
1-3 (11-15, 15-8, 3-15, 7-15)
3-1 (15-11, 15-10, 13-15, 15-4)
3-1 (15-11, 15-10, 13-15, 15-4)
3-0
(17-15, 17-15, 15-9)
Sverige Landskamp
11 aug
10 aug
9 aug
Finland
Tyskland
Kanada
1-3 (15-13, 9-15, 15-17, 11-15)
3-1 (12-15, 17-15, 17-15, 15-6)
0-3 (9-15, 3-15, 8-15)
Finland Landskamp
6 aug
4 aug
3 aug
1 aug
Kanada
Kanada
Kanada
Kanada
3-2 (15-8, 6-15, 17-15, 9-15, 15-11)
2-3 (15-9, 8-15, 16-14, 5-15, 10-15)
1-3 (10-15, 15-12, 14-16, 11-15)
3-1
(15-12, 15-8, 15-10, 15-10)
Sverige Landskamp
6 juli
5 juli
Tyskland
Tyskland
3-1 (8-15, 15-13, 15-10, 15-10)
2-3 (15-8, 8-15, 8-15, 15-4, 14-16)
Tyskland Landskamp
Uppdaterad: 16 APR 2018 13:05

Postadress:
Svenska Volleybollförbundet
Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086403050
E-post: This is a mailto link

Se all info