Hoppa till sidans innehåll

Ranking/Seedning


Här redovisas resultatet efter säsongens slutspelsomgång, omgång 6. Lagen som deltog i slutspelet är markerade med fetstil. Övriga lag behåller sin rankingposition från omgång 5.

 

Serie A
Den regionala pojkserien

Ungdom, Pojkar U19 (födda 91/92)
SLUTSTÄLLNING

1 Sollentuna VK
2 Södertelge VBK 1
3 Team Gotland
4 Uppsala VBS
5 Jomala IK
6 Södertelge VBK 2
   
Pojk- och Flick, Pojkar U17 (födda 93/94)
SLUTSTÄLLNING 

1 Sollentuna VK
2 Södertelge Guys
3 Uppsala VK
4 Vingåker
5 Södertelge Boyzz
   
Volley 2000, Pojkar U15 (födda 95/96)
SLUTSTÄLLNING

1 Södertelge 1
2 Vingåker VK 
3 SVK Vänsterknäck
4 SVK Nasse & Co
5 Nyköping
6 SVK Volleyboys
7 Södertelge Badboys
8 Vingåker VK 2
9 Uppsala
10 Nyköping 2
11 Dalarö
   
Volley 2000, Pojkar U13 (födda 97/98)
SLUTSTÄLLNING

1 SVK Volleyboys
2 Vingåker VK
3 Södertelge Toblerone
4 Södertelge Superettorna
5 SVK Spikarna
6 Vingåker VK 2
7 SVK Nice Guys
8 SVK Skruvarna
9 Tierp
   
Kidsvolley Pojkar/Flickor/Mixed U11 (födda 99 och yngre)
Anmälda lag rediovisas inte i resultatordning

Nästa deltävling, antalet anmälda lag: Se botten på sidan


STOCKHOLM VOLLEY CUP
Flickserien i Stockholm

Ungdom, Flickor U19 (födda 91/92)
SLUTSTÄLLNING

1 Södertelge VBK
2 Sollentuna VK C
3 Spårvägen
4 Sollentuna VK E
5 Södertelge Outsiders
6 Uppsala VK
7 Tyresö Team Z
8 Team Gotland
9 Vingåkers VK
10 Bromma KFUK-KFUM
11 KFUM Eskilstuna
12 Sigtuna SHL
13 Jomala IK

Pojk- och Flick, Flickor U17 (födda 93/94)
SLUTSTÄLLNING

1 Södertelge VBK 1
2 Vallentuna VBK 1
3 Sollentuna VK 1
4 Vallentuna VBK 2
5 Sollentuna VK Toker
6 VBK Tierp
7 Sollentuna VK Vråkar
8 Tyresö VBK Yang
9 Vallentuna Fight
10 SVK Ripor
11 Uppsala VK
12 Kolbäck
13 SVK Kloker
14 Solna
15 Södertelge VBK 2
16 Dalarö Kuling
17 Bromma
18 Tyresö Yin
Volley 2000, Flickor U15 (födda 95/96)
SLUTSTÄLLNING

1 Södertelge Hjärter
2 SVK Falkar
3 Vallentuna Joker
4 SVK Piff
5 SVK Hökar
6 Vallentuna Triumf
7 Kolbäck Smidig
8 Solna 1
9 Södertelge Hjärter
10 Kolbäck Smidig
11 SVK Tuso
12 Södertelge Calippo
13 Spårvägen Popcorn
14 Södertelge Cornetto
15 SVK Maganda
16 Vallentuna Power
17 Södertelge Solero
18 SVK Puff
19 SVK Ayos
20 Solna Dajm
21 Kolbäck Stark
22 SVK Örnar
23 SVK Uvar
24 SVK Pluto
25 Bromma Smurf
26 Spårvägen Majs
27 Vallentuna Lejon
28 Vallentuna Panter
29 Vallentuna Kobra
30 Solna 2
31 Solna Japp
32 Vallentuna Tigrar
33 SVK Pinoccio
Bromma 2
Kolbäck Stor
Vallentuna Pumor

Volley 2000, Flickor U13 (födda 97/98)
SLUTSTÄLLNING

1 SVK Maganda
2 SVK Tuso
3 SVK Matamis
4 Södertelge Glitter
5 SVK Ayos
6 Vallentuna Lejon
7 Södertelge Glamour
8 Södertelge Marängerna
9 Kolbäck
10 Södertelge Glimmer
11 SVK Young Stars
12 Solna
13 SVK Young Moons
14 Vallentuna Tigrar
  Vallentuna Pumor
   

Kidsvolley Pojkar/Flickor/Mixed U11 (födda 99 och yngre)


Anmälda lag rediovisas inte i resultatordning

Nästa deltävling:
Antalet lag ca:
Uppdaterad: 06 JAN 2010 23:49 Skribent: Karin Gustavsson

Postadress:
Stockholm-Gotlands Volleybollförbund
c/o Svenska Volleybollförbundet, Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info