Hoppa till sidans innehåll

Ranking & Anmälan - Öppen klass


På denna sida redovisas inför varje omgång vilka lag som avser spela. Kids och Level 4 redovisas utan resultat från föregående omgång i bokstavsordning, övriga efter varje omgång även rankningen efter resultat.

DNS=Anmält lag, deltog inte

DNF=Deltog inte i slutspelet

Fyrmanna level 7 (födda 2002 och yngre, fyller max 15 under 2017)

Ranking efter andra omgången. 

1 Södertelge Vikings
2 Danderyd 1
3 Danderyd 2
4 Södertelge Archers
5 Södertelge Eagles
6 Västerås
7 Södertelge Kings
  Sollentuna Vit
  Sollentuna Röd
  Täby Volley Smaragd
  Täby Volley Granat

 

Fyrmanna level 6 (födda 2003 och yngre, (04-03 fyller 13-14 under 2017)) TUNG BOLL

Ranking efter femte omgången. Slutspel söndag 23/4 i Rotebro.

SLUTSTÄLLNING FLICKLAG   SLUTSTÄLLNING POJKLAG
1 Tierp VBK    1 Södertelge Kings
2 Täby Volley Turkos   2 Södertelge Eagles
3 Täby Volley Topaz   3 Sollentuna Krotos
4 Lidingö Milles   4 Södertelge Dragons
5 Sollentuna Norr   5 Lidingö Aga 
6 Vallentuna Porsche   6 Västerås 
7 Vallentuna Maserati   7 Sollentuna Atlas
8 Södertelge Panters   8 Sollentuna Rattatosh
9 Sollentuna Öster           
10 Täby Volley Safir      
11 Sollentuna Söder      
12 Sollentuna Väster      
13 Vallentuna Ferrari      
         
DELTOG EJ I SLUTSPEL      
DNF Sollentuna Deimos      
DNF Danderyd       
DNF Vallentuna Mustang      
DNF Vallentuna Lamborghini      
DNF Täby Volley Opal      
DNS Södertelge Hunters      
DNS Uppsala Lions      

 

Fyrmanna level 5 (födda 2003 och yngre, (04-03 fyller 13-14 under 2017)) TUNG BOLL

SLUTSTÄLLNING

SLUTSTÄLLNING FLICKLAG   SLUTSTÄLLNING POJKLAG
1 Solna 3   1 Södertelge Eagles
2 Uppsala Penguins   2 Södertelge Kings
3 Bergshamra Röd   3 Strängnäs Boom
4 Solna 1   4 Södertelge Legends
5 Södertelge Panters   5 Uppsala Lions
6 Strängnäs Crazy Girls   6 Lidingö Dalénum
7 Västerås   7 Södertelge Dragons
8 Danderyd Alfa   8 Södertelge Hunters
9 Spårvägen      
         
DELTOG EJ I SLUTSPEL      
DNF Lidingö Milles      
DNF Vingåker      
DNF Lidingö Aga      
DNF Solna 2      
DNF Täby Vikings      
DNS Danderyd Beta      

 

Fyrmanna level 5 (födda 2003 och yngre, (06-05 fyller 11-12 under 2017)) LÄTT BOLL

SLUTSÄLLNING

1 Södertelge Legends
2 Södertelge Panters
3 Danderyd Beta
4 Lidingö Dalénum
5 Täby Volley 2
6 Lidingö Stockby
7 SVK Hakuna Matata
8 Vallentuna Bagger
9 Vallentuna Serve
10 Solna Blå
11 Solna Gul
12 SVK Smurfarna
13 Täby Volley 1
14 Solna Vit
15 SVK Blå Piggelinerna
DNF Södertelge Hunters
DNF IK Sätra Legenderna
DNF IK Sätra Lirarna
DNF Danderyd Alfa
DNF Södertelge Dragons
DNF Solna Guld
DNF SVK Stars
DNF Vallentuna Smash
DNF Södertelge Spikers
DNS Uppsala Penguins

 

Fyrmanna level 4 (födda 2003 och yngre, (06-05 fyller 11-12 under 2017)) LÄTT BOLL

Utan inbördes ordning. Nästa omgång: lördag 8/4 i Ulriksdalsskolan.

Bergshamra Pikachu
Bergshamra Unicorns 
Danderyd
IFK Nyköping 
Sollentuna Tigrar
Sollentuna Lejon
Sollentuna Vallen 1
Sollentuna Vallen 2
Solna Blå
Solna Gul
Solna Guld
Solna Vit
Spårvägen 
Södertelge Dragons
Södertelge Eagles
Södertelge Hunters
Södertelge Legends
Uppsala Gatorz
Uppsala Raptorz
 

 

Kidsvolley level 1-3 (födda 2007 eller senare, fyller max 10 under 2017)

Nästa omgång lördag 3 juni på Mälarbadet i Södertälje:

Klubb Lag  
Danderyd Alfa kommer
Lidingö  
Lidingö 2  
Strängnäs Svart kommer L3 
Strängnäs Röd kommer L2  
Strängnäs Blå kommer L2  
Strängnäs Grön  
Strängnäs Vit  
Södertelge Energy kommer L3 
Södertelge Piff kommer L3 
Södertelge Puff kommer L3 
Södertelge Legends kommer L3 
Södertelge Krakkablakk kommer L3 
Södertelge Hunters kommer L2 
Södertelge Majtorps Hjältar kommer L2 
Södertelge Banana Split kommer L1 
Sollentuna Örnar  
Sollentuna Falkar  
Sollentuna Vallen  
Solna Jättar kommer L1 
Solna Jättarnas kompisar  
Solna Stjärnor komer L2 
Solna Kämpar  
Solna Hjältar kommer L3 
Solna Gladiatorer kommer L3 
Solna Kometer  
Solna Satelliter  
Uppsala Slott nej 
Uppsala Domkyrka nej 
Vallentuna Röd  
Vallentuna Blå  
? Gurkorna  
? Morötterna  
? Ett lag  
Uppdaterad: 02 JUN 2017 13:19 Skribent: Peter Randén
Epost: This is a mailto link

UTBILDNINGSKALENDER

Utbildningskalendern

FÖRBUNDSSPONSORER

mikasa_ramlinje


Postadress:
Stockholm-Gotlands Volleybollförbund
c/o Svenska Volleybollförbundet, Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info