Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2015-2016


OBS! Tiderna är preliminära. Det som står i kallelsen inför varje deltävling gäller.

Skicka e-post till This is a mailto link om något inte stämmer


Pojkar U20 (födda 97 och yngre)

Omgång Datum, ramtid Hall Arrangör
Beachvolley 2-manna S 24 juli Tofta Strand Gotland Team Gotland


Flickor U20 (födda 97 och yngre)

Omgång Datum,ramtid Hall Arrangör
Beachvolley 2-manna S 24 juli Tofta Strand Gotland Team Gotland

 

Pojkar U18 (födda 99 och yngre)

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
Seedning L 10 okt, 12-17 Brunnsäng (3) Södertelge VBK
3-Kungaslaget 24-25 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 2 S 15 nov, 9-15 Gångsätra (4) Lidingö SK 
Distriktslagsuttagning (P00-01) S 29 nov, 16-18 Forsgrenska (1) St-G VBF
Omg 3 L 5 dec, 8-16 Satelliten (3) Sollentuna VK
Omg 4 S 24 jan, 8-18 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Omg 5 L 20 feb, 9-17 Käppala (4) Lidingö SK
Poolfinal PU18 S 20 mar 9-18 Pershagenhallen (4) Södertelge VBK
Slutspel PU18 S 24 apr 9-20 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Junior-SM 14-15 maj Södertälje Södertelge VBK
U18 SM 21-22 maj Katrineholm Vingåkers VK
       
Beachvolley 2-manna
ANMÄL DIG HÄR 
L 11 jun, 11-18 Mälarbadet Södertelge VBK
Beachvolley 2-manna
Anmäl dig här
S 3 juli, 11-18 Mälarbadet Södertelge VBK

 

Flickor U18 (födda 99 och yngre)

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
Seedning S 4 okt, 9-  Tellushallen (4) Vallentuna VBK
3-Kungaslaget 24-25 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 2 S 15 nov, 9-18 Gångsätra (4) Lidingö SK 
Distriktslagsuttagning (F00-01) S 29 nov, 18-20 Forsgrenska (1) St-G VBF
Omg 3 L 5 dec, 8-16 Satelliten (3) Sollentuna SK
Omg 4 S 24 jan, 8-18 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Omg 5 L 20 feb, 9-18 Käppala (4) Lidingö SK
Poolfinal PU18 S 20 mar 9-18 Pershagenhallen (4) Södertelge VBK
Slutspel FU18 S 24 apr 9-20 Tellushallen Vallentuna VBK
Junior-SM 14-15 maj Södertälje Södertelge VBK
U18 SM 21-22 maj Katrineholm Vingåkers VK
       
Beachvolley 2-manna
ANMÄL DIG HÄR 
L 11 jun, 11-18 Mälarbadet Södertelge VBK
 Beachvolley 2-manna
Anmäl dig här
 S 3 juli, 11-18  Mälarbadet
Södertelge VBK


Pojkar U16 (födda 01 och yngre)

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
Seedning S 4 okt, 9-17 Brunnsäng (3) Södertelge VBK
3-Kungaslaget
24-25 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 2 L 14 nov, 11-16 Sporthallen (5) Sollentuna VK
Distriktslagsuttagning (P00-01) S 29 nov, 16-18 Forsgrenska (1) St-G VBF
Omg 3 L 12 dec, 11-18 Nynäshamn (4) Team Gotland
Omg 4 L 23 jan, 12-19 Brunnsäng (3) Södertelge VBK
Omg 5 S 14 feb 12-19 Danderydsgymn (5) Danderyds SK
Slutspel PU16 L 9 apr  9-18 Västergårds Arena (4) Södertelge VBK
U16 SM 16-17 apr Falköping Falköping
       
Beachvolley 2-manna
ANMÄL DIG HÄR 
L 4 jun 13-19 Mälarbadet Södertelge VBK
Beachvolley 2-manna L 23 jul Tofta strand Gotland Team Gotland

 

Flickor U16 (födda 01 och yngre)

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
Seedning S 11 okt, 9-18 Brunnsäng (3) Södertelge VBK
3-Kungaslaget
24-25 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 2 S 8 nov, 9-16 Norrängsgården Danderyds SK
Distriktslagsuttagning (F00-01) S 29 nov, 18-20 Forsgrenska (1) St-G VBF
Omg 3 L 12 dec, 11-18 Nynäshamn (4) Team Gotland
Omg 4 L 23 jan, 9-17? Ulriksdalshallen (4) IFK Bergshamra
Omg 5 S 14 feb 9-19 Danderydsgymn (5)  Danderyds SK 
Slutspel FU16
L 9 apr  9-18 Västergårds Arena (4) Södertelge VBK
U16 SM 16-17 apr Falköping Falköping
       
Beachvolley 2-manna
ANMÄL DIG HÄR 
L 4 jun 13-19 Mälarbadet Södertelge VBK
Beachvolley 2-manna L 23 juli Tofta Strand Gotland Team Gotland

 

Pojkar level 7 (födda 02 och yngre)  Fyrmanna

Flickor level 7 (födda 02 och yngre)  Fyrmanna

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
3-Kungaslaget 24-25 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 1

 

   
Omg 2      
Mikasa Challenger 6-8 maj Örebro SVBF



Pojkar Level 5-6  (födda 02 och yngre)  Fyrmanna

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
Seedning S 18 okt, 10- Strängnäs (4) Strängnäs VK
3-Kungaslaget 24-25 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 2 L 7 nov, 9-19 Satelliten (3) Sollentuna VK
Omg 3  S 13 dec, 9-19 Brunnsäng (3) Södertelge VBK
Omg 4  S 7 feb, 10-17 Karinslundsskolan (4) Strängnäs VK
Omg 5 S 21 feb 9-17 Brunnsängshallen (3) Södertelge VBK
Slutspel
L 19 mar  Nya/Gamla Rotebro (7) Sollentuna VK
Mikasa Challenger 6-8 maj Örebro SVBF
       
3-Beach S 12 jun, 9-18 Mälarbadet Södertelge VBK

 

Flickor Level 5-6  (födda 02 och yngre)  Fyrmanna Tung boll

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
Seedning S 4 okt, 8-19 Danderyds Gymnasium (5) Danderyds SK
3-Kungaslaget 24-25 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 2 lev 5-6 (1-18)
lev 5 19- 
L 14 nov, 9-16
S 15 nov 9-14
Sporthallen (5)
Sporthallen (5)
Sollentuna VK
Sollentuna VK
Omg 3 lev 5-6 (1-18)
lev 5 19-
S 29 nov, 9-17
L 28 nov, 9-17 
Tellushallen (4)
 Ulriksdalsskolan (4)
Vallentuna VBK
Solna VBK 
Omg 4 lev 5 S 24 jan Gångsätrahallen (4) Lidingö SK
Omg 4 lev 6 S 31 jan Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Omg 5 lev 5 !! L 13 feb Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Omg 5 lev 6 !! S 14 feb Skolhagenskolan (3) Täby Volley
Omg 6 lev 5 S 20 mar Nya/Gamla Rotebro (7) Sollentuna VK
Slutspel lev 6 L 19 mar Nya/Gamla Rotebro (7) Sollentuna VK
Mikasa Challenger 6-8 maj Örebro SVBF
       
3-Beach S 12 jun, 9-18 Mälarbadet Södertelge VBK



Öppen Level 4-5 (födda 02 och yngre) Fyrmanna  LÄTT BOLL

Omgång Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
Seedning L 10 okt, 8-18 Ulriksdalskolan (4) Solna VBK
3-Kungaslaget 24-25 okt Kungälv Kungälv Volley
Omg 2 S 22 nov, 8-18 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Omg 3 S 6 dec, 9-18 Mörbyhallen (4) Danderyds SK
Omg 4 lev 4 L 30 jan, 9-18 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Omg 4 lev 5 S 31 jan, 9-17 Brunnsängshallen (3) Södertelge VBK
Omg 5 lev 5 S 14 feb 9-15 Danderydsgymn (5) Danderyds SK
Omg 5 lev 4 S 21 feb 9-15 Pershagenhallen (4) Södertelge VBK
Omg 6 Lev 4 S 20 mar 9-17 Danderydsgymn (5) Danderyds SK
Slutspel Level 5  S 20 mar 9-17 Danderydsgymn (5)  Danderyds SK
Mikasa Challenger 6-8 maj Örebro SVBF
       
3-Beach S 12 jun, 9-18 Mälarbadet Södertelge VBK

 
Pojkar/Flickor/Mixed 06 (födda 06-) Kidsvolley

Omgång Datum, ramtider Hall (antal planer) Arrangör
Omg 1 S 18 okt, 10-14 Käppala (4) Lidingö SK
Omg 2 L 21 nov, 10-14 Brunnsäng (4) Södertelge VBK
Omg 3 L 5 dec, 10.-14 Ulriksdalshallen (4) Solna VBK
Omg 4 S 24 jan, 10-14 Brunnsängshallen (4) Södertelge VBK
Omg 5 L 20 feb, 10-14 Satelliten (4?) Sollentuna VK
Omg 6 S 13 mars 10-14 Gångsätra (4) Lidingö SK
Omg 7 L 30 apr9:30-13:30 Brunnsäng (4) Södertelge VBK
Omg 8 L 4 jun 10-14 Mälarbadet (8) Ute Södertelge VBK
Uppdaterad: 23 SEP 2016 23:57 Skribent: Lasse Broström

Postadress:
Stockholm-Gotlands Volleybollförbund
c/o Svenska Volleybollförbundet, Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info