Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2016-2017


OBS! Tiderna är preliminära. Det som står i kallelsen inför varje deltävling gäller.

Tävlingar skrivna med kursiv stil är bara information, kallelser och anmälningar hanteras inte av Stockholm-Gotlands tävlingsledning.

Tävlingar skrivna med rött är senaste ändringar.


Skicka e-post till This is a mailto link om något inte stämmer


DIV 3 Herrar  (målgrupp överåriga för U18, även seniorlag som inte vill spela div 2)

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
Omg 1      
3-Kungaslaget 29-30 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 2      
Omg 3      
Omg 4      
Omg 5      
Omg 6      
Junior-SM  20-21 maj Södertälje Södertelge VBK
       

 

Pojkar U18 (födda 00 och yngre)

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
Seedning L 15 okt, 12-19 Brunnsäng (3) Södertelge VBK
3-Kungaslaget 29-30 okt Kungälv Kungälv Volley
Distriktslagsuttagning (P01-02) S 4 dec, 16-18 Käppala St-VBF
Omg 2 S 4 dec, 11-19 Käppala (4)  Lidingö SK
Omg 3 L 17 dec, 11:30-19 Brunnsäng (3) Södertelge VBK
Omg 4 L 21 jan, 11:30-19 Brunnsäng (3) Södertelge VBK
Poolfinal Junior-SM S 5 feb Sollentuna Sollentuna VK
Omg 5 L 11 feb 11:30-19 Brunnsäng (3)  Södertelge VBK
Poolfinal PU18 S 19 mar Pershagenhallen (4) Södertelge VBK
Slutspel PU18 L 29 apr, 9-18 Tellushallen (4) Vallentuna VBK 
U18-SM 13-14 maj Jönköping Habo Wolley
Junior-SM 20-21 maj Södertälje Södertälje VBK
       
BEACH      
U18 S 4 juni, 9-18 Nickstabadet, Nynäshamn Back to the Beach

 

Flickor U18 (födda 00 och yngre)

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
Seedning S 16 okt, 9-18 Gångsätra (4) Lidingö SK
3-Kungaslaget 29-30 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 2 S 20 nov, 9-18 Mörbyhallen (4) Danderyd SK
Distriktslagsuttagning (F01) S 27 nov, 18-20 Satelliten St-G VBF
Omg 3 S 4 dec, 9-17 Brunnsäng (3)  Södertelge VBK 
Omg 4 S 22 jan, 9-18 Gångsätra (4) Lidingö SK
Poolfinal Junior-SM S 5 feb Sollentuna Sollentuna VK
Omg 5 S 12 feb, 9-16 Boland (3) Uppsala VK 
Poolfinal FU18 S 19 mar, 9-19 Pershagenhallen (4) Södertelge VBK
Slutspel FU18 L 29 apr, 9-18 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
U18-SM 13-14 maj Jönköping Habo Wolley
Junior-SM 20-21 maj Södertälje Södertelge VBK
       
BEACH      
U18 S 4 juni, 9-18 Nickstabadet, Nynäshamn Back to the Beach
       


Pojkar U16 (födda 02 och yngre)

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
Seedning S 23 okt, 9-18 Sollentuna Sporthall (5) Sollentuna VK
3-Kungaslaget
29-30 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 2 S 20 nov, 9-18 Mörbyhallen (4) Danderyds SK
Distriktslagsuttagning (P01-02) S 4 dec, 16-18 Käppala St-G VBF
Omg 3 L 10 dec, 9-18 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Omg 4 S 22 jan, 9-18 Danderydsgymn (5) Danderyds SK 
Omg 5 L 11 mar 11:30-19 Brunnsäng (3)  Södertelge VBK
Slutspel PU16 L 22 apr, 9-19 Rotebrohallan (7) Sollentuna VK
U16 SM 1-2 april Falköping Falköping
       

 

Flickor U16 (födda 02 och yngre)

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
Seedning S 23 okt, 9-18 Sollentuna Sporthall (5) Sollentuna VK
3-Kungaslaget
29-30 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 2 L 12 nov, 9-18 Ulriksdalsskolan (4) Solna VBK
Omg 3 L 10 dec, 9-18 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Omg 4 L 14 jan, 9-18 Ulriksdalsskolan (4) Bergshamra
Omg 5 S 12 feb, 9-18 Mörbyhallen (4)  Danderyds SK 
Slutspel FU16
L 22 apr, 9-19 Rotebrohallen (7)  Sollentuna VK
U16 SM 1-2 april Falköping Falköping
       

 

Öppen level 7 (födda 02 och yngre)  Fyrmanna

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
3-Kungaslaget 29-30 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 1

S 13 nov, 9-18

Brunnsängshallen (3) Södertelge VBK
Omg 2 L 4 feb 11:30-19 Brunnsängshallen (3) Södertelge VBK
Mikasa Challenger 5-7 maj Örebro SVBF



Öppen Level 6  (födda 03 och yngre)  Fyrmanna TUNG BOLL

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
Seedning L 8 okt, 9-17 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
3-Kungaslaget 29-30 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 2 S 27 nov, 9-17 Sollentuna Sporthall (5) Sollentuna VK 
Omg 3  S 11 dec, 9-18 Gångsätrahallen (4)  Lidingö SK
Omg 4  L 14 jan, 9-18 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Omg 5 L 18 feb, 9-18 Tellushallen (4)  Vallentuna VBK
Slutspel
S 23 apr, 9-19 Rotebrohallen (7) Sollentuna VK
Mikasa Challenger 5-7 maj Örebro SVBF
       

 

Öppen Level 5  (födda 03 och yngre)  Fyrmanna TUNG BOLL

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
Seedning S 16 okt, 9-17 Brunnsäng (3) Södertelge VBK
3-Kungaslaget 29-30 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 2 
L 19 nov, 9-17 Karinslundskolan (4) Strängnäs VK
Omg 3 
S 11 dec, 9-18 Ulriksdalsskolan (4)  Solna VBK
Omg 4  S 22 jan, 9-18 Danderydsgymn (5) Danderyds SK
Omg 5  S 12 feb, 9-18 Gångsätrahallen (4)  Lidingö SK
Slutspel  L 22 apr, 8-19 Rotebro (7)  Sollentuna VK
Mikasa Challenger 5-7 maj Örebro SVBF
       



Öppen Level 5 (födda 03 och yngre) Fyrmanna  LÄTT BOLL

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
Seedning S 2 okt, 9-18 Danderydsgymnasium (5) Danderyds VK
3-Kungaslaget 29-30 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 2 S 27 nov, 9-18 Käppala (4) Lidingö SK
Omg 3 L 17 dec, 9-18 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Omg 4  S 22 jan, 9-17 Sollentuna Sporthall (5) Sollentuna VK
Omg 5 S 19 mar 9-18 Danderydsgymnasium Danderyds SK
Slutspel S 2 apr, 9-18 Gångsätrahallen (4)  Lidingö SK 
Mikasa Challenger 5-7 maj Örebro SVBF
       

 

Öppen Level 4 (födda 03 och yngre) Fyrmanna  LÄTT BOLL

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
Seedning L 22 okt, 12-19 Brunnsäng (3) Södertelge VBK
3-Kungaslaget 29-30 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 2 L 12 nov, 9-18 Ulriksdalsskolan (4)  Solna VBK 
Omg 3 S 18 dec, 9-14 Brunnsäng (3) Södertelge VBK
Omg 4  L 14 jan, 9-18 Ulriksdalsskolan (4) Bergshamra
Omg 5 S 12 feb, 9-18 Mörbyhallen (4)  Danderyds SK
Slutspel L 8 apr, 9-18 Ulriksdalsskolan (4) Solna VBK
Mikasa Challenger 5-7 maj Örebro SVBF
       




Pojkar/Flickor/Mixed 07 (födda 07-) Kidsvolley

Omgång Datum, ramtider Hall (antal planer) Arrangör
Omg 1 L 19 nov, 13:30-18 Satelliten (4) Sollentuna VK
Omg 2 L 3 dec, 10-14 Brunnsäng (4)  Södertelge VBK
Omg 3 jan ?    
Omg 4 L 4 feb, 10-14 Ulriksdalsskolan (4)  Solna VBK 
Omg 5 L  11 mars 11-15 Stallarholmsskolans Sporthall Strängnäs VK
Omg 6 L 1 apr, 10-14 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Omg 7 L 22 apr, 11-15 Brunnsäng (4) Södertelge VBK
Omg 8 L 3 juni 11-15 Mälarbadet (8) Ute Södertelge VBK
Uppdaterad: 23 APR 2017 18:38 Skribent: Lasse Broström

Postadress:
Stockholm-Gotlands Volleybollförbund
c/o Svenska Volleybollförbundet, Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info