Hoppa till sidans innehåll

Ranking flickor & kids


På den här sidan läggs rankning efter senaste omgången tillika seedning och anmälda lag inför nästkommande omgång. Rankningen baserar sig på hur det gick vid föregående deltävling och är avgörande inför seedning/indelning av lagen i divisioner vid nästkommande deltävling.
De fyra-sex högst rankade/seedande spelar i U19- och U17-årsklasserna i elit de nästkommande fyra-sex lagen spelar i division 1 o s v. I Volley 2000 klasserna år indelningen gjord i olika färger i stället. Lag som lämnar återbud till deltävling seedas ner sex placeringar (en division/färg). Lag som uteblir utan att lämna återbud seedas sist vid nästkommande deltävling. Lag som vinner en division (under elit/svart) seedas vid nästkommande tävling före laget som blir sist i divisionen ovanför.
Inför varje deltävling ska varje lag anmäla avsikt att delta eller inte. Detta markeras i särskild kolumn. Kursiva lag har inte deltagit ännu. Senast onsdag kl. 23:00 (men gärna tidigare) inför varje deltävling skall man meddela sina avsikter på e-post adress: This is a mailto link

F97 (tidigare känt som FU19, födda 1997 och 1998, fyller max 18 under 2015)

SLUTRESULTAT 2015:

DNF=deltog inte i slutspelet, DNS=anmält lag som aldrig deltagit
1 Södertelge VBK
2 Sollentuna 1
3 Vallentuna
4 Sollentuna 2
5 Täby Volley
DNF Lidingö
DNF Team Gotland 1
DNF Solna
DNF Sigtuna SHL
DNS Team Gotland 2
DNS Uppsala VBS
 
F99 (tidigare känt som FU17, födda 1999 och 2000, fyller max 16 under 2015)
SLUTRESULTAT 2015:
DNF=deltog inte i slutspelet.
1 SVK Tellus
2 Södertelge 1
3 Vallentuna
4 Lidingö
5 SVK Neptuns
6 Kolbäck
7 Danderyd
8 Täby Rubin
9 Solna VBK
10 Södertelge Ducks
11 Västerås 
12 SVK Jupiter
13 Lidingö 2
14 Täby Smaragd
15 SVK Pluto
DNF Jomala IK C
DNF Uppsala VBS
 
F01 (tidigare känt som FU15, födda 2001 och 2002, fyller max 14 under 2015.)
SLUTRESULTAT 2015:
DNF=deltog inte i slutspelet, DNS=anmält lag som aldrig deltagit

1 SVK Merkurius
2 SVK Pluto
3 Danderyd Girls
4 SVK Jupiter
5 Södertelge Ducks
6 Danderyd Fi
7 Västerås 1
8 SVK Saturnus
9 Södertelge Tubbies
9 Sollentuna VK Adidas
11 Vallentuna Plopp
11 Sollentuna VK Neptunus
11 Spårvägen 
11 Danderyd Josi
15 Vallentuna Japp
15 SVK Puma
15 Södertelge Queens
15 Lidingö 1
15 St. Vingar Vildvingar 1
15 Solna Smash
15 Sollentuna VK Mars
15 IFK Bergshamra Yin
23 IFK Nyköping 1
23 Vallentuna Dajm
23 Danderyd Ninas
23 Västerås 2
27 IFK Nyköping 2
28 Täby TV-Spelarna 1
29 Täby TV-Spelarna 2
29 Uppsala VBS 1
33 SVK Converse
33 Vallentuna VBK Twix
33 Uppsala VBS 2
36 Täby TV-Spelarna 3
36 IFK Bergshamra Yang
DNF Solna Serve
DNF Lidingö 2
DNF Södertelge Smurfarna
DNF Täby Saffir
DNS Sollentuna Salomon
DNS Sollentuna Asics
DNS Tierp Volley
DNS St. Vingar Vildvingar 2
    
 
F03 (tidigare känt som FU13, födda 2003 och 2004, fyller max 12 under 2015.)
SLUTRESULTAT 2015:
DNF=deltog inte i slutspelet, DNS=anmält lag som aldrig deltagit
1 Täby TV-Spelarna 3
2 Sollentuna Falkar
3 Danderyd
4 Täby TV-Spelarna 2
5 Vallentuna Hönorna
6 Täby TV-Spelarna 1
7 Spårvägen
8 Sollentuna Hökar
9 Vallentuna Grisarna
10 Södertälje Cupcakes
11 Vallentuna Hästarna
12 Strängnäs Crazy Girls
13 Södertelge Apari
14 Solna
DNF Lidingö Bananas
DNF Vallentuna Ankorna
DNF Tierp Volley
DNF Danderyd 2
DNF Sollentuna VK Örnar
DNF Vallentuna Kossorna
DNF Lidingö Mandarinas
DNF Lidingö 4
DNF Lidingö 3
DNS Danderyd 3
 
 
 
PF05 (Också känt som Kidsvolley, Mixad klass, födda 05 eller senare)
Nästa omgång kommer 31 maj, utomhus på Mälarbadet i Södertälje
Anmälda lag redovisas inte i resultatordning.
Dalarö 1  
Dalarö 2  
Danderyd Cola kommer L2
Danderyd Fanta kommer L2
Danderyd Sprite kommer L2
IFK Bergshamra  
IFK Bergshamra 2  
Sollentuna VK Grenar  
Sollentuna VK Kottar  
Sollentuna VK Pinnar   
Sollentuna VK Stars  
Sollentuna VK Champions  
Sollentuna VK Hatuna Matate  
Sollentuna VK Krish  
Solna Hjältar L2 kommer L0
Solna Jättar L2 kommer L2
Solna Kämpar L1 kommer L1
Solna Stjärnor L0 kommer L1
Solna Vildar L1 kommer L2
Solna Kometer kommer L2
Solna Atleter kommer L2
St Vingar    
Södertelge VBK Krakkablak kommer L0
Södertelge VBK Volleybompa  kommer L0
Södertelge VBK Majtorps Kungar  kommer L2
Södertelge VBK Pumor  kommer L2
Södertelge VBK Majtorps Drakar  
Södertelge VBK Legends  kommer L3
Södertelge VBK Black Dragons  kommer L2
Södertelge VBK Eagles  kommer L3
Södertelge VBK Pantrar  kommer L2
Täby Volley Kids  
Täby Volley Knattar  
Täby Volley Boom  
Täby Volley Smash  
Uppsala UVK  
Uppsala UTV  
Uppsala Plazir  
Uppsala UVBS  
Uppsala Super-Ultra  
Vallentuna 05 Coolingar  kommer L2
Vallentuna 05 Tuffingar  kommer L2
Vallentuna 05 Tjejligan  
Vallentuna Pandorna  
Vallentuna Lejonen  
Vallentuna Björnarna  
Lidingö Bananas  
Lidingö Mandarinas  
Lidingö Tutti Frutti  
Lidingö 1  
Lidingö 2  
Strängnäs Hökar  
Strängnäs Örnar  
Strängnäs Drakarna kommer L0(1)
Uppdaterad: 27 MAJ 2015 23:17 Skribent: Peter Randén

UTBILDNINGSKALENDER

Utbildningskalendern

FÖRBUNDSSPONSORER

mikasa_ramlinje


Postadress:
Stockholm-Gotlands Volleybollförbund
c/o Svenska Volleybollförbundet, Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info