Hoppa till sidans innehåll

Öppen Level 5 Lätt boll Slutspel

03 APR 2017 21:37
Spelades på Lidingö söndag 2 april 2017. Grattis Södertelge till slutsegern!
  • Uppdaterad: 03 APR 2017 21:44

Grupp A              
Hemmalag   Bortalag   Resultat  
Södertelge Panters Lidingö Stockby   2-1 (20-25, 25-16, 15-13)
Solna Gul   SVK Smurfarna   2-0 (27-25, 25-23)  
SVK Smurfarna   Södertelge Panters 0-2 (11-25, 15-25)  
Lidingö Stockby   Solna Gul   2-0 (25-13, 25-19)  
SVK Smurfarna   Lidingö Stockby   0-2 (12-25, 18-25)  
Södertelge Panters Solna Gul   2-0 (25-17, 25-17)  
                 
Lag     Spelade Vunna Förlorade Set Bollar Poäng
Södertelge Panters 3 3 0 6-1 160-114 6
Lidingö Stockby   3 2 1 5-2 154-122 4
Solna Gul   3 1 2 2-4 118-148 2
SVK Smurfarna   3 0 3 0-6 104-152 0
                 
Grupp B              
Danderyd Beta   Solna Vit   2-0 (25-20, 25-15)  
SVK Hakuna Matata Täby Volley 1   2-0 (25-11, 25-19)  
Täby Volley 1   Danderyd Beta   0-2 (22-25, 13-25)  
Solna Vit   SVK Hakuna Matata 0-2 (12-25, 18-25)  
Täby Volley 1   Solna Vit   1-2 (25-13, 23-25, 13-15)
Danderyd Beta   SVK Hakuna Matata 2-0 (25-21, 26-24)  
                 
Danderyd Beta   3 3 0 6-0 151-115 6
SVK Hakuna Matata 3 2 1 4-2 145-111 4
Solna Vit   3 1 2 2-5 118-161 2
Täby Volley 1   3 0 3 1-6 126-153 0
                 
Grupp C              
Vallentuna Serve Lidingö Dalénum 1-2 (14-25, 25-18, 13-15)
Lidingö Dalénum Södertelge Legends 0-2 (15-25, 13-25)  
Södertelge Legends Vallentuna Serve 2-0 (25-18, 25-18)  
                 
Södertelge Legends 2 2 0 4-0 100-64 4
Lidingö Dalénum 2 1 1 2-3 86-102 2
Vallentuna Serve 2 0 2 1-4 88-108 0
                 
Grupp D              
Täby Volley 2   Solna Blå   2-0 (25-14, 25-20)  
Vallentuna Bagger SVK Blå Piggelinerna 0-2 (20-25, 24-26)  
SVK Blå Piggelinerna Täby Volley 2   0-2 (12-25, 15-25)  
Solna Blå   Vallentuna Bagger 0-2 (23-25, 11-25)  
SVK Blå Piggelinerna Solna Blå   0-2 (11-25, 16-25)  
Täby Volley 2   Vallentuna Bagger 2-0 (25-14, 25-20)  
                 
Täby Volley 2   3 3 0 6-0 150-95 6
Vallentuna Bagger 3 1 2 2-4 128-135 2
Solna Blå   3 1 2 2-4 118-127 2
SVK Blå Piggelinerna 3 1 2 2-4 105-144 2
                 
Kvartsfinal              
Södertelge Panters SVK Hakuna Matata 2-0 (25-19, 25-23)  
Lidingö Dalénum Täby Volley 2   2-0 (25-20, 25-21)  
Södertelge Legends Vallentuna Bagger 2-0 (25-12, 25-14)  
Lidingö Stockby   Danderyd Beta   1-2 (25-23, 14-25, 10-15)
                 
Kvartsfinal B              
Solna Gul   Täby Volley 1   2-0 (25-23, 25-17)  
Vallentuna Serve SVK Blå Piggelinerna 2-1 (23-25, 25-15, 15-7)
SVK Smurfarna   Solna Vit   2-0 (28-26, 25-21)  
                 
Placering 13-16            
SVK Blå Piggelinerna Solna Vit   0-2 (26-28, 19-25)  
                 
Placering 13-14            
Täby Volley 1   Solna Vit   2-0 (25-14, 25-10)  
                 
Placering 9-12            
Solna Gul   Solna Blå   0-2 (20-25, 17-25)  
Vallentuna Serve SVK Smurfarna   2-0 (25-16, 25-9)  
                 
Placering 11-12            
Solna Gul   SVK Smurfarna   2-0 (25-18, 26-24)  
                 
Placering 9-10            
Solna Blå   Vallentuna Serve 1-2 (18-25, 26-24, 14-16)
                 
Placering 5-8              
SVK Hakuna Matata Täby Volley 2   0-2 (23-25, 23-25)  
Vallentuna Bagger Lidingö Stockby   0-2 (14-25, 20-25)  
                 
Placering 7-8              
SVK Hakuna Matata Vallentuna Bagger 2-0 (25-21, 25-16)  
                 
Placering 5-6              
Täby Volley 2   Lidingö Stockby   2-0 (25-18, 25-21)  
                 
Semifinal              
Södertelge Panters Lidingö Dalénum 2-1 (22-25, 25-20, 15-12)
Södertelge Legends Danderyd Beta   2-0 (25-14, 25-17)  
                 
Placering 3-4              
Lidingö Dalénum Danderyd Beta   1-2 (14-25, 25-20, 12-15)
                 
Final                
Södertelge Panters Södertelge Legends 0-2 (18-25, 14-25)  
                 
                 
Slutställning            
                 
Placering Lag              
1:a Södertelge Legends          
2:a Södertelge Panters          
3:a Danderyd Beta            
4:a Lidingö Dalénum          
5:a Täby Volley 2            
6:a Lidingö Stockby            
7:a SVK Hakuna Matata          
8:a Vallentuna Bagger          
9:a Vallentuna Serve          
10:a Solna Blå            
11:a Solna Gul            
12:a SVK Smurfarna            
13:e Täby Volley 1            
14:e Solna Vit            
15:e SVK Blå Piggelinerna          
Skribent: Peter Randén
Epost: This is a mailto link

UTBILDNINGSKALENDER

Utbildningskalendern

FÖRBUNDSSPONSORER

mikasa_ramlinje


Postadress:
Stockholm-Gotlands Volleybollförbund
c/o Svenska Volleybollförbundet, Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info