Hoppa till sidans innehåll

Ungdoms-SM 2010


SM i Beachvolleyboll 2010 spelades 27-29 juli i Malmö.

Så här gick det (samtliga resultat här):

U17 Flickor

U17 Flickor. Foto: Jakob Birgersson

  1.  
  Josefin Larsson / Rebecca Larsson (Södertelge VBK)  
  2.  
  Victoria Hansson (VK Veddige) / Josefine Tivefälth (Kungälv VBK)  
  3.  
  Mikaela Carlstedt / Jennifer Paulsson (Svedala VBK)  
  4.  
  Tanja Peltoarvo (Falkenbergs VBK) / Fanny Andersson (Örkelljunga VK) 
  5.  
  Nathalie Svensson / Kim Andersson (Engelholms VS)  
  5.  
  Diana Lundvall / Camilla Hörnqvist (Sollentuna VK)  
  5.  
  Paula Andersson / Johanna Johansson (IF Halmstad Volley)  
  5.  
  Sofia Linderoth / Amanda Teir (Sollentuna VK)  
  9.  
  Evelina Lerdalen / Olivia Bertilsson (VK Veddige)  
  9.  
  Thea Thulin / Emma Larsson (Svedala VBK)  
  9.  
  Julia Eriksson / Mary Ibrahim (Södertelge VBK)  
  9.  
  Kajsa Falk / Bahrija Becovic (Göteborg BC)  
  9.  
  Lina Karlsson / Hanna Lejeby (Sollentuna VK)  
  9.  
  Sofia Nacksten / Ester Weismann (Sollentuna VK)  
  9.  
  Emelie Hedenberg / Linn Petersson (Hylte VBK)  
  9.  
  Linnea Bjäräng / Jenny Karlsson (Falkenbergs VBK)  
  17.  
  Gabrielle Lindfors / Sofie Persson (VK Veddige)  
  17.  
  Rebecca Gelin / Erika Thörn (Södertelge VBK)  
  17.  
  Louise Alveflo / Sabina Kyneb (VK Veddige)  
  17.  
  Olivia Almström / Johanna Fernandez (Göteborg BC)  
  17.  
  Kristin Jonasson / Frida Petersson (Göteborg BC)  
  17.  
  Sara Lindblom / Johanna Nilsson (VK Veddige)  
  17.  
  Sofia Bergström / Amanda Blomster Jenc (Göteborg BC)  
  17.  
  Isabel Alarcon / Silje Rådström (Västra Ämterviks IF)

U17 Pojkar

U17 Pojkar. Foto: Jakob Birgersson

  1.  
  Johan Skoogh (Hylte VBK) / Wilhelm Nilsson (Falkenbergs VBK)  
  2.  
  Jonathan Lindberg (Svedala VBK) / Arno Slipac (Lunds VBK)  
  3.  
  Mattias Eriksson / Christian Bechara (Södertelge VBK)  
  3.  
  Mattias Eriksson / Christian Bechara (Södertelge VBK)  
  3.  
  Emanuel Andreasson / Erik Pålsson (Habo WK 87)  
  4.  
  Emanuel Andreasson / Erik Pålsson (Habo WK 87)  
  5.  
  Patrik Sjöholm / Felix Tandberg (KFUM Gymnastik & IA Karskrona)  
  5.  
  Dany Ibrahim / Benjamin Engström (Södertelge VBK)  
  5.  
  Ludwig Von Sydow (Sollentuna VK) / Alfred Dalevik (Falkenbergs VBK)  
  5.  
  Lucas Norman Jonsson / Pontus Törnqvist (Göteborg BC)  
  9.  
  Henrik Noresson / Joakim Tandberg (KFUM Gymnastik & IA Karskrona)  
  9.  
  David Heiman / Jesper Krook (Göteborg BC)  
  9.  
  Sebastian Angel / Max Boestam (Falkenbergs VBK)  
  9.  
  Johan Sjöberg / Viktor Öhrström (Göteborg BC)  
  9.  
  Johan Gruvaeus / Filip Jason (Falkenbergs VBK)  
  9.  
  Fredrik Holgersson / Filip Mokalainen (Svedala VBK)  
  9.  
  Patrick Tilly / Oscar Lundqvist (Göteborg BC)  
  9.  
  Martin Drejare / Kalle Lundgren (Härnösands VBK)  
  17.  
  George Falk / Wilhelm Fors (Göteborg BC)  
  17.  
  Albert Johansson / Pontus Sandberg (Södertelge VBK)


U19 Flickor

U19 Flickor. Foto: Jakob Birgersson

  1.  
  Sara Hellgren / Matilda Skagerberg (Beachhallen BVC)  
  2.  
  Kristina Thurin / Susanna Thurin (Sollentuna VK)  
  3.  
  Kristin Lind (VBK Tierp) / Anikken Rådström (V:a Ämterviks IF)  
  4.  
  Therese Ranch / Linnea Ranch (Göteborg BC)  
  5.  
  Sara Pettersson (Södertelge VBK) / Angelica Palm (Svedala VBK)  
  5.  
  Madeleine Dranvik / Victoria Hansson (VK Veddige)  
  5.  
  Nathalie Svensson / Julia Toft Sandén (Engelholms VS)  
  5.  
  Marlene Hägglund (VK Veddige) / Sofie Sjöberg (Kungälvs VBK)  
  9.  
  Emma Larsson / Thea Thulin (Svedala VBK)  
  9.  
  Linn Martin / Louise Månesköld (Göteborg BC)  
  9.  
  Tove Bjäreklint / Therese Eriksson (Vallentuna VBK)  
  9.  
  Sara Von Sydow (Sollentuna VK) / Frida Ljungek (Falkenbergs VBK)  
  9.  
  Julia Eriksson / Elin Frimodig (Göteborg BC)  
  9.  
  Linnea Andersson / Ylva Degerman (VK Veddige)  
  9.  
  Astrid Ericsson / Victoria Larsson (Svedala VBK)  
  9.  
  Malin Bergholm / Amanda Andreasson (Göteborg BC)  
 
U19 Pojkar
U19 Pojkar. Foto: Jakob Birgersson
 
  1.  
  Christofer Lewin (Göteborg BC) / Rasmus Dahlberg (Beachmagasinet BC) 
  2.  
  Pierre Linger / Hampus Pettersson (Göteborg BC)  
  3.  
  Staffan Blomgren / Carl Ljung (Sollentuna VK)  
  4.  
  Sebastian Engström / David Pettersson (Södertelge VBK)  
  5.  
  Elias Andreasson / Arvid Haag (Habo WK 87)  
  5.  
  Fredrik Holgersson / Jonathan Lindberg (Svedala VBK)  
  5.  
  Benjamin Engström / Linus Langsmo (Södertelge VBK)  
  5.  
  Mattias Eriksson / Dany Ibrahim (Södertelge VBK)  
  9.  
  Jonathan Agerius / Dwane Ferm (Malmö BC)  
  9.  
  Tim Hirvonen / Joachim Sahlin (Swedish BVC)  
  9.  
  Erik Ljunggren / Jesper Krook (Göteborg BC)  
  9.  
  Lucas Norman Jonsson / Pontus Törnqvist (Göteborg BC)  

 U21 Damer

 U21 Damer. Foto: Jakob Birgersson

  1.  
  Sara Hellgren / Matilda Skagerberg (Beachhallen BVC)  
  2.  
  Kristina Thurin / Susanna Thurin (Sollentuna VK)  
  3.  
  Ida Arvidsson (IFK Helsingborg) / Sara Hansson (Svedala VBK)  
  4.  
  Kristin Lind (VBK Tierp) / Anikken Rådström (V:a Ämterviks IF)  
  5.  
  Cecilia Hall / Emma Lundberg (Björnsholm GoIF)  
  5.  
  Therese Ranch / Linnea Ranch (Göteborg BC)  
  5.  
  Lina Herou / Elisa Niederhaus (Göteborg BC)  
  5.  
  Julia Lindberg (Svedala VBK) / Emma Widerström (Kungälv VBK)  
  9.  
  Victoria Larsson / Astrid Ericsson (Svedala VBK)  
  9.  
  Malin Bergholm / Linn Martin (Göteborg BC)  
  9.  
  Nathalie Larsson / Annika Sjöberg (Göteborg BC)  
  9.  
  Sandra Boman / Elin Åström (Falkenbergs VBK)  
  13.  
  Sanne Nygren / Frida Sundqvist (Bromma KFUK-KFUM)  
  13.  
  Alexandra Bemm / Emma Storm (Göteborg BC)  

U21 Herrar

U21 Herrar. Foto: Jakob Birgersson

1.  
  Martin Appelgren / Petter Hillinge (Göteborg BC)  
  2.  
  Simon Frantzich / Jakob Gustavsson (Göteborg BC)  
  3.  
  Joakim Svanberg / Jonas Torstenson (Göteborg BC)  
  4.  
  Staffan Blomgren / Carl Ljung (Sollentuna VK)  
  5.  
  Axel Wijk Tegenrot (Malmö BC) / Albin Cronholm (KFUK-KFUM Malmö)  
  5.  
  Jakob Olsson / Martin Eriksson (KFUM Gymnastik & IA Karskrona)  
  5.  
  Rasmus Dahlberg / Daniel Tegenrot (Beachmagasinet BC)  
  5.  
  Pierre Linger / Hampus Pettersson (Göteborg BC)  
  9.  
  Robin Jönsson (Ystads VK) / Jens Persson (Habo WK-87)  
Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:05 Skribent: Paul Engström

Postadress:
Svenska Volleybollförbundet
Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086403050
E-post: This is a mailto link

Se all info