Hoppa till sidans innehåll

SM 2011


Ungdoms-SM beachvolley Västra Hamnen Malmö 26-28 juli 2011.

Så här gick det (samtliga resultat här)

Samtliga bilder

U17-SM Flickor
U17-SM Flickor. Foto: Jakob Birgersson
1. Emelie Hedenberg / Frida Kindbom (Vallentuna VBK)
2. Emma Larsson / Thea Thulin (Ystads VK)
3. Paula Andersson / Johanna Johansson (IF Halmstad Volley)
4. Judith Helmersson / Evelina Jensen (VK Veddige)
5. Diana Lundvall / Hanna Remme-Larsen (Sollentuna VK)
5. Fanny Andersson / Tanja Peltoarvo (Falkenbergs VBK)
5. Rebecca Gelin / Erika Thörn (Södertelge VBK)
5. Carolina Ljung / Sofia Nacksten (Sollentuna VK)
9. Louise Alveflo / Olivia Bertilsson (VK Veddige)
9. Isabel Alarcon / Louise Larsson (Västra Ämterviks IF)
9. Natalie Orrego / Nicole Sagmeister (Sollentuna VK)
9. Mary Ibrahim / Filippa Kuné (Södertelge VBK)
9. Sofia Linderoth / Amanda Teir (Sollentuna VK)
9. Hanna Håkansson / Jessica Isaksson (Sollentuna VK)
9. Sabina Kyneb / Evelina Lerdalen (VK Veddige)
9. Isabella Kuné / Klara Movander (Södertelge VBK)
17. Frida Holgersson / Stina Rix (Ystads VK)
17. Isabelle Asplund / Olivia Larsson (Västra Ämterviks IF)
17. Greta Gustafsson / Paulina Kollberg Stolt (Göteborg BC)
17. Sanna M Björell / Hannah Svensson (Värnamo VBA)
17. Linn Kristiansson / Carolina Malmström (Sollentuna VK)
17. Filippa Hansson / Elsa Jönsson (Ystads VK)
23. Louisa Olovsson / Matilda Pettersson (Sollentuna VK)
23. Julia Eriksson / Frida Tägt (Nyköpings Volleybollklubb)
23. Emelie Eng Canova / Julia Jadefeldt Magnusson (Göteborg BC)
23. Moa Eriksson / Anna Larsson (VK Veddige)
23. Kristin Sandström / Lova Sörman Laurien (Göteborg BC)
23. Ellen Nilsson / Amanda Olsson (Svedala VBK)
23. Julia Eriksson / Kristina Protic (Södertelge VBK)
23. Bahrija Becovic / Ella Åkesson (Göteborg BC)
23. Rebecca Andersson Chamoun / Amanda Blomster Jenc (Göteborg BC)
23. Elin Törlind / Natalija Zivanovic (Sollentuna VK)
23. Olivia Jansdotter / Sara Lindblom (VK Veddige)

 

U17-SM Pojkar

U17-SM Pojkar. Foto: Jakob Birgersson

1. Fredrik Holgersson / Filip Mokalainen (Ystads VK)
2. Alfred Dalevik / Ludvig Von Sydow (Falkenbergs VBK)
3. Linus Ekstrand / Benjamin Engström (Södertelge VBK)
4. Nisse Ottosson / Patrik Sjöholm (KFUM Karlskrona)
5. Sebastian Angel / Martin Drejare (Härnösands VBK)
5. Kristian Persson / Axel Stenkilsson Hoff (Hylte VBK)
7. Jacob Link / Pontus Nilsson (Lunds VK)
7. Anton Atlassi / Simon Femenias Krohn (Göteborg BC)

U19-SM Flickor
 U19-SM Flickor. Foto: Jakob Birgersson
1. Kristin Lind / Anikken Rådström (Beachhallen BVC)
2. Emma Larsson / Thea Thulin (Ystads VK)
3. Carolina Ljung / Sofia Nacksten (Sollentuna VK)
4. Linnea Ranch / Therese Ranch (Göteborg BC)
5. Olivia Bertilsson / Evelina Lerdalen (VK Veddige)
5. Amanda Andreasson / Malin Bergholm (Göteborg BC)
5. Moa Herrmann / Louise Månesköld (Göteborg BC)
5. Isabella Kuné / Diana Lundvall (Södertelge VBK)
9. Tove Bjäreklint / Therese Eriksson (Vallentuna VBK)
9. Sabina Karlsson / Rebecca Strengbom (Team Valla)
9. Kristin Jonasson / Frida Petersson (Göteborg BC)
9. Viktoria Nordström / Angelica Palm (Svedala VBK)
9. Nadia Brüdersdorf / Elin Frimodig (Göteborg BC)
9. Josefine Tivefälth / Jonna Wasserfaller (Kungälvs VBK)
15. Jessica Engberg / Kajsa Frykman (Göteborg BC)
15. Hanna Andersson / Charlott Vikenborg (Göteborg BC)
15. Moa Eriksson / Sabina Kyneb (VK Veddige)
15. Isabel Alarcon / Silje Rådström (Västra Ämterviks IF)
15. Louise Alveflo / Sara Lindblom (VK Veddige)
15. Julia Eriksson / Frida Rolandsson (Göteborg BC)
15. Emelie Nordlander / Sophie Ågren (Sollentuna VK)

U19-SM Pojkar
 U19-SM Pojkar. Foto: Jakob Birgersson
1. Wilhelm Nilsson / Johan Skoogh (Hylte VBK)
2. Petter Norsted / Jonas Östergren (Fyrishov BC)
3. Jesper Krook / Erik Ljunggren (Göteborg BC)
4. Jonathan Lindberg / Arno Slipac (Svedala VBK)
5. Martin Drejare / Karl Lundgren (Härnösands VBK)
5. Elias Andreasson / Arvid Haag (Habo WK 87)
5. Henrik Ericson / Wilhelm Fors (Göteborg BC)
5. Patrik Sjöholm / Felix Tandberg (KFUM Karlskrona)
9. Lucas Norman Jonsson / Pontus Törnqvist (Göteborg BC)
9. Henrik Noresson / Joakim Tandberg (KFUM Karlskrona)
9. Fredrik Holgersson / Filip Mokalainen (Ystads VK)
9. Filip Persberg / Tim Persberg (KFUM Karlskrona)
13. Melker Larsson / Tobias Svensson (KFUM Karlskrona)
13. David Heiman / Patrick Tilly (Göteborg BC)
13. Peter Appelgren / Philip Franzon (Beachbrothers BC)
13. Sebastian Angel / Benjamin Engström (Södertelge VBK)
13. Pontus Gustavsson / Lambo Sakkarinsrisan (Åstorps VBK)
13. Alfred Dalevik / Ludvig Von Sydow (Falkenbergs VBK)

U21-SM Damer
U21-SM Damer. Foto: Jakob Birgersson
1. Kristina Thurin / Susanna Thurin (Sollentuna VK)
2. Kristin Lind / Anikken Rådström (Beachhallen BVC)
3. Amanda Andreasson / Malin Bergholm (Göteborg BC)
4. Moa Herrmann / Sara Westerlund (Göteborg BC)
5. Linnea Ranch / Therese Ranch (Göteborg BC)
5. Linn Martin / Louise Månesköld (Göteborg BC)
5. Julia Lindberg / Emma Widerström (Svedala VBK)
5. Susanna Nordgren / Sanne Nygren (IK Studenterna)
9. Denise Andersson / Erica Svanhagen (Södertelge VBK)
9. Sara Fändriks / Annika Sjöberg (Göteborg BC)
9. Kristin Jonasson / Frida Petersson (Göteborg BC)
9. Jessica Engberg / Charlott Vikenborg (Göteborg BC)
13. Kim Malmsten / Julia Toft Sandén (Engelholms VS)
13. Julia Eriksson / Frida Rolandsson (Göteborg BC)
13. Nadia Brüdersdorf / Elin Frimodig (Göteborg BC)

U21-SM Herrar
U21-SM Herrar. Foto: Jakob Birgersson
1. Rasmus Dahlberg / Christofer Lewin (Göteborg BC)
2. Simon Frantzich / Joakim Svanberg (Morgondagens BC)
3. Martin Eriksson / Jakob Olsson (KFUM Karlskrona)
3. Isak Ferm / Jens Widmark (IK Studenterna)
5. Oscar Evrenos / Hampus Pettersson (Göteborg BC)
5. Henrik Ericson / Wilhelm Fors (Göteborg BC)
7. David Heiman / Patrick Tilly (Göteborg BC)
7. Lucas Norman Jonsson / Pontus Törnqvist (Göteborg BC)
Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:58 Skribent: Paul Engström

Postadress:
Svenska Volleybollförbundet
Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086403050
E-post: This is a mailto link

Se all info