Hoppa till sidans innehåll

Flickor Fyrmanna Level 5 Tung boll Slutspel

23 APR 2017 17:57
Spelades i Rotebrohallen lördag 22 april 2017. Grattis Solna till slutsegern!
  • Skapad: 23 APR 2017 17:57

Grupp A              
Hemmalag   Bortalag   Resultat  
Solna 3   Södertelge Panters 2-0 (25-12, 25-9)
Södertelge Panters Danderyd Alfa   2-1 (24-26, 25-17, 15-10)
Danderyd Alfa   Solna 3   0-2 (16-25, 10-25)
                 
Lag     Spelade Vunna Förlorade Set Bollar Poäng
Solna 3   2 2 0 4-0 100-47 4
Södertelge Panters 2 1 1 2-3 85-103 2
Danderyd Alfa   2 0 2 1-4 79-114 0
                 
Grupp B              
Strängnäs Crazy Girls Spårvägen    2-0 (25-10, 25-13)
Spårvägen    Solna 1   0-2 (13-25, 10-25)
Solna 1   Strängnäs Crazy Girls 2-0 (25-22, 28-26)
                 
Solna 1   2 2 0 4-0 103-71 4
Strängnäs Crazy Girls 2 1 1 2-2 98-76 2
Spårvägen    2 0 2 0-4 46-100 0
                 
Grupp C              
Uppsala Penguins Västerås   2-0 (25-12, 25-12)
Västerås   Bergshamra Röd 0-2 (16-25, 20-25)
Bergshamra Röd Uppsala Penguins 1-2 (26-24, 19-25, 10-15)
                 
Uppsala Penguins 2 2 0 4-1 114-79 4
Bergshamra Röd 2 1 1 3-2 105-100 2
Västerås   2 0 2 0-4 60-100 0
                 
Placering 7-9              
Danderyd Alfa   Västerås   1-2 (25-21, 16-25, 8-15)
Västerås   Spårvägen   2-0 (25-14, 25-11)
Spårvägen   Danderyd Alfa   0-2 (17-25, 15-25)
                 
Västerås   2 2 0 4-1 111-74 4
Danderyd Alfa   2 1 1 3-2 99-93 2
Spårvägen   2 0 2 0-4 57-100 0
                 
Kvartsfinal              
Strängnäs Crazy Girls Bergshamra Röd 1-2 (21-25, 25-22, 14-16)
Uppsala Penguins Södertelge Panters 2-1 (25-23, 22-25, 15-10)
                 
Placering 5-6              
Strängnäs Crazy Girls Södertelge Panters 0-2 (13-25, 22-25)
                 
Semifinal              
Solna 3   Bergshamra Röd 2-0 (25-21, 25-17)
Uppsala Penguins Solna 1   2-1 (25-17, 12-25, 17-15)
                 
Placering 3-4              
Bergshamra Röd Solna 1   2-0 (25-16, 25-21)
                 
Final                
Solna 3   Uppsala Penguins 2-0 (26-24, 25-23)
                 
                 
Slutställning            
                 
Placering Lag              
1:a Solna 3            
2:a Uppsala Penguins          
3:e Bergshamra Röd          
4:e Solna 1            
5:e Södertelge Panters          
6:e Strängnäs Crazy Girls          
7:e Västerås            
8:e Danderyd Alfa            
9:e Spårvägen            
Skribent: Peter Randén
Epost: This is a mailto link

UTBILDNINGSKALENDER

Utbildningskalendern

FÖRBUNDSSPONSORER

mikasa_ramlinje


Postadress:
Stockholm-Gotlands Volleybollförbund
c/o Svenska Volleybollförbundet, Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info