Hoppa till sidans innehåll

Landskamper


Här följer Sveriges landskampsstatistik för damer från och med 1992. Där motståndaren är klickbar går länken till ett matchreferat. Resultatlänken går i förekommande fall till statistik från matchen.

*=Ej officiella landskamper

2017
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
18 juni
17 juni
16 juni
Slovakien
Spanien
Portugal

0-3 (12-25, 16-25, 19-25)
3-2
(15-25, 26-24, 21-25, 25-22, 15-13)
0-3 (17-25, 29-31, 23-25)

Matosinhos, Poertugal 2017 CEV European League Guillermo Gallardo

11 juni
10 juni
09 juni

Portugal
Slovakien
Spanien
1-3 (16-25, 25-19, 21-25, 23-25)
0-3
(15-25, 11-25, 18-25)
1-3
(17-25, 13-25, 25-22, 19-25)
Valladolid, Spanien 2017 CEV European League

27 maj
26 maj

Schweiz
Schweiz
0-3 (16-25, 16-25, 19-25)
1-3
(28-30, 25-23, 15-25, 19-25)
Oron-La-Ville
Neuchatel
Schweiz
Landskamper

20 maj
19 maj
18 maj

Finland
Finland
Finland
0-3 (24-26, 11-25, 20-25)
2-3
(20-25, 25-22, 25-23, 16-25, 13-15)
1-3
(19-25, 14-25, 25-23, 18-25)
Ängelholm
Örkelljunga
Lund
Landskamper

11 maj

10 maj

Bosnien-Hercegovina
Bosnien-Hercegovina

0-3 (9-25, 15-25, 17-25)

0-3
(22-25, 19-25, 15-25)
Brcko

Kakanj, Bosnien-Hercegovina

Landskamper
2016
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
22 maj
21 maj
20 maj
Estland
Luxemburg
Danmark
2-3 (25-16, 25-17, 16-25, 17-25, 16-18)
3-0 (25-19, 25-19, 25-16)
3-1 (25-10, 19-25, 27-25, 25-16)
Tallinn, Estland EM-Kval steg 1 Ismo Peltoarvo

18 maj

17 maj

Bosnien-Hercegovina
Bosnien-Hercegovina
3-1 (25-20, 25-22, 22-25, 25-22)

3-2 (25-20, 25-18, 21-25, 18-25, 15-10)
Arena Satelliten Sollentuna Landskamper

06 maj
05 maj

Danmark
Danmark
3-1 (25-9, 22-25, 25-21, 25-23)
3-1 (25-14, 25-23, 25-18)
Idrottshuset Örebro Landskamper
2015
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
30 maj
29 maj
Norge
Norge
3-0 (25-17, 25-20, 25-20)
3-1 (25-21, 30-28, 23-25, 25-22)
Halmstad
Ängelholm
Landskamper Tina Celinder-Nygren
24 maj
23 maj
22 maj
Georgien
Litauen
Danmark
3-1 (22-25, 25-13, 27-25, 25-11)
3-0 (25-18, 25-23, 25-14)
2-3 (26-28, 20-25, 25-20, 25-18, 7-15)
Kaunas, Litauen Internationell turnering
2014
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
1 jun
31 maj
30 maj
Ungern
Frankrike

Israel
0-3 (15-25,18-25, 20-25)
0-3 (14-25, 22-25, 14-25)
1-3 (25-17, 23-25, 23-25, 18-25)
Nataniya, Israel EM-kval steg 2 Tina Celinder-Nygren
25 maj
24 maj
23 maj
Israel 
Ungern
Frankrike
3-1 (21-25, 25-12, 17-25, 15-25)
1-3 (17-25, 19-25, 27-25, 19-25)
0-3 (21-25, 10-25, 23-25)
Moulins, Frankrike EM-kval steg 2
11 maj
10 maj 
9 maj
Norge
Lettland
Georgien

3-1 (25-22, 25-10, 21-25, 30-28)
3-1 (15-25, 25-16, 25-14, 25-15)
3-1 (19-25, 28-26, 25-11, 25-14)

Halmstad EM;-kval steg 1
2 maj
1 maj
Estland
Estland
1-3 (21-25, 17-25, 26-24, 18-25)
1-3 (25-22, 19-25, 19-25, 22-25)
Örebro
Katrineholm
Landskamp
2013
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
18 maj
17 maj
Danmark
Danmark
3-0 (25-16, 25-14, 25-18)
3-0 (25-22, 25-20, 28-26)
Halmstad
Holte
Landskamp Tina Celinder-Nygren
2012
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
15 sep
14 sep
13 sep
Slovakien
Spanien
Israel
0-3 (20-25, 17-25, 12-25)
0-3 (15-25, 11-25, 20-25)
0-3 (21-25, 22-25, 17-25)
Raanana, Israel EM-kval Tina Celinder-Nygren
8 sep
7 sep
6 sep
Israel
Spanien
Slovakien
0-3 (16-25, 18-25, 18-25)
0-3 (8-25, 9-25, 16-25)
0-3 (17-25, 15-25, 11-25)
Poprad, Slovakien EM-kval
2011
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
11 nov
9 nov
Frankrike
Kroatien
0-3 (16-25,11-25, 15-25)
0-3 (15-25, 13-25, 16-25)
Porec, Kroatien OS-kval steg 2 Tina Celinder-Nygren
2 nov Danmark 3-1 (20-25, 25-14, 25-21, 25-17) Ängelholm Landskamp
4 sep
3 sep
Georgien
Georgien
3-0 (25-14, 25-15, 25-10)
3-0 (25-17, 25-13, 25-7)
Ängelholm OS-kval steg 1
20 aug
19 aug
18 aug
16 aug
15 aug
14 aug
Frankrike Uni*
Norge Uni*
Kanada Uni*
Belgien Uni*
Kina Uni*
Japan Uni*
0-3 (16-25, 15-25, 23-25)
3-0 (25-11, 25-15, 25-21)
1-3 (17-25, 25-21, 22-25, 23-25)
0-3 (9-25, 13-25, 12-25)
0-3 (14-25, 13-25, 11-25)
0-3 (6-25, 9-25, 11-25)
Shenzhen, Kina Universiaden
2010
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
30 maj
29 maj
28 maj
Slovenien
Belgien
Rumänien
1-3 (20-25, 20-25, 25-19, 18-25)
0-3 (16-25, 19-25, 15-25)
1-3 (11-25, 25-20, 14-25, 12-25)
Constanta, Rumänien EM-kval steg 2 Tina Celinder-Nygren
23 maj
22 maj
21 maj
Rumänien
Slovenien
Belgien
1-3 (14-25, 25-19, 18-25, 15-25)
0-3 (13-25, 19-25, 19-25)
0-3 (14-25, 13-25, 15-25)
Hasselt, Belgien EM-kval steg 2
15 maj Danmark 3-0 (25-11, 25-16, 25-16) Katrineholm EM-kval steg 1
8 maj Danmark 3-0 (25-22, 25-21, 25-14) Gentofte, Danmark EM-kval steg 1
2009
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
9 juli
8 juli
7 juli
5 juli
3 juli
2 juli
Mongoliet Uni*
Slovenien Uni*
Turkiet Uni*
Ryssland Uni*
Thailand Uni*
Japan Uni*
3-0 (25-20, 25-18, 25-23)
1-3 (25-23, 24-26, 16-25, 20-25)
2-3 (17-25, 25-19, 29-27, 17-25, 8-15)
0-3 (15-25, 20-25, 15-25)
2-3 (25-21, 21-25, 16-25, 25-18, 12-15)
0-3 (8-25, 18-25, 19-25)
Belgrad, Serbien Universiaden Tina Celinder-Nygren
28 juni Slovenien 0-3 (22-25, 16-25, 23-25) Ljubljana, Slovenien Landskamp
27 juni
25 juni
Slovenien Uni*
Slovenien Uni*
3-1 (20-25, 25-20, 25-19, 25-17)
3-2 (25-19, 25-27, 16-25, 25-12, 15-9)
Ljubljana, Slovenien Träningsmatcher
23 juni
21 juni
Polen Uni*
Polen Uni*
0-3 (17-25, 13-25, 7-25)
0-3 (18-25, 13-25, 18-25)
Putz, Polen Träningsmatcher
7 juni
6 juni
5 juni
Danmark
Danmark
Danmark
3-1 (21-25, 25-20, 25-20, 25-19)
3-0 (25-17, 25-21, 25-9)
1-3 (25-8, 18-25, 18-25, 20-25)
Köpenhamn, Danmark Landskamper
2008
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
5 juli
4 juli
1 juli
30 juni
Storbritannien
Storbritannien
Storbritannien
Storbritannien
3-1 (28-30, 25-7, 25-11, 26-24)
3-1 (25-16, 20-25, 25-15, 25-12)
0-3 (20-25, 21-25, 19-25)
0-3 (18-25, 23-25, 23-25)
Sheffield, Storbritannien Landskamper Tina Celinder-Nygren
6 juli
3 juli
2 juli
Storbritannien*
Storbritannien*
Storbritannien*
3-0 (25-15, 25-19, 25-18)
3-1 (25-18, 21-25, 25-16, 25-22)
1-3 (15-25, 25-13, 18-25, 15-17)
Sheffield, Storbritannien Inofficiella
landskamper
2007
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
2 juni
1 juni
Slovakien
Ungern
0-3 (20-25, 20-25, 12-25)
0-3 (17-25, 12-25, 20-25)
Szombathely
Ungern
Internationell turnering Tina Celinder-Nygren, Jonas Håård, Roland Svensson
27 maj
26 maj
Ungern
Ungern
3-1 (25-23, 25-21, 19-25, 25-22)
1-3 (25-17, 20-25, 16-25, 20-25)
Vallentuna Landskamp
7 maj Danmark 3-0 (25-19, 25-15, 25-16) Katrineholm Landskamp
2006
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
18 juni
17 juni
16 juni
Moldavien
Spanien
Grekland
3-2 (25-23, 21-25, 25-23, 17-25, 15-6)
0-3 (16-25, 18-25, 19-25)
0-3 (17-25, 22-25, 15-25)
Thessalon,
Grekland
EM-kval Ismo Peltoarvo
4 juni
3 juni
2 juni
Moldavien
Grekland
Spanien
3-0 (25-22, 25-16, 25-19)
1-3 (25-19, 18-25, 23-25, 14-25)
0-3 (16-25, 27-29, 16-25)
Cordoba, Spanien EM-kval
21 maj
20 maj
Danmark
Lettland
3-0 (25-23, 25-23, 25-17)
2-3 (21-25, 25-14, 23-25, 25-18, 11-15)
Köpenhamn,
Danmark
Landslags-turnering
7 maj
6 maj
4 maj
3 maj
2 maj
1 maj
Österrike
Tjeckien B*
England
Österrike
Tjeckien
Grekland
3-0 (25-22, 27-25, 25-22)
3-0 (25-20, 25-17, 25-23)
3-1 (18-25, 25-21, 25-20, 25-15)
3-2 (19-25, 23-25, 25-12, 25-20, 18-16)
3-1 (25-19, 21-25, 25-20, 25-17)
1-3 (12-25, 18-25, 27-25, 30-32)
Brno, Tjeckien Spring Cup
22 apr
21 apr
Norge
Norge
0-3 (27-29, 19-25, 14-25)
3-0 (25-14, 25-22, 29-27)
Falköping Landskamp
2005
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
14 juni Georgien 3-0 (25-0, 25-0, 25-0) (W.O.) Falköping EM-kval Ismo Peltoarvo
11 juni Slovenien 0-3 (21-25, 22-25, 18-25) Örebro EM-kval
5 juni Kroatien 1-3 (25-20,15-25, 21-25, 21-25) Uppsala EM-kval
29 maj
28 maj
Lettland
Lettland
1-3 (25-27, 25-16, 22-25, 21-25)
3-2 (25-21, 26-28, 25-21, 17-25, 15-12)
Södertälje Landskamp
14 maj Moldavien 3-2 (25-21, 11-25, 21-25, 25-22, 17-15) Cisinau, Moldavien EM-kval
7 maj
6 maj
5 maj
3 maj
2 maj
1 maj
Frankrike
Grekland
Danmark
Schweiz
Turkiet
Frankrike
1-3 (24-26, 25-21, 23-25, 21-25)
0-3 (16-25, 22-25, 19-25)
3-0 (25-16, 25-11, 25-18)
3-2 (25-19, 25-18, 20-25, 21-25, 15-12)
0-3 (17-25, 16-25, 21-25)
2-3 (20-25, 19-25, 25-15, 25-20, 9-15)
Brno, Tjeckien Spring Cup
23 apr
22 apr
England
England
3-0 (25-18, 25-18, 25-18)
3-1 (25-17, 25-20, 23-25, 25-14)
Falköping Landskamp
19 apr Norge 1-3 (25-15, 21-25, 13-25, 23-25) Oslo, Norge Landskamp
2004
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
19 juni Moldavien 3-1 (19-25, 25-20, 25-18, 25-16) Falköping EM-kval Ismo Peltoarvo
5 juni
3 juni
Kroatien
Slovenien
1-3 (25-22, 17-25, 19-25, 16-25)
0-3 (11-25, 11-25, 14-25)
Zagreb
Izola
EM-kval
30 maj
29 maj
28 maj
Lettland
Lettland
Lettland
3-2 (17-25, 15-25, 25-23, 25-22, 15-13)
0-3 (17-25, 19-25, 24-26)
1-3 (20-25, 18-25, 29-31, 25-18)
Riga, Lettland Landskamp
18 maj Georgien 3-2 (21-25, 22-25, 25-12, 25-21, 15-10) Tbilisi, Georgien EM-kval
15 maj
14 maj
13 maj
11 maj
10 maj
9 maj
Slovakien
Spanien
Vitryssland
Tjeckien
Österrike
Estland
3-0 (25-20, 25-22, 25-16)
1-3 (19-25, 25-20, 23-25, 21-25)
0-3 (15-25, 20-25, 17-25)
1-3 (25-20, 18-25, 19-25, 20-25)
3-0 (25-22, 25-18, 25-15)
3-1 (25-21, 25-10, 16-25, 25-21)
Brno,
Tjeckien
Spring Cup
2 maj
1 maj
24 apr
23 apr
Danmark
Danmark
Danmark

Danmark
3-0 (25-15, 25-9, 25-21)
3-0 (25-16, 25-20, 25-16)
3-0 (25-18, 25-23, 25-13)
3-1 (25-20, 20-25, 25-10, 25-21)
Simrishamn
Gislaved
Falköping
Falköping
Landskamp
2003
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
21 jun Spanien 0-3 (25-27, 13-25, 19-25) Spanien EM-kval Jeanette Jonsson
10 jun
9 jun
26 maj
Israel
Slovenien
Österrike
2-3 (18-25, 26-24, 23-25, 25-16, 12-15)
0-3 (22-25, 17-25, 18-25)
3-0 (25-20, 25-15, 25-17)
Katrineholm EM-kval
25 maj Estland 3-1 (22-25, 31-29, 25-22, 25-23) Katrineholm Landskamp
17 maj
16 maj
15 maj
13 maj
12 maj
11 maj
Rumänien
Turkiet
Tjeckien
Tjeckien
Danmark
Estland
0-3 (17-25, 13-25-15-25)
0-3 (19-25, 16-25, 11-25)
2-3 (22-25, 19-25, 26-24, 25-20, 2-15)
0-3 (19-25, 21-25, 21-25)
3-1 (25-20, 25-17, 22-25, 25-10)
3-1 (25-19, 23-25, 25-20, 25-17)
Brno, Tjeckien Spring Cup
3 maj Danmark 3-0 (25-23, 25-17, 25-14) Gislaved Landskamp
2002
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
15 jun Slovenien 2-3 (25-21, 14-25, 21-25, 25-23, 9-15) Slovenien EM-kval Jeanette Jonsson
10 jun
9 jun
Israel
Spanien
3-0 (25-17, 25-15, 25-19)
0-3 (17-25, 14-25, 17-25)
Katrineholm EM-kval
31 maj Österrike 3-0 (25-14, 25-16, 25-15) Österrike EM-kval
26 maj
25 maj
24 maj
Finland
Danmark
Norge
0-3 (16-25, 23-25, 16-25)
2-3 (25-22, 25-22, 26-28, 19-25, 13-15)
3-0 (25-14, 25-22, 25-23)
Ängelholm NM
18 maj
17 maj
16 maj
14 maj
13 maj
12 maj
Finland
Grekland
Spanien
Azerbadjan
England
Grekland
0-3 (18-25, 21-25, 21-25)
1-3 (25-21, 23-25, 15-25, 20-25)
0-3 (16-25, 14-25, 15-25)
0-3 (19-25, 18-25, 13-25)
3-0 (25-19, 25-16, 25-21)
3-1 (11-25, 25-23, 25-23, 23-20)
Porec, Kroatien Spring Cup
5 maj
4 maj
3 maj
Estland
Finland
Danmark
3-0 (25-22, 25-17, 25-16)
0-3 (15-25, 19-25, 28-30)
0-3 (24-26, 22-25, 22-25)
Tallinn, Estland Turnering
20 apr
19 apr
England
England
3-1 (23-25, 26-24, 25-18, 26-24)
3-1 (25-21, 25-16, 19-25, 25-22)
Falköping Landskamp
2001
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
12 maj
11 maj
10 maj
7 maj
6 maj
England
Slovenien
Kroatien
Turkiet
Finland
3-2 (19-25, 27-25, 20-25, 29-27, 15-10)
0-3 (24-26, 22-25, 18-25)
2-3 (21-25, 23-25, 29-27, 25-18, 9-15)
1-3 (22-25, 25-9, 16-25, 21-25)
0-3 (24-26, 24-26, 22-25)
Brno, Tjeckien Spring Cup Jeanette Jonsson
4 maj Danmark 3-1 (22-25, 25-13, 26-24, 25-22) Hårlev,
Danmark
Landskamp
3 maj Danmark 3-0 (25-22, 25-12, 25-17) Ängelholm Landskamp
2 maj
1 maj
Estland
Estland
0-3 (24-26, 28-30, 15-25)
1-3 (17-25, 25-22, 18-25, 20-25)
Karlskrona Landskamp
2000
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
10 sep
9 sep
8 sep
8 sep
Norge
Danmark
Finland
Färöarna
3-1 (20-25, 25-18, 25-14, 25-21)
3-0 (25-17, 29-27, 25-17)
1-3 (26-28, 25-21, 18-25, 16-25)
3-0 (25-13, 25-9, 25-11)
Bröndby, Danmark NM Jeanette Jonsson
6 sep
5 sep
Vitryssland
Vitryssland
2-3 (25-16, 23-25, 25-18, 23-25, 11-15)
3-2 (23-25, 25-19, 25-14, 21-25, 16-14)
Örebro
Oxelösund
Landskamp
22 maj
21 maj
20 maj
Danmark
Danmark
Irland
2-1 (14-21,16-21),(15-21,21-16,7-3),(15-12)
2-1 (16-21,16-21),(21-17,18-21,7-4),(15-7)
2-0 (21-9, 21-6), (21-4, 21-5)
Danmark Landskamp Lorne Sawula
13 maj
12 maj
11 maj
9 maj
8 maj
7 maj
England
Cypern
Israel
Grekland
Österrike
Finland
3-0 (25-19, 25-21, 25-18)
3-0 (25-7, 25-12, 25-13)
3-1 (20-25, 25-16, 25-19, 25-22)
0-3 (22-25, 15-25, 19-25)
2-3 (13-25, 25-15, 23-25, 22-25, 10-15)
2-3 (25-19, 25-22, 20-25, 20-25, 8-15)
Brno, Tjeckien Spring Cup
2 maj
1 maj
29 apr
28 apr
Danmark
Danmark
Danmark
Danmark
3-0 (25-15, 25-17, 25-12)
3-1 (25-15, 23-25, 25-21, 25-18)
2-1 (14-21,21-9,8-6),(19-21,21-15,5-7),(15-10)
1-2 (21-18,13-21,9-7),(15-21,22-24),(12-15)
Stockholm
Vallentuna
Danmark
Danmark
Landskamp
1999
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
29 aug
28 aug
27 aug
Lettland
Finland
Schweiz
1-3 (21-25, 25-21, 22-25, 20-25)
0-3 (23-25, 20-25, 25-27)
3-1 (25-19, 22-25, 25-21, 25-20)
Finland Turnering Ismo Peltoarvo
10 juli
9 juli
8 juli
6 juli
5 juli
4 juli
Sydafrika Uni*
Ukraina Uni*
Brasilien Uni*
Japan Uni*
Sydafrika Uni*
Rumänien Uni*
3-0 (25-9, 25-9, 25-12)
0-3 (19-25, 22-25, 16-25)
2-3 (25-20, 23-25, 26-24, 21-25, 8-15)
0-3 (13-25, 17-25, 15-25)
3-0 (25-13, 25-10, 25-17)
0-3 (17-25, 18-25, 19-25)
Palma,
Spanien
Universiad* Lorne Sawula
9 juni Danmark 3-0 (15-5, 15-5, 15-5) Falköping EM-kval
5 juni Schweiz 3-0 (15-9, 15-8, 15-3) Schweiz EM-kval
3 juni
2 juni
Turkiet
Turkiet
0-3 (10-15, 4-15, 8-15)
1-3 (10-15, 6-15, 15-12, 2-15)
Solna
Uppsala
Landskamp
1998
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
13 sep Österrike 3-0 (15-4, 15-8, 15-5) Örebro EM-kval Tina Celinder
4 sep
5 sep
6 sep
Danmark
Norge
Finland
2-0 (21-16, 21-15), (21-14, 21-17)
2-0 (21-16,16-21,8-6),(22-20,21-12)
0-2 (16-21, 17-21), (21-15, 19-21, 12-14)
Orivesi,
Finland
NM
14 juni Spanien 0-3 (13-15, 9-15, 9-15) Örebro EM-kval Lorne Sawula
7 juni Spanien 0-3 (8-15, 4-15, 5-15) Granada,
Spanien
EM-kval
4 juni Österrike 0-3 (13-15, 8-15, 8-15) Wien,
Österrike
EM-kval
2 juni Slovakien 1-3 (11-15, 15-12, 12-15, 13-15) Bratislava,
Slovakien
Landskamp
29 maj
28 maj
27 maj
26 maj
Tjeckien
Tjeckien
Tjeckien
Tjeckien
0-3 (10-15, 7-15, 8-15)
0-3 (13-15, 9-15, 7-15)
0-3 (6-15, 3-15, 4-15)
1-3 (16-14, 14-16, 7-15, 9-15)
Tjeckien Landskamp
22 maj
21 maj
19 maj
18 maj
17 maj
Danmark
Turkiet
Spanien
Grekland
Belgien
3-0 (16-14, 16-14, 15-8)
0-3 (4-15, 7-15, 9-15)
0-3 (6-15, 4-15, 4-15)
0-3 (5-15, 6-15, 10-15)
0-3 (5-15, 14-16, 4-15)
Izmir,
Turkiet
Spring Cup Ismo Peltoarvo
1997
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
28 dec Schweiz 3-0 (15-9, 15-9, 17-15) Stockholm EM-kval  Lorne Sawula
17 dec Danmark 3-1 (11-15, 15-6, 15-6, 15-8) Århus, Danmark EM-kval
13 aug Japan 1-3 (3-15, 8-15, 15-13, 7-15) Skellefteå Landskamp
26 apr
25 apr
24 apr
22 apr
21 apr
20 apr
Tjeckien
Kroatien
Azerbajdzjan
Slovenien
Danmark
Tjeckien
0-3 (8-15, 6-15, 12-15)
3-1 (16-14, 16-14, 2-15, 15-9)
0-3 (5-15, 4-15, 12-15)
3-1 (13-15, 15-12, 15-4, 15-3)
3-0 (15-8, 15-7, 15-3)
1-3 (0-15, 15-10, 11-15, 12-15)
Bielsko-Biala, Polen Spring Cup
1996
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
15 sep
14 sep
13 sep
Norge
Finland
Danmark
3-0 (15-11, 15-4, 15-7)
3-0 (15-7, 15-8, 15-8)
3-2 (15-9, 11-15, 7-15, 15-6, 15-11)
Fredrikstad, Norge Nordiska mästerskap Åke Hesslekrans
6 jan
5 jan
Norge
Ryssland
3-2 (10-15, 6-15, 15-9, 6-15, 14-16)
0-3 (10-15, 10-15, 7-15)
Norge 4-Nationers
1995
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
8 maj
6 maj
Danmark
Danmark
3-0 (15-8, 15-8, 15-7)
3-2 (15-7. 10-15, 15-5, 8-15, 16-14)
Sverige Landskamp Clas-Uno Haldorsson
17 apr
16 apr
Danmark
Danmark
3-2 (13-15, 15-2, 16-17, 16-14, 15-8)
1-3 (13-15, 6-15, 16-14, 10-15)
Danmark Landskamp
1994
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
11 sep
10 sep
9 sep
Finland
Danmark
Norge
0-3 (24-50, 43-50, 28-50)
2-3 (50-36, 50-45, 45-50, 27-51, 14-21)
0-3 (39-50, 39-51, 47-50)
Sverige NM Clas-Uno Haldorsson
1993
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
22 maj Israel 2-3 (15-13, 12-15, 15-6, 9-15, 10-15) Israel EM-kval Ismo Peltoarvo
16 maj Finland 0-3 (13-15, 6-15, 8-15) Finland EM-kval
5 maj Ukraina 0-3 (13-15, 6-15, 8-15 Ukraina EM-kval
1 maj Ukraina 0-3 (3-15, 2-15, 4-15) Luleå EM-kval
24 apr Israel 3-1 (15-11, 16-14, 5-15, 15-5) Jönköping EM-kval
17 apr Finland 1-3 (15-11, 7-15, 13-15, 12-15) Stockholm EM-kval
12 apr
11 apr
Danmark
Danmark
3-2 (1-15, 15-13, 15-3, 9-15, 15-10)
3-2 (4-15, 15-4, 6-15, 15-9, 15-8)
Danmark Landskamp
1992
  Motståndare Resultat Spelplats Status Förbundskapt
13 sep
12 sep
11 sep
Danmark
Finland
Norge
3-1 (6-15, 15-5, 15-5, 15-6)
1-3 (15-12, 7-15, 10-15, 9-15)
0-3 (7-15, 1-15, 13-15)
Danmark Nordiska mästerskap Ismo Peltoarvo
29 aug
27 aug
Canada
Canada
0-3 (5-15, 12-15, 7-15)
0-3 (10-15, 13-15, 16-17)
Canada Landskamp
30 juli Schweiz 1-3 (9-15, 8-15, 15-11, 10-15) Tierp Landskamp
2 juni
1 juni

29 maj

28 maj
Israel
Danmark
Tyskland
Polen
3-1 (15-12, 8-15, 15-8, 15-8)
3-1 (15-8, 13-15, 15-13, 15-12)
0-3 (10-15, 8-15, 8-15)
0-3 (5-15, 3-15, 9-15)
Turkiet Spring Cup
17 maj
16 maj
Finland
Finland
1-3 (15-9, 12-15, 3-15, 2-15)
3-1 (16-14, 4-15, 15-9, 17-16)
  Landskamp

* Ej officiella landskamper

Uppdaterad: 16 APR 2018 13:23

Postadress:
Svenska Volleybollförbundet
Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086403050
E-post: This is a mailto link

Se all info