Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2017/18


Tävlingsprogram Stockholm Volley Cup 2017/18

OBS! Tiderna är preliminära.

Skicka e-post till
This is a mailto link om något inte stämmer
 

Kidsvolley (rekomenderad födelseålder 2008 eller senare)      
       
Omgång  Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
       
1 S 22 okt, 10:00-14:00 Stallarholmens sporthall Strängnäs VK
2 L 28 okt, 11:00-17:00 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
3 L 18 nov, 11:30-19:00 Brunnsängshallen (3) Södertelge VBK
4 L 13 jan, 10:00-14:00 Karinslundshallen (4) Strängnäs VK
5 S 11 feb, 10:00-13:00 Brunnsängshallen (3) Södertelge VBK
Sportlov 24 februari-4 mars    
6 S 4 mar, 08:00-19:00 Bolandsskolan (3) Uppsala VBS
7 L 17 mar, 09:00-13:00 Nya Rotebro (4) Sollentuna VK
Påsklov  31 mars-8 april    
8 S 15 apr, 10:00-14:00 Käppalahallen (4) Lidingö SK
9 L 9 jun, 09:00-13:00 Mälarbadet Beachvolley Södertelge VBK
       
Öppen klass Level 4 (födda 2004 och yngre) Fyrmanna      
       
Omgång  Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
       
1 L 7 okt, 09:00-17:00 Karinslundshallen (4) Strängnäs VK
2 S 5 nov, 11:00-17:00 Pershagenhallen (4) Södertelge VBK
3 S 26 nov, 08:00-19:00 Bolandskolan (3) Uppsala VBS
4 L 9 dec, 09:00-18:00 Ulriksdalshallen (4) Solna VBK
Ungdomens GP  13-14 januari    
5 L 20 jan, 09:00-18:00 Nya Rotebro (4) Sollentuna VK
6 L 3 feb, 09:00-18:00 Ulriksdalshallen (4) Solna VBK
Sportlov 24 februari-4 mars    
7 S 18 mar, 09:00-15:00 Brunnsängshallen (3) Södertelge VBK
Påsklov  31 mars-8 april    
8 L 14 apr, 08:00-17:00 Karinslundshallen (4) Strängnäs VK
9 L 28 apr, 08:00-17:00 Karinslundshallen (4) Strängnäs VK
       
Öppen klass Level 5 (födda 2004 och yngre) Fyrmanna      
       
Omgång  Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
       
1 S 15 okt, 09:00-18:00 Danderyds Gymnasium (5) Danderyds SK
2 S 12 nov, 09:00-18:00 Ulriksdalshallen (4) Solna VBK
3 S 19 nov, 09:00-15:00 Gångsätra (4) Lidingö SK
4 VAKANT    
Ungdomens GP  13-14 januari    
5 S 28 jan, 09:00-19:00 Fyrishov (3) Uppsala VBS
6 S 18 feb, 09:00-18:00 Gångsätra (4) Lidingö SK
Sportlov 24 februari-4 mars    
7 S 18 mar, 09:00-18:00 Ulriksdalshallen (4) Solna VBK
8 L 24 mar, 09:00-14:00 Gångsätra (4) Lidingö SK
Påsklov  31 mars-8 april    
U16-Mästerskapet  21-22 april    
9 L 28 apr, 09:00-17:00 Västergård Arena (4) Södertelge VBK
       
Öppen klass Level 6 (födda 2004 och yngre) Fyrmanna      
       
Omgång  Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
       
1 L 30 sept, 09:30-18:00 Nya Rotebro (4) Sollentuna VK
2 L 18 nov, 09:00-17:00 Pershagenhallen (4) Södertelge VBK
3 L 25 nov, 09:00-17:00 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
4 S 10 dec, 09:00-15:00 Gångsätra (4) Lidingö SK
Ungdomens GP  13-14 januari    
5 L 20 jan, 08:00-18:00 Wennströmska Sporthall (4) Västerås VK
6 S 4 feb, 09:00-18:00 Nya Rotebro (4) Sollentuna VK
7 L 10 feb, 09:00-17:00 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Sportlov 24 februari-4 mars    
Kval till U-SM L 17 mars    
8 S 18 mar, 09:00-18:00 Danderyds Gymnasium (5) Danderyds SK
Påsklov  31 mars-8 april    
9 L-S 14-15 apr, 09:00-18:00 Nya & gamla Rotebrohallen (7) Sollentuna VK
       
Öppen klass Level 7 (födda 2003 och yngre) Fyrmanna      
       
Omgång  Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
       
1 L 11 nov, 11:30-19:00 Brunnsängshallen (3) Södertelge VBK
2 VAKANT    
Ungdomens GP  13-14 januari    
3 S 11 feb, 13:00-18:00 Brunnsängshallen (3) Södertelge VBK
Kval till J-SM L 3 februari    
Sportlov 24 februari-4 mars    
Kval till U-SM L 17 mars    
4 L 24 mar, 08:00-17:00 Karinslundshallen (4) Strängnäs VK
       
U16 Flickor (födda 2003 och senare)       
       
Omgång  Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
       
1 L 7 okt, 09:30-18:00 Ulriksdalshallen (4) IFK Bergshamra
2 S 19 nov, 09:00-18:00 Danderyds Gymnasium (5) Danderyds SK
3 L 2 dec, 09:00-17:00 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Ungdomens GP  13-14 januari    
4 S 21 jan, 09:00-18:00 Danderyds Gymnasium (5) Danderyds SK
Kval till J-SM L 3 februari    
Sportlov 24 februari-4 mars    
5 S 11 mar, 08:00-15:00 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Kval till U-SM L 17 mars    
Påsklov  31 mars-8 april    
U16-Mästerskapet  21-22 april    
6 L 28 apr, 09:00-19:00 Nya Rotebro (4) Sollentuna VK
       
U16 Pojkar (födda 2003 och senare)       
       
Omgång  Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
1 S 15 okt, 09:00-19:00 Brunnsängshallen (3) Södertelge VBK
2 L 25 nov, 09:00-18:00 Nya Rotebro (4) Sollentuna VK
3 L 2 dec, 09:00-17:00 Karinslundshallen (4) Strängnäs VK
Ungdomens GP  13-14 januari    
4 S 21 jan, 09:00-18:00 Danderyds Gymnasium (5) Danderyds SK
Kval till J-SM L 3 februari    
Sportlov 24 februari-4 mars    
5 S 11 mar, 09:00-16:00 Käppalhallen (4) Lidingö SK
Kval till U-SM L 17 mars    
Påsklov  31 mars-8 april    
U16-Mästerskapet  21-22 april    
6 L 28 apr, 09:00-19:00 Gamla Rotebrohallen (3) Sollentuna VK
       
U18 Flickor (födda 2001 och senare)       
       
Omgång  Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
1 L 21 okt, 09:00-18:00 Nya Rotebro (4) Sollentuna VK
2 L 25 nov, 09:00-18:00 Nya Rotebro (4) Sollentuna VK
3 S 17 dec, 09:00-19:00 Brunnsängshallen (3) Södertelge VBK
Ungdomens GP  13-14 januari    
4 L 27 jan, 09:00-17:00 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Kval till J-SM L 3 februari    
5 S 18 feb, 11:00-19:00 Käppala (4) Lidingö SK/Sollentuna VK
Sportlov 24 februari-4 mars    
Kval till U-SM L 17 mars    
Påsklov  31 mars-8 april    
6 S 15 apr, 09:00-18:00 Nya & gamla Rotebrohallen (7) Sollentuna VK
       
U18 Pojkar (födda 2001 och senare)       
       
Omgång  Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
1 S 22 okt, 09:00-19:00 Brunnsängshallen (3) Södertelge VBK
2 S 19 nov, 09:00-18:00 Danderyds Gymnasium (5) Danderyds SK
3 S 17 dec, 09:00-19:00 Brunnsängshallen (3) Södertelge VBK
Ungdomens GP  13-14 januari    
4 L 27 jan, 09:00-17:00 Tellushallen (4) Vallentuna VBK
Kval till J-SM L 3 februari    
5 S 18 feb, 09:00-19:00 Brunnsängshallen (3) Södertelge VBK
Sportlov 24 februari-4 mars    
Kval till U-SM L 17 mars    
Påsklov  31 mars-8 april    
6 S 29 apr, 09:00-19:00 Brunnsängshallen (3) Södertelge VBK
       
Ö18 Damer (födda 2000 eller tidigare)      
       
Omgång  Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
1 Inställd p.g.a. för få lag    
U23-SM 25-26 november    
2 Inställd p.g.a. för få lag    
3 Inställd p.g.a. för få lag    
Ungdomens GP  13-14 januari    
4 Inställd p.g.a. för få lag    
Kval till J-SM L 3 februari    
5 Inställd p.g.a. för få lag    
Sportlov Inställd p.g.a. för få lag    
Kval till U-SM L 17 mars    
Påsklov  31 mars-8 april    
6 Inställd p.g.a. för få lag    
       
Ö 18 Herrar (födda 2000 eller tidigare)      
       
Omgång  Datum, ramtid Hall (antal planer) Arrangör
1 S 15 okt, 09:00-19:00 Brunnsängshallen (3) Södertelge VBK
U23-SM 25-26 november    
2 L 2 dec, 09:00-17:00 Karinslundshallen (4) Strängnäs VK
3 VAKANT    
Ungdomens GP  13-14 januari    
4 S 21 jan, 09:00-18:00 Danderyds Gymnasium (5) Danderyds SK
Kval till J-SM L 3 februari    
Sportlov 24 februari-4 mars    
Kval till U-SM L 17 mars    
5 L 24 mars, 08:00-17:00 Karinslundshallen (4) Strängnäs VK
Påsklov  31 mars-8 april    
6 L 28 apr, 09:00-17:00 Västergård Arena (4) Södertelge VBK
Uppdaterad: 28 MAJ 2018 14:33
Skribent: Erik Alm
Epost: Adressen Gömd

UTBILDNINGSKALENDER

Utbildningskalendern

FÖRBUNDSSPONSORER

mikasa_ramlinje


Postadress:
Stockholm-Gotlands Volleybollförbund
c/o Svenska Volleybollförbundet, Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info