Hoppa till sidans innehåll

Barn/ungdom spelprogram säsongen 2018/2019


Uppdateras löpande. Maila datum för sammandrag till: This is a mailto link OCH This is a mailto link
Även resultaten ska rapporteras in till Anna.

Gå gärna med i Sydsvenska VBF:s grupp för Barn- och ungdom på facebook.

 

Klicka på bilden nedan för en förstorad bild av säsongsplaneringen 18/19.

 

 

RESULTAT 2018/19

 

         

Datum

    

Plats och tid för matchstart 

Arrangör/
Anmälan  

 

KIDS-
VOLLEY

       

Level 1-3

       

F+P

       
27 okt   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 10.00    Vindrarp  Info
11 nov   Älmhult, Haganäshallen, kl. 10.00 Eneryda   
2 dec   Onsala, Presse idrottshall, kl. 13.00 Westan Info
8 dec   Älmhult, Elmehallen, kl. 10.00 Eneryda  
20 jan   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 10.00    Vindrarp  
10 feb   Hestra, Hestra Sporthall, kl. 11.00 Hestra  
16 mar   Växjö, Teleborgshallen, kl. 10.00 Växjö Info
7 apr   Onsala, Presse idrottshall, kl. 13.00 Westan Info
13-14 apr   -----    




 

4-MANNA

       

Level 4

       

F+P

       
27-28 okt 3-kunga Kungälv Kungälv  
17 nov   Smedby (Kalmar), Barkestorpshallen, kl. 12.30 Kalmar   
1-2 dec   -----    
2 dec   Onsala, Presse idrottshall, kl. 13.00 Westan Info
12-13 jan   -----    
2 feb   Älmhult, Haganäshallen, kl. 10.00 Eneryda   
16 mar   Växjö, Teleborgshallen, kl. 10.00 Växjö Info
7 apr   Onsala, Presse idrottshall, kl. 13.00 Westan Info
13-14 apr   -----    
3-5 maj Mikasa Örebro    




 

Level 5
grön/blå
(ungdomsboll)

       

F+P

       
20 okt   Älmhult, Elmehallen, kl. 9.30 Eneryda  
27-28 okt 3-kunga Kungälv Kungälv  
17 nov   Smedby (Kalmar), Barkestorpshallen, kl. 12.30 Kalmar  
18 nov   Onsala, Rydets idrottshall, kl. 12.00 Westan Info
24 nov   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 9.00 Vindrarp Info
2 dec   Älmhult, Haganäshallen, kl. 9.30 Eneryda   
29-30 dec Next Generation Halmstad, Halmstad Arena Pinigishallen    H/H Info
5 jan Skåne Montage Svedala Svedala  
27 jan   Falkenberg, Falkhallen, kl. 9.20 Falkenberg  
2 mar Gränsfejd Skåne, Ängelholm Engelholm Info
23 mar   Älmhult, Haganäshallen, kl. 9.30 Eneryda   
6 apr OBS NY!   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 9.00 Vindrarp  
13-14 apr   -----    
3-5 maj Mikasa Örebro    




 

Level 5
röd/svart
(seniorboll)

       
F+P

       
7 okt   Falkenberg, Falkhallen kl. 9.20 Falkenberg  
20-21 okt   -----    
27-28 okt 3-kunga Kungälv Kungälv  
18 nov   Onsala, Rydets idrottshall, kl. 12.00 Westan Info
8-9 dec   -----    
29-30 dec Next Generation Halmstad, Halmstad Arena, Pingishallen    H/H Info 
5 jan Skåne Montage Svedala Svedala  
19 jan   Falkenberg, Falkhallen, kl. 9.20 Falkenberg  
3 feb   Ljungby, Sunnerbohallen, kl. 9.30 Ljungby  
24 feb   Älmhult, Elmehallen kl. 9.30 Eneryda   
2 mar Gränsfejd Skåne, Ängelholm Engelholm Info
16 mar   Växjö, Teleborgshallen, kl. 10.00 Växjö Info
6 apr   Falkenberg, Falkhallen, kl. 9.20 Falkenberg  
3-5 maj Mikasa Örebro    




 
         

Level 6

       
F+P

       
13 okt   Falkenberg, Falkhallen, kl. 9.20 Falkenberg  
27-28 okt 3-kunga Kungälv Kungälv  
18 nov   Onsala, Rydets idrottshall, kl. 12.00 Westan Info
24 nov   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 9.00    Vindrarp Info
16 dec   Falkenberg, Falkhallen, kl. 9.20 Falkenberg  
29-30 dec Next Generation Halmstad, Halmstad Arena, Pingishallen H/H Info
5 jan Skåne Montage Svedala Svedala  
12-13 jan   -----    
9 feb   Älmhult, Elmehallen, kl. 9.30 Eneryda   
2 mar Gränsfejd Skåne, Ängelholm Engelholm Info
9-10 mar   -----    
13 apr OBS NY!   Falkenberg, Falkhallen, kl. 9.20 Falkenberg   
3-5 maj Mikasa Örebro    




 
         

Level 7

       

Tävlingar
välkomnas

       

18 nov

  Onsala, Rydets idrotthall, kl. 12.00 Westan Info

3-5 maj

Mikasa Örebro    




 
         

6-MANNA

       

U16/17
flickor

       
20 okt   Älmhult, Elmehallen, kl. 9.30 Eneryda  
27-28 okt 3-kunga Kungälv Kungälv  
10-11 nov   -----    
24 nov   Falkenberg, Falkhallen, kl. 9.20 Falkenberg  
9 dec   Ljungby, Sunnerbohallen, kl. 9.30 Ljungby  
29-30 dec Next Generation Halmstad, Halmstad Arena B1 H/H Info
5 jan Skåne Montage Svedala Svedala  
12-13 jan   -----    
10 feb Gränsfejd Skåne, Ängelholm Engelholm Info
10 mar OBS NY!   Onsala, Presseskolans idrottshall, kl. 9.00 Westan Info
23-24 mar   -----    
13-14 apr U16-Mästerskap Falköping SVBF Info




 
         

U16/18
pojkar

       
med Skåne
start 10.00

       
6-7 okt   ----- Sydsv.  
27-28 okt 3-kunga Kungälv Kungälv  
11 nov   Ängelholm    EVS   
8 dec   Falkenberg, Falkhallen, kl. 10.00 Falkenberg  
19-20 jan   Lund Lund  
2-3 mar   ----- Sydsv.  
16 mar U-SM Kval Falkenberg, Falkhallen, kl. 9.20 Falkenberg  
13-14 apr U16-Mästerskap    Falköping SVBF Info
11-12 maj U-SM Jönköping SVBF Info
 

 
 
 

 
         

U18/20
flickor

       
7 okt   Älmhult, Elmehallen, kl. 9.30 Eneryda  
20-21 okt   -----    
27-28 okt 3-kunga Kungälv Kungälv  
17-18 nov   -----    
9 dec U-SM Förkval Falkenberg, Falkhallen Falkenberg  
16 dec   Våxtorp, Våxtorpshallen, kl. 9.00    Vindrarp  
29-30 dec Next Generation Halmstad, Halmstad Arena B1 H/H Info 
5 jan Skåne Montage Svedala Svedala  
19-20 jan Ungdomens GP Uppsala    
19 jan   -----    
27 jan J-SM Kval Svedala SVBF Info 
9 feb   Falkenberg, Falkhallen, kl. 9.20 Falkenberg   
10 mar   Älmhult, Elmehallen, kl. 9.30 Eneryda   
16 mar U-SM Kval Falkenberg, Falkhallen, kl. 9.20 SVBF Info
13 apr   Falkenberg, Falkhallen, kl. 9.20 Falkenberg   
11-12 maj U-SM Jönköping SVBF Info
18-19 maj J-SM Södertälje SVBF Info




 

   

Uppdaterad: 24 MAR 2019 13:08 Skribent: Anna Kjell

Postadress:
Sydsvenska Volleybollförbundet
Svenska Volleybollförbundet, Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info