Hoppa till sidans innehåll

2016/2017


Boka in de sammandrag ni vill arrangera, maila till This is a mailto link  och This is a mailto link.

Gå gärna med i Sydsvenska VBF:s grupp för Barn- och ungdom på facebook.

Har du frågor eller funderingar? Hör då av dig till:
This is a mailto link 
This is a mailto link

RESULTAT

         

Datum

Arrangemang     

Plats/Arrangör     

Anmälan senast - till:     

Övrigt     

KIDSVOLLEY level 1-3

       

Flickor och pojkar tillsammans
Fler tävlingar välkomnas

       

Lör 12 nov kl. 11-15

  Westan, Rydets Idrottshall Kristofer Karlsson Inbjudan

Sön 4 dec kl. 10.00

  Våxtorp Christel Inbjudan

Lör 18 feb

  Brearedshallen, Warberg  Warberg Volley 10.30-14.30

Sön 26 feb 9-12

  Eneryda, Älmhult Anna Kjell Inbjudan

Sön 5 mars kl. 11-15

  Westan, Rydets Idrottshall Kristofer Karlsson Inbjudan

Sön 19 mars 10.30-15.30

Vårcupen i Växjö - level 2 Teleborgshallen, Växjö Växjö VK Inbjudan

Sön 26 mars kl. 11-14

  Eneryda, Älmhult Anna Kjell Inbjudan





FYRMANNA

       

Level 4

       

Flickor och pojkar tillsammans
Fler tävlingar välkomnas

       
29/30 okt Sammandrag      
Lör 12 nov kl. 11-15 Sammandrag Westan, Rydets Idrottshall Kristofer Karlsson Inbjudan
Lör 28 jan kl. 13-17 Sammandrag Brearedshallen, Warberg Warberg Volley Inbjudan
Lör 4 mars  Sammandrag Älmhult, Eneryda Boo Johansson  
Sön 19 mars 10.30-15.30 Vårcupen i Växjö Teleborgshallen, Växjö Växjö VK  Inbjudan
 5-7 maj Mikasa Challenge, Örebro      





Level 5 grön/blå (lätt boll)

       

Flickor och pojkar tillsammans

       
Sön 23 okt Sammandrag  Ljungby Ljungby Volley Inbjudan
Lör 19 nov Sammandrag Halmstad Arena Eva Alberti  
Lör 10 dec Sammandrag Falkenberg BOB  
Lör 21 jan Sammandrag Falkenberg BOB  
Lör 25 feb Sammandrag Gislaved Mårtensson 09.00
Sön 19 mars 10.30-15.30 Vårcupen i Växjö Teleborgshallen, Växjö Växjö VK Inbjudan
Lör 1 april Sammandrag Haganäshallen, Älmhult, Eneryda Eneryda Inbjudan
5-7 maj Mikasa Challenge, Örebro Örebro    





Level 5 röd/svart (seniorboll)

       

Flickor och pojkar tillsammans

       
Sön 9 okt Sammandrag Våxtorpshallen Kjell Hugosson Inbjudan
5/6 nov Sammandrag      
Lör 3 dec Sammandrag Falkenberg BOB  
Lör 14 jan Sammandrag Ljungby Ljungby Volley Inbjudan
Sön 5 feb Sammandrag Veddige Evy Nordqvist  
Lör 4 mars  Gränsfejd Ängelholm Se inbjudan Inbjudan
Lör 11 mars Sammandrag Falkenberg BOB  
Sön 19 mars 10.30-15.30 Vårcupen i Växjö Teleborgshallen, Växjö Växjö VK Inbjudan
8/9 april Sammandrag      
5-7 maj Mikasa Challenge, Örebro Örebro    





         

Level 5 & 6 Pojkar

       

spelas tillsammans med Skåne
Starttid 10.00

       
Sön 9 oktober Sammandrag Falkenberg BOB  
Sön 6 nov Sammandrag Skåne EVS    
Lör 26 nov Sammandrag Våxtorp Kjell Hugosson 10.00
Sön 4 dec Sammandrag Skåne ÖVK    
Lör 21 jan Sammandrag Skåne ÖVK    
Lör 4 feb Sammandrag Falkenberg BOB  
Lör 4 mars Sammandrag Skåne EVS Se inbjudan Inbjudan
Lör 1 april Sammandrag Våxtorp Stefan Gustavsson Injudan
5-7 maj Mikasa Challenge, Örebro Örebro    





Level 6

       

Flickor och pojkar tillsammans

       
Lör 22 okt Sammandrag Falkenberg BOB  
19/20 nov Sammandrag      
Lör 17 dec Sammandrag  Warberg Warberg 09.30 (samling)
Sön 22 jan Sammandrag Veddige Evy Nordqvist  
Lör 11  feb Sammandrag Älmhult Eneryda Volley  
Lör 4 mars Gränsfejd Ängelholm Se inbjudan Inbjudan
Lör 11 mars Sammandrag Onsala, VK Westan Dennis Clarin Inbjudan
Sön 19 mars 10.30-15.30 Vårcupen i Växjö Teleborgshallen, Växjö Växjö VK Inbjudan
Lör 1 april Sammandrag Falkenberg BOB  
5-7 maj Mikasa Challenge, Örebro Örebro    





Level 7

       

Tävlingar välkomnas!

       
5-7 maj Mikasa Challenge, Örebro Örebro    





SEXMANNA

       

U16 flickor

       
8/9 okt Sammandrag      
Lör 29 okt Sammandrag Ljungby Ljungby Volley Inbjudan
Lör 26 nov Sammandrag Älmhult Boo Johansson  
Sön 18 dec Sammandrag Veddige Evy Nordqvist  
Lör 21 jan Sammandrag Halmstad Arena Eva Alberti Inbjudan
Lör 11 feb Gränsfejd  Landskrona    
Lör 4 mars Sammandrag Falkenberg BOB  
? Sammandrag      
1-2 april U16 Mästerskapet Falköping    





U18 flickor

       
1/2 okt Sammandrag      
Lör 15 okt Sammandrag Haganässkolan, Älmhult  Jan-Olof Almblad  
Sön 20 nov Sammandrag

Onsala, VK Westan

VK Westan Inbjudan
Lör 17 dec Sammandrag Smålandsstenar Håkan Göransson   

Lör 28 jan

Sammandrag Våxtorp Kjell Hugosson Inbjudan

Sön 12 feb

Sammandrag Ljungby Ljungby Volley Inbjudan

Lör 11 mars

Sammandrag Haganässkolan, Älmhult  Jan-Olof Almblad  

Lör 18 mars

Kval U18-SM Falkenberg    

Lör 22 april

Sammandrag Falkenberg BOB  

13-14 maj

U18-SM Jönköping    





U16/U18 pojkar

       

spelas tillsammans med Skåne
Starttid 10.00

       

Sön 2 okt

Sammandrag Lund    

5/6 nov

Sammandrag Sydsvenska    

Sön 27 nov

Sammandrag ÖVK    

10/11 dec

Sammandrag Sydsvenska    

Lör 21 jan

Sammandrag EVS    
  Poolfinal U20      

4/5 mars

Sammandrag Sydsvenska    
18/19 mars  Kval U18-SM      
1-2 april U16 Mästerskapet Falköping    
13-14 maj U18-SM Jönköping    





Övriga tävlingar

       

26-27 november

U23-Mästerskapet, -95 och yngre      

7-8 jan

DistriktsSlaget, -01 och yngre Uppsala    

7-8 jan

Ungdomens-GP, -99 och yngre Uppsala    

5 feb

Kval till Junior-SM dam, -98 och yngre Ängelholm    

4 feb

Kval till Junior-SM herr, -98 och yngre Svedala    
20-21 maj Junior-SM, -98 och yngre Södertälje    
         

   

Uppdaterad: 26 MAJ 2017 17:10 Skribent: Sofia Dahlström
Epost: This is a mailto link

UTBILDNINGSKALENDER

Utbildningskalendern

FÖRBUNDSSPONSORER

mikasa_ramlinje


Postadress:
Sydsvenska Volleybollförbundet
Svenska Volleybollförbundet, Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info