Hoppa till sidans innehåll
Foto: Robert Boman

Resultat 2013


Samtliga resultat Ungdoms-SM 2013

Samtliga resultat 3-beachmästerskapet 2013

Många fina bilder av Robert Boman finns på beachvolleysidorna . Välj den klass du vill titta på. Alla bilder finns också att gilla och kommentera på Svensk volleybolls facebooksida

 

U13 pojkar + flickor

1. Filip Bratic / Hampus Hult / Alexander Snäll (Habo WK)

2. Ulirka Blomgren / Ellen Dahlfors / Lotta Karlsson (Sollentuna VK)

3. Emil Borna / Max Borna / Petter Bosrup (Lunds VK)

 

U15 flickor

1. Isabelle Haak / Anna Nilsson / Betty Ohlin (Engelholm VS)

2. Vilma Andersson / Linnea Bengtsson / Tova Lysö (Tuve VK /Göteborgs BC)

3. Alva Forssman / Linn Hellgren / Frida Pettersson (Södertelge VBK)

 

U15 pojkar

1. Victor Carlsson / Daniel Gruvaeus / Oskar Von Sydow (Falkenberg VBK / Sollentuna VK)

2. Emil Borna / Max Borna / Eric Löwendahl (Lunds VK / KFUK-KFUM Malmö)

3. Benjamin Annerfeldt / Kevin Granevärn / Gustav Thor (Ystads VK) 

U17 flickor

1. Olsson, Amanda / Nilsson, Ellen (Svedala VBK)

2. Nilsson Institoris, Elin / Andersson, Klara (Tuve VK)

3. Helmersson, Judith / Jensen, Evelina (VK Veddige)

 

U17 pojkar

1. Blomgren, Peter / Nielsen, Victor (Sollentuna VK)

2. Link, Jacob / Nilsson, Filip  (Lunds VK / Vindrarps VK)

3. Andreas Brink / Jakob Molin  (Sollentuna VK)

 

U19 flickor

1. Lundvall, Diana / Remme-Larsen, Hanna (Sollentuna VK)

2. Kindbom, Frida / Hedenberg, Emelie (Vallentuna VBK / Hylte-Halmstad VBK)

3. Andersson, Fanny / Peltoarvo, Tanja (Örkelljunga VK / Falkenberg VBK)

 

U19 pojkar

1. Sjöholm, Patrik / Marton, Norbert  (KFUM Karlskrona)

2. Borna, Oskar / Nilsson, Pontus (Lunds VK)

3. Drejare, Martin / Norman-Jonsson, Lucas (Härnösands VBK / Göteborg BC)

 

U21 dam

1. Herrmann, Moa / Lind, Kristin (Göteborg BC / Beachhallen BVC)

2. Nordgren, Susanna / Rådström, Anikken (IK Studenterna / Beachhallen BVC)

3. Andreasson, Amanda / Bergholm, Malin (Göteborg BC)

 

U21 herr

1. Lewin, Christofer / Nilsson, Wilhelm  (Göteborg BC / Falkenbergs VBK)

2. Skoogh, Johan / Slipac, Arno (Hylte-Halmstad VBK / Lunds VK)

3. Sjöholm, Patrik / Marton, Norbert (KFUM Karlskrona

Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:29 Skribent: Annika Collin

bu_ramlinje-1

vb_ramlinje-1

bv_ramlinje-1

sv_ramlinje-1


FÖRBUNDSSAJTER

 

 

 

 


FÖRBUNDSSPONSORER

mikasa_ramlinje


 VI STÖDER

 

Postadress:
Svenska Volleybollförbundet
Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086403050
E-post: This is a mailto link

Se all info